.

رجبی دوانی:

پیروزی انقلاب فضای جدیدی برای تعلیم و تربیت اسلامی ایجاد کرد

رجبی دوانی پیروزی انقلاب اسلامی را فرصتی برای ایجاد فضای جدید برای تعلیم و تربیت اسلامی در جامعه معرفی کرد.

1397/7/19 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، محمد حسن رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در نشست تخصصی «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت در چارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(ره)» که صبح امروز در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، پیروزی انقلاب اسلامی را  فرصتی برای ایجاد فضای جدید برای تعلیم و تربیت اسلامی در جامعه معرفی کرد و گفت: متاسفانه این فضا به درستی مورد استفاده قرار نگرفت.  
وی تصریح کرد: جریان تجددی که از آغاز دوره قاجار با سفر دانشجویان ایرانی به خارج از کشور و یا آمدن اروپایی‌ها به ایران و ظهور مذاهب جدید غربی در ایران که به تدریج رو به افزایش بود، شروع شد تعلیم و تربیت را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود.
رجبی دوانی بیان کرد: در دوره پهلوی اول سیاست اصلی رژیم پهلوی که به نام تجدد مشهور است یک جریان فرهنگی اجتماعی بود که به تدریج سبک زندگی، نوع نگاه و معیارهای ارزشی ما را دچار دگرگونی کرد. این جریان جدید که توسط نمایندگان مکتب فکری غربی تبلیغ می‌شد همه ارزش‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده بود.
وی افزود: در این دوره بر خلاف دوره‌های گذشته که مسلمان‌ها هوشمندانه با علوم و معارف یونانی برخورد کردند، متاسفانه این هوشمندی به کنار رفت و شیفتگی و حیرت زدگی در برابر فرهنگ غرب جایگزین آن شد. مسلمانان آنچه که در غرب دیده بودند سعی کردند اقتباس کنند بدون اینکه فکر و اندیشه‌ای به دنبال آن باشد.
این پژوهشگر ادامه داد: در این اقتباس متاسفانه مسلمانان درست را از غیر درست تمیز ندادند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز متاسفانه به دلیل پرداختن مسئولان به کارهای حیاتی دیگر فرصت نشد که در کنار اندیشمندان و محققان به این مساله مهم بپردازند که چه عناصر، ابعاد و عواملی در سنن فرهنگی قابل احیا است و چه عناصری را باید نابود کرد.
وی ابراز کرد: متاسفانه این پالایش فرهنگی هنوز هم انجام نشده است که ما با فرهنگ غربی باید چه برخوردی داشته باشیم و چه عناصری از این فرهنگ را باید کاملا بپذیریم و چه عناصری را باید ترک کنیم و چه عناصری مورد نیاز جامعه است و باید از آن استفاده کنیم.
رجبی دوانی یادآور شد: متاسفانه جامعه ما هنوز هم نتوانسته است از عادت غرب زدگی خارج شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.