در ویژه برنامه طب‌المعصومین(ع) عنوان شد؛

آب سیب، از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا جلوگیری می‌کند

۱۳۹۳/۱۰/۱۴ - ۱۸:۰۱
یک کارشناس طب اسلامی گفت: آب سیب تازه، از بیماری‌های ناشی از آلودگی‌های سربی هوا جلوگیری می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدحسن ضیایی در ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران پس از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، با موضوع توصیه‌های ویژه کودکان سخنرانی کرد.
وی درباره کم اشتهایی و بی اشتهایی نوزادان، بیان کرد: اگر بی اشتهایی کودکان از فقر «روی» باشد، باید غذای کمکی نوزادان را در ظرف «روی» درست کرد.
ضیایی گفت: در درمان بی‌اشتهایی التهابی خوردن آب میوه‌های لیمو شیرین، انار شیرین و پرتغال شیرین مفید است و در مورد کودکان یک یا دو قاشق کفایت می‌کند.
این محقق و پژوهشگر طب اسلامی درباره بی اشتهایی عصبی، عنوان کرد: برای درمان بی اشتهایی عصبی کودکان به اندازه یک قاشق چای‌خوری عرق گل بهار نارنج یا عرق بیدمشک مخلوط با عسل آویشن مفید است.
وی در ادامه افزود: در بی‌قراری شبانه روزی کودکان، قولنج‌ها شکمی، نفخ شکم و دل‌پیچه هر 8 ساعت 10 قطره شربت گرمیچر و برای نوزادان یک یا 2 ماهه هر 24 ساعت چند قطره گرمیچر مفید است.
این کارشناس طب اسلامی گفت: خوردن عرق نعناع باعث بهبودی دل‌دردهای ناشی از پرخوری است.

درمان تب شدید

ضیایی با اشاره به اینکه آب سیب تازه برای پایین آوردن تب کودک مفید است، ادامه داد: آب سیب دارای خواص بسیاری است، برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا خوردن آب سیب تازه مفید است.
این کارشناس طب اسلامی درباره درمان تب شدید، بیان کرد: کم کردن لباس، خوردن آب سیب و پاشوره تب را کاهش داده و از تشنج جلوگیری می‌کند.
وی اضافه کرد: به مدت 20 دقیقه گذاشتن مخلوط یک قاشق حنا با سرکه طبیعی سیب در کف پا، تب شدید را کاهش می‌دهد.
وی افزود: لکه‌های سرخ رنگ همراه با خارش در بدن کودک، نشانه‌های آبله‌مرغان است و شخصی که به این بیماری مبتلا شده به هیچ‌وجه نباید کارهای سنگین کند و دویدن، راه رفتن زیاد، بالا و پایین پریدن برایش خطر آفرین است.
این استاد حوزه ادامه داد: تلاش و کار زیاد در بیماران مبتلا به آبله‌مرغان، مخصوصا کودکان، منجر به عقیم شدن می‌شود.
وی ابراز داشت: سس‌های تند، غذاهای هندی و عربی تند، سرخ‌کردنی‌ها، شیرینی‌های خامه‌ای، روغن جامد، کله‌پاچه، جگر و غذاهای فست‌فودی برای افراد مبتلا به آبله‌مرغان بسیار مضر است.
ضیایی تاکید داشت: کشیدن لیف و کیسه بر روی زخم‌های آبله‌مرغان باعث ماندگاری و درمان نشدن این زخم‌ها می‌شود لذا جای زخم‌ها را فقط با شامپو بچه به صورت آرام شست و ‌شو شود.
وی درباره درمان آبله‌مرغان افزود: مخلوط آب با عسل گون، کاهو بدون سس و لیموشیرین تازه، در درمان آبله مرغان مفید است.
گفتنی است سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آبله‌مرغان را بیشتر بشناسیم
کتاب:
طب الرضا علیه السلام

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود