در ویژه برنامه «طب‌المعصومین(ع)» عنوان شد:

بیش از 30 دستور در مورد خوردن و آشامیدن وجود دارد

۱۳۹۳/۱۱/۲۱ - ۱۳:۱۰
یک کارشناس طب اسلامی گفت: بیش از 30 دستور در مورد خوردن و آشامیدن وجود دارد که با رعایت این موارد می‌توان از بسیاری بیماری‌ها جلوگیری کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی‌نیا در ویژه برنامه «طب‌المعصومین(ع)» حرم مطهر رضوی با موضوع «سته ضروریه» سخنرانی کرد.
وی گفت: هوا، خوردن و آشامیدن، خواب و بیداری، حرکت و سکون، استفراغ و اقتباس و اعراض نفسانی از جمله اصول ضروری برای سلامت بدن و سته ضروریه است.
این کارشناس طب اسلامی هوا را از جمله ضرورت‌های اساسی در زنده بودن و سلامت افراد دانست و اظهار داشت: در بحث حرکت و سکون، ورزش از جمله موثرترین راه‌ها برای دفع سموم بدن است.
به گفته مهدوی‌نیا، برخی از سموم بدن به طور طبیعی دفع می‌شود اما برخی از سموم بر اثر فعالیت‌های بدنی و ورزش از بدن دفع خواهد شد.
وی با بیان اینکه سکون به معنای استراحت کردن است، بیان کرد: در طب اسلامی توصیه می‌شود که بعد از وعده غذایی ناهار باید بدن در حالت سکون و استراحت باشد و این به معنای خوابیدن نیست، اما برای وعده غذایی شام توصیه می‌شود که بعد از آن فرد باید فعالیت داشته باشد.
این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش عنوان کرد: خوردن و آشامیدن یکی از ضرورت‌های اساسی برای انسان است. بدن و قوای عمومی آن دائما در حال تحلیل رفتن است و با خوردن و آشامیدن می‌توان این تحلیل را جبران کرد.

توصیه‌های ائمه اطهار(ع) در مورد خوردن و آشامیدن
به گفته این کارشناس دینی بیش از یک‌صد روایات و حدیث از ائمه اطهار(ع) به اصول خوردن و آشامیدن اشاره دارد که این احادیث در سه محور «وعده‌های غذایی»، «آداب خوردن و آشامیدن» و «نوع غذا و نوشیدنی» است.
مهدوی‌نیا خاطرنشان کرد: بیش از 30 دستور در مورد خوردن و آشامیدن وجود دارد که با رعایت این موراد می‌توان از بسیاری بیماری‌ها جلوگیری کرد.
وی اذعان داشت: در طب نوین، معیار برای خوردن میزان کالری است در حالی که در طب سنتی بر اساس نوع مزاج، غذا به افراد توصیه می‌شود.
سخنران ویژه برنامه «طب‌المعصومین(ع)» در ادامه با بیان اینکه بدن در مقطعی زمانی نیاز به خواب دارد، گفت: هضم بالای غذا در حالت خواب اتفاق می‌افتد.
این کارشناس طب اسلامی افزود: در روایات معصومین(ع) نیز به بیدار بودن در بین‌الطلوعین و نخوابیدن بین نماز مغرب و عشاء توصیه فراوان شده است زیرا خواب در این اوقات، بدن را مریض می‌کند و فرد را دچار مشکلات روحی و روانی خواهد کرد.

بهترین زمان خوابیدن
وی در مورد بهترین ساعت خواب در شب گفت: در ایام پاییز و زمستان، 4 ساعت بعد از اذان مغرب و در ایام بهار و تابستان 2 ساعت بعد از اذان مغرب بهترین زمان برای خواب و استراحت است.
مهدوی‌نیا ادامه داد: امروزه همچنین در پزشکی نوین ثابت شده است که اگر فرزندان در شب دیرتر بخوابند غده‌ای که برای قوای فکری موثر است، ترشح نخواهد شد و این افراد در آینده دچار مشکلات روحی و روانی می‌شود.
سخنران حرم مطهر رضوی ابراز داشت: حد فاصل 24 دی تا 24 بهمن، زمان تشدید بلغم است لذا در این زمان باید از خوردن خوراک‌های سرد پرهیز شود. در ساعت اولیه روز استحمام صورت گیرد و به بدن روغن های گرم مانند کنجد، سیاه‌دانه، بادام، زیتون و بنفشه مالیده شود زیرا این روغن‌ها برای دفع بلغم موثر است.

صله رحم و فراهم شدن مقدمات سلامت بدن
وی در مورد اعراض نفسانی اظهار داشت: حالات روحی و روانی مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس جزء اعمال طبیعی بدن است و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در مزاج اصلی انسان می‌شود و سلامتی و سعادت بشر را به ارمغان می‌آورد.
این کارشناس طب اسلامی با بیان اینکه به وسیله صله رحم می‌توان مقدمات سلامت بدن را فراهم کرد، افزود: افزایش و کاهش این حالات مستقیم و غیرمستقیم روی متابولیسم، گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات تأثیر دارند.

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آشنایی با طب سنّتی و اسلامی
طب اسلامی را بهتر بشناسیم
علم روز؛ کلید کشف اسرار طب اسلامی
کتاب:
طب الرضا علیه السلام
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود