در ویژه برنامه طب‌المعصومین(ع) عنوان شد؛

حجامت باعث تخلیه سموم و اصلاح مزاج بدن می شود

۱۳۹۴/۰۲/۰۲ - ۱۹:۳۲
یک کارشناس طب اسلامی گفت: حجامت باعث تخلیه سموم، اصلاح مزاج بدن، تنظیم فشار و قند خون می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا در ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، به موضوع «آثار و فوائد حجامت» پرداخت.
وی با اشاره به اینکه اهل بیت(ع) امت خود را به حجامت توصیه می کردند، بیان کرد: در سفر نورانی پبامبر(ص) به معراج، ملائکه به حضرت عرضه داشتند «یامحمد(ص)، حجامت کن و امت خود را به حجامت امر کن.»
حجت الاسلام مهدوی نیا با بیان اینکه حجامت باعث تخلیه سموم و اصلاح مزاج بدن می¬¬شود، گفت: بهترین زمان برای حجامت 12 تا 15 هر ماه قمری است و بعد از آن، روزهای فرد نیمه دوم ماه قمری اولویت دارد.
این محقق و پژوهشگر طب اسلامی با بیان اینکه در حجامت خون های کثیف از بدن خارج می شود، عنوان کرد: در حجامت فقط پوست با تیغ زده می شود، اگر تیغ به صورت عمقی بر بدن وارد شود در هنگام حجامت خون های مفید نیز از بدن خارج می شود.
وی در ادامه مهمترین اثر حجامت را «بادکش» برشمرد و اظهار کرد: بیش از 40 حجامت تخصصی وجود دارد که مرسوم ترین آن حجامت بین 2 کتف است.
این استاد حوزه ابراز کرد: حجامت روشی به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پیچیده است که مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش، زمان حجامت و تمهیدات آن نقش مهمی در نتیجه آن دارد.
این کارشناس طب اسلامی گفت: حجامت زیر چانه برای درمان عفونت های لثه ای، آفت دهان و درمان التهاب های لثه ای مفید است و حجامت بین 2 کتف، از تنگی نفس و بیماری های کبدی جلوگیری می کند.

درمان بیماری های کلیوی
حجت الاسلام مهدوی نیا ادامه داد: حجامت 2 ساق پا، بسیار خاصیت درمانی دارد، درمان و بهبودی بیماری¬های کلیوی، مثانه، رحم و تنظیم عادت ماهیانه زنان برخی از خاصیت های حجامت 2 ساق پا محسوب می شود.
وی اضافه کرد: بهترین ایام برای حجامت، ماه حزیران است که از اواخر خرداد تا اواخر تیرماه ادامه دارد.
این استاد حوزه با اشاره به اینکه اهداء خون جایگزین حجامت نمی شود، ابراز داشت: در روند حجامت، خون بسیار کمی از بدن خارج و بیشتر سموم و رسوبات خون دفع می شود.
گفتنی است؛ سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در حرم مطهر رضوی برگزاری می شود.

بیشتر بخوانید:
مجله چند رسانه ای «طب اسلامی»پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود