استقبال پر شور گردشگران از خدمات «کافه فرهنگ ملک»

۱۳۹۸/۰۱/۲۹ - ۱۴:۲۹
کافه فرهنگ ملک فروشگاه محصولات فرهنگی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نخستین ماه فعالیت خود مورد استقبال گردشگران و دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، کافه فرهنگ ملک به منظور بازنشر و بازتولید آثار فرهنگی و تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران هم‌زمان با برگزاری آیین وقف‌نامه‌ای میلاد امیرالمؤمنین علی(ع) در اواخر اسفند ماه سال 1397 در این مؤسسه گشایش یافت و در حال حاضر از خیل عظیمی از مراجعان این موقوفه به‌ویژه گردشگران نوروزی میزبانی کرده است.
این پاتوق فرهنگی در راستای اشاعه هنرهای اسلامی- ایرانی در گوشه و کنار جهان و توجه بیشتر این مؤسسه به افزایش سهم تولیدات فرهنگی داخل کشور در سبد سوغات گردشگران که متناسب با سبک و سیره رضوی نیز است، افتتاح شد.
مجموعه‌ای از آثار مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک شامل کتاب، دفترچه یادداشت، بروشور، کاتالوگ، پوستر، آینه، لیوان ماگ، نشان کتاب و لوح فشرده که مزین به هنرهای موجود در این گنجینه وقفی است، در پشت ویترین‌های این مکان به چشم می‌خورد.
همچنین منتخبی از آثار هنری به‌نشر‌(انتشارات آستان قدس رضوی) شامل قاب عکس، تندیس، زیورآلات، بازی فکری کودکان و نوجوانان، یادمان با موضوع‌های دینی، مذهبی، فرهنگی و هنری، لوح فشرده و تابلو در کافه فرهنگ ملک در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
محصولات صنایع دستی ایران شامل آثاری از مشهد و یزد مانند ترمه ابریشم اصل یزد نیز در این کافه کتاب در کنار دیگر اقلام فرهنگی به نمایش درآمده و برای فروش عرضه شده است.
موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور با برخورداری از نمایشگاه‌های دائمی و ادواری از آثار متنوع اعصار مختلف تاریخی، یکی از مقاصد مهم گردشگری تهران به شمار می‌آید و هر ساله میزبان گردشگران و جهانگردانی از اقصی نقاط جهان است.
همچنین محققان بسیاری برای تحقیق و پژوهش به کتابخانه ملی ملک که یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است، مراجعه می‌کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک توسط حاج حسین آقا ملک بزرگترین واقف معاصر ایران در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 8:15 تا 16:45(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:45) به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد آماده ارائه خدمات به فرهنگ‌دوستان است.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود