در ویژه برنامه طب‌المعصومین(ع) عنوان شد؛

ایستاده حمام کردن باعث اختلال نیروی بدن و ضعف جسمی می شود

۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۱۹:۴۳
یک کارشناس طب اسلامی گفت: ایستاده حمام کردن باعث اختلال نیروی بدن، ضعف جسمی و پیری زودهنگام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا در ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، به موضوع «آثار و فوائد حمام در سلامت» پرداخت.
وی با اشاره به اینکه طب اسلامی برگرفته از طب وحیانی و الهی است، بیان کرد: اهل بیت(ع) همان طوری که در سخنان خود روح و معنویات را مورد توصیه و موعظه قرار می دادند، مباحث طبی و جسمانی را نیز بیان می کردند.
حجت الاسلام مهدوی¬نیا با تاکید بر اینکه از دیدگاه طب اسلامی حمام، یک ابزار درمانگری و پیش گیری از بیماری به شمار می رود، گفت: شکم خالی به حمام رفتن باعث افت فشار و ضعف جسم می شود، به همین دلیل افراد بلغمی مزاج قبل از حمام باید یک قاشق چای خوری عسل میل کنند و بعد به حمام بروند و افراد صفرایی مزاج هم دو ساعت بعد از صرف صبحانه حمام کنند.

اعتدال مزاج
این محقق و پژوهشگر طب اسلامی با استناد به حدیثی از امام رضا(ع) استحمام طولانی را در تنظیم و اعتدال مزاج مفید دانست و عنوان کرد: اگر قبل از استحمام در ناحیه سر و گردن احساس درد وجود داشته باشد، حمام رفتن باعث تشدید آن می شود، به همین دلیل باید پس از کاهش درد به حمام رفت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه حمام طولانی اعصاب و موی رگ ها را نرم کرده و اعضای رئیسه بدن را با نشاط و فعال می کند، اظهار کرد: استفاده از آب خیلی داغ در حمام مضر است و هنگام خروج از حمام شستن ساق پا با آب سرد از فشار قلب و فشار خون بالا جلوگیری می کند.
این استاد حوزه در ادامه تصریح کرد: شست وشوی با آب سرد برای افرادی که مشکلات گوارشی، سوء هاضمه، شب بیداری و انواع سرماخوردگی دارند، مفید است.
این کارشناس طب اسلامی با بیان اینکه فرمول سونا و جکوزی برگرفته از حمام های سنتی اسلامی است، گفت: افراد بلغمی مزاج و چاق نباید از حوضچه آب سرد و سونای بخار استفاده کنند.
حجت الاسلام مهدوی نیا ادامه داد: حوضچه آب سرد برای افراد صفرایی مفید است و باید به صورت تدریجی وارد آب شوند و یکدفعه داخل شدن در آب سرد برای بدن و قلب ضرر دارد.

شوینده های طبی
وی با تاکید بر اینکه ایستاده حمام کردن باعث اختلال نیروی بدن و پیری زود هنگام می شود، اضافه کرد: برخی از شوینده ها مورد توصیه اهل بیت(ع) قرار گرفته، به عنوان نمونه گیاه سدر که در قرآن چهار بار نام آن آمده است باعث آرامش اعصاب و تقویت مو می شود.
این استاد حوزه ادامه داد: افرادی که دلهره، اضطراب و افسردگی دارند، در حمام سر خود را با سدر شستشو دهند، زیرا سدر غم و اندوه و اضطراب را از بدن و روح انسان دفع می کند.
به گفته مهدوی نیا شستن سر با گل ختمی نور چشم و نیروی بدن را زیاد و از سردرد جلوگیری می کند.
گفتنی است؛ سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» شنبه‌ها ساعت17:30 با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدوی نیا از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در حرم مطهر رضوی برگزاری می شود.

بیشتر بخوانید:
مجله چند رسانه ای «طب اسلامی»
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود