.

خطیب حرم مطهررضوی:

طلب عفو و مغفرت از خداوند بهترین دعا برای اموات است

خطیب حرم مطهر رضوی گفت: برای اموات بهترین دعا این است که انسان برای آنان در طول هفته به ویژه شب و روز جمعه از خدای مهربان طلب عفو و مغفرت کند.

1397/7/19 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدمرتضی ‎صالحی‎خوانساری در برنامه‎ فرهنگی حرم مطهر رضوی که پنج‎شنبه شب بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد،  با اشاره به اینکه در شب و روز جمعه باید به یاد اموات باشیم و برای آنها عمل خیر انجام دهیم، گفت: رسول گرامی اسلام(ص) فرمود:«صدقه حرارت قبرها را از بین می‌برد.» برای اموات بهترین دعا این است که انسان برای آنان از خدای مهربان طلب عفو و مغفرت کند و بخواهد خداوند رحمت، بخشش و نعمت‌هایش را بر آنان نازل فرماید.
وی ادامه داد: اموات خیلی محتاج به اعمال خیر ما هستند، در کنار مضجع منور امام رضا(ع) اگر دعا می‌کنید و قرآن می‌خوانید اموات خویش را یاد کرده و برای آنها دعا و نماز بخوانید.
این استاد حوزه ابراز کرد: خداوند شب‌های جمعه تا سحر ندا می‌دهد آیا حاجت‌مندی هست که حاجتش را برآورم؟ عذرخواهی هست که خطایش را ببخشم؟ خدا وعده داده اگر بنده یا‌رب یارب بگوید، پاسخش را لبیک بدهد، چگونه ممکن است انسان معتقد به خدا، شب‌های جمعه تا صبح بخوابد و از فیض این شب چیزی نطلبد؟
وی ادامه داد: شخصی محضر امام صادق(ع) رسید و از ایشان پرسید که «چرا من هر چه دعا می‌کنم به اجابت نمی‌رسد، مگر خدای متعال در قرآن وعده اجابت نداده است؟» امام صادق(ع) در جواب فرمود که قبل از دعا کردن حتما حمد و ثنای خداوند را به جا بیاور، نعمت‌های خدا را شکر کن، به گناه‌هایت اقرار کن و بر محمد و آل محمد صلوات بفرست و بعد دعای خودت را از خدا بخواه تا به اجابت برسد.
سخنران حرم مطهر رضوی عنوان کرد: در روایتی امام علی(ع) می‌فرماید خصلت‌هایی در وجود انسان باعث می‌شود که دعای او به اجابت نرسد برخی از آن شامل عدم عمل به دستورات الهی، سنت‌های پیامبر(ص) و دستورات قرآنی و هم‌سو شدن با شیطان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل دیگری که باعث می‌شود دعاهای ما به اجابت نرسد، به دنبال عیب دیگران بودن است، این عمل ناپسند انسان را از اجابت دعا دور می‌کند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.