در ویژه برنامه طب‌المعصومین(ع) عنوان شد؛

حمام طولانی از سرطان و بیماری های پوستی جلوگیری می کند

۱۳۹۴/۰۲/۱۰ - ۲۰:۵۲
یک کارشناس طب اسلامی گفت: حمام طولانی از سرطان و بیماری های پوستی جلوگیری می کند و شادابی و نشاط بدن را به دنبال دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا در ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، به موضوع «آثار و فوائد حمام در سلامت» پرداخت.
وی با اشاره به اینکه حمام در طب اسلامی به عنوان یک درمان گر و پیشگیری کننده از بیماری ها شناخته می شود، بیان کرد: استحمام کوتاه مدت و 10 دقیقه ای تاثیر درمانگری ندارد، به همین دلیل باید با رعایت اصول بهداشتی یک استحمام طولانی انجام داد.
حجت الاسلام مهدوی نیا با تاکید بر اینکه حمام باعث اعتدال مزاج می شود، گفت: به گفته برخی از مستشرقین اروپایی، حمام های سنتی در ایران که آمیخته با مبانی اسلامی است، نشان از توجه مسلمانان به اصل بهداشت و پیشگیری از بیماری ها دارد.
این محقق و پژوهشگر طب اسلامی عنوان کرد: افراد چاق و کسانی که احساس تنبلی و کسالت در روح و بدن خود دارند، باید حمام های طولانی تر داشته باشند، زیرا حمام طولانی باعث خارج شدن سموم و بیماری ها از طریق تعرق می شود و به دنبال آن نشاط و شادابی را به ارمغان می آورد.

بیماری های پوستی

وی در ادامه با اشاره به اینکه آمار بیماری های پوستی در جهان رو به افزایش است، اظهار کرد: در استحمام های کوتاه مدت، نظافت کامل برای بدن حاصل نمی شود، امروزه بسیاری از بیماری های پوستی از عدم رعایت اصول بهداشتی در حمام ریشه می گیرند.
این استاد حوزه ابراز کرد: کیسه کشیدن در حمام مویرگ های بدن را فعال و باعث خروج فضولات و سموم از زیر پوست می شود و به دنبال آن احساس شادمانی و نشاط برای فرد حاصل می شود.
این کارشناس طب اسلامی سونا و جکوزی را برگرفته از حمام¬های سنتی دانست و گفت: بلافاصله پس از خروج از آب داغ، داخل شدن در حوضچه آب سرد برای بدن ضرر دارد، به همین دلیل باید صبر کرد تا دمای بدن کاهش پیدا کند و بعد وارد حوضچه آب سرد شد.
حجت الاسلام مهدوی نیا ادامه داد: در طب اسلامی استفاده از آب سرد، فقط برای شستن پا تا زانو در ورود و خروج از حمام استفاده می شود که این عمل از سرماخوردگی پیشگیری می کند.

حمام پس از غذا خوردن
وی با اشاره به اینکه استحمام با شکم خالی باعث ضعف و افت فشار می شود، اضافه کرد: در هنگام خالی بودن یا پُر بودنِ شکم، حمام رفتن ضرر دارد، بلا فاصله بعد از خوردن غذا، حمام رفتن باعث فاسد شدن غذا در معده می شود و به دنبال آن کوتاه شدن عمر و بیماری های معدوی به وجود می آید.
این استاد حوزه با بیان اینکه آب بسیار داغ در حمام باعث ریزش مو و سردرد می شود، تصریح کرد: افرادی که طبیعت بدنشان گرم مزاج است، حمام طولانی برای آن ها باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود، به همین دلیل استحمام طولانی برای آن ها توصیه نمی شود.
گفتنی است؛ سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» شنبه‌ها ساعت 17:30 با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در حرم مطهر رضوی برگزاری می شود.

بیشتر بخوانید:
مجله چند رسانه ای «طب اسلامی»
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود