خوردن غذاهای با طبع سرد باعث افزایش تشنگی می شود

۱۳۹۳/۰۴/۰۴ - ۱۹:۱۸
یک پژوهشگر و مشاور طب اسلامی گفت: خوردن غذاهای با طبع سرد در وعده سحری باعث افزایش تشنگی در طول روز می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین مهدوی نیا در همایش ویژه والدین روزه اولی که در مرکز دائمی نمایشگاه ها و همایش ها آستان قدس رضوی برگزار شد درباره بهترین انتخاب برای وعده های ماه رمضان، رفع عطش، بخور و نخورهای افطار از نگاه طب اسلامی مطالبی را مطرح کرد.
وی با بیان اینکه پرخوری هنگام سحری باعث افزایش تشنگی می‌شود، اظهار داشت: باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و غذاهای با ادویه فراوان خودداری نمود زیرا این دسته از غذاها باعث گرم و خشک شدن بدن می شود.
به گفته این کارشناس طب سنتی، مصرف گوشت هایی مانند مرغ، ماهی، گاو و گوساله که طبیعت سرد دارند، میزان تشنگی افراد را بیش‌تر می‌کند.
مهدوی نیا افزود: از خوردن گوشت قرمز در دو عده غذایی پشت سر هم نیز خودداری کنید زیرا باعث صفرایی شدن مزاج می شود.
وی در ادامه، روزه داران را از خوردن دوغ و ماست در وعده‌های غذایی ماه مبارک رمضان نهی کرد و گفت: مصرف برنج به همراه نان سبوس‌دار یا جو سردی بدن را جبران می‌کند.
این استاد حوزه و دانشگاه خوردن نان سبوس‌‌دار، مصرف غذاهای فیبردار، خوردن شربت عسل با لیمو تازه، انواع مغزهای مقوی، خرما، زیتون و کشمش را در وعده غذایی سحر توصیه کرد.
مهدوی نیا خوردن چای کم رنگ یا آب ولرم، استفاده از قندهای طبیعی مانند عسل و خرما، خوردن فرنی، شیر برنج، سوپ و آش را برای وعده غذایی افطار مفید عنوان کرد.
این پژوهشگر و مشاور طب اسلامی خوردن سبزیجات و خرفه را در وعده‌های غذایی سحر و افطار مفید دانست و افزود: افرادی که میزان آب خوردنشان زیاد تر است، در طول روز نیز بیش‌تر تشنه می‌شوند در حالی که مصرف یک لیوان آب ولرم در رفع تشنگی میسر است.

«میهمان آسمانی»، استقبال از میهمان جوان خداوند
میهمانی فرشته ها،جشن دختران روزه اولی
انیمیشن زیبای روزه
روزه کلّه گنجشکی
اولین روزه مینا
میراث روزه
فواید روزه

روزه؛ عبادتی مخفی
نکاتی در مورد روزه و روزه داری
روزه در سایر ادیان
اقسام روزه
روزه و تقویت اراده
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود