فشار خون با تغییر عادت غذایی درمان می‌شود

۱۳۹۳/۰۱/۱۸ - ۰۱:۰۳
یک کارشناس طب اسلامی گفت: با تغییر شیوه زندگی و رفع عادات بد غذایی می‌توان بیماری فشار خون را کنترل و درمان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در سلسله جلسات «طب‌المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران در رواق دارالهدایه صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد، به بیان پرهیزها و توصیه‌های لازم برای فشار خون اشاره کرد.
وی با بیان اینکه 7 نوع فشار خون داریم، اظهار داشت: فشار خون یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز بیماری عروق تغذیه کننده قلب است که طی سال‌های اخیر شیوع آن افزایش چشمگیری داشته است.
این کارشناس طب اسلامی تنگی عروق، انبساط و انقباض قلب، استرس و نگرانی، عادات بد غذایی و رفتارهای نامناسب اجتماعی را از عوامل مؤثر در افزایش فشار خون عنوان کرد.

پرهیزهای غذایی برای فشار خون
ضیایی گفت: کسانی که مبتلا به بیماری فشار خون هستند باید از مصرف گوشت گاو، سوسیس، کالباس، همبرگر، چیپس، پفک، خیار شور، ماهی‌های شور و دودی و آجیل شور خودداری کنند.
این مؤلف و پژوهشگر طب اسلامی اضافه کرد: استفاده از ادویه‌جات، مشروبات الکلی، بادمجان، دوغ و نوشابه گازدار باعث تشدید فشار خون می‌شود.
ضیایی در جواب این سؤال که «بیماران مبتلا به فشار خون چه مواد غذایی را باید مصرف کنند؟» بیان کرد: سبزی شنبلیله، چای قرمز، آلوچه، تمرهندی، گوجه سبز، آب ماست و گریپ فروت برای بیماران مبتلا به فشار خون مفید است و تا حدودی فشار خون را کاهش می‌دهد.
وی افزود: افرادی که منزوی هستند و کمتر در روابط اجتماعی شرکت می‌کنند، بیشتر در معرض فشار خون هستند.
این کارشناس طب اسلامی گفت: در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کم کنید. رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن می‌تواند به کنترل بیماری فشار خون کمک کند.

نمک درمانی
ضیایی حذف نمک از غذای افراد مبتلا به فشار خون را اقدامی نادرست در درمان دانست و گفت:‌ در روایات گفته شده غذا را بی‌نمک درست کنید، اما در شروع و انتهای غذا کمی از نمک پودر سنگ یا نمک دریا استفاده کنید.
وی عنوان کرد: علم جدید ثابت کرده مصرف روزانه بیش از 6 یا 7 گرم نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود.
این پژوهشگر و مؤلف طب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش راه درمان لکنت زبان را خوردن انار عنوان کرد و گفت: به کودکانی که لکنت زبان دارند تا قبل از دو سالگی روزانه یک قاشق آب انار داده شود.
وی ادامه داد: خوردن روزانه یک لیوان آب انار برای افراد بزرگسالی که دچار لکنت زبان هستند، مفید است.
این کارشناس طب اسلامی یبوست و لکنت زبان را از عوارض خوردن زیاد موز تا قبل دو سالگی برای کودکان ذکر کرد.
ضیایی در جواب این سؤال که «چگونه می‌توان ترک‌ها و خط‌های ناشی از بارداری را برطرف کرد؟» اظهار داشت: مالیدن روغن زیتون در زمان بارداری و جوشانده آویشن بعد از زایمان روی شکم در برطرف کردن خط‌ها و تَرک‌های قهوه‌ای رنگ مؤثر است.
یادآور می‌شود؛ سلسله جلسات «طب‌المعصومین (ع)» هر هفته شنبه‌ها قبل از نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی از کار‌شناسان برجسته در زمینه طب اسلامی در رواق دارالهدایه صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود