.

ویژه برنامه غروب شهادت امام رضا(ع) با عنوان «ضریح نور» برگزار شد

هم‌زمان با غروب شهادت امام رضا(ع) ویژه برنامه «ضریح نور» در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

1397/8/17 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، هم‌زمان با غروب جانسوز شهادت امام هشتم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) ویژه برنامه «ضریح نور» در رواق حضرت زهرا(س) حرم  مطهر رضوی با حضور جمعی از بانوان عزادار برگزار شد.
زهرا عزیزپوریان استاد دانشگاه حضرت زینب(س) در این مراسم به موضوع حق‌الناس اشاره و عنوان کرد: حق‌الناس از سفارشات دینی و بسیار مهم است و گناهی نابخشودنی محسوب می‌شود اما متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است.
وی افزود: حق‌الناس به دو دسته حق‌الناس مالي و غیر مالی تقسیم می‌شود. كسي كه حق يا مالی را از ديگران ضايع كرده باشد، نخست بايد از اين گناه بزرگ توبه و از خدا عذرخواهی کند. پس از توبه و استغفار، جبران حق‌الناس واجب است.
این کارشناس دینی ابراز کرد: اگر حقی كه از ديگران ضايع شده، غير مالی باشد، يعني جنبه آبرويی همانند غيبت، تهمت، توهين يا تمسخر داشته باشد، در صورت امكان بايد رضايت آن شخص را به دست آورد و از او حلاليت طلبید.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به تفسیر آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت و تصریح کرد: در آیه 10 سوره شریفه نور آمده است: «به درستی کسانی که دوست دارند امر منکری را در میان اهل ایمان شیوع دهند، برایشان در دنیا و آخرت عذاب دردناک خواهد بود و خدا می‌داند و شما نمی‌دانید». همچنین در سوره حجرات آیه 10 نیز آمده است: «همانا مؤمنان با يكديگر برادرند، پس ميان برادران خود(در صورت اختلاف و نزاع) صلح و آشتى برقرار كنيد و از خدا پروا كنيد تا مورد رحمت قرار گيريد».
وی با اشاره به اينكه حق‌الناس آثار دنيوی و اخروی دارد، ابراز كرد: مستجاب نشدن دعا، نبود بركت در زندگی، نچشيدن لذت عبادت، بي‌آبرويی و سرافكندگی در دنيا از جمله آثار غفلت از حق‌الناس در دنيا است. غفلت از حق‌الناس موجب می‌شود تا قلب انسان بميرد و انسانی كه قلب و روحش از كار افتاده باشد، از انسانيت به دور است.
عزیزپوریان ادامه داد: رفتار، اعمال و کردار ما دنیا و قیامتمان را تشکیل می‌دهد. قیامت انعکاس دنیای ماست و هر آنچه ما در این دنیا کاشتیم در قیامت درو خواهیم کرد. ما باید با رعايت حق ديگران به ويژه حفظ آبروی يكديگر در دنيا و آخرت، در برابر حق سربلند باشيم.
گفتنی است، مداحی ویژه بانوان، نمایش آیینی و بیان احکام از جمله برنامه‌های اجرایی این مراسم بود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.