.

تولیت آستان قدس رضوی

تولیت در لغت به معنی ولایت دادن، حاکم ساختن و رسیدگی به امور را به عهده‌ کسی گذاشتن است. در ادبیات آستان قدس رضوی، تولیت کسی است که عهده‌دار و اختیاردار تام امور مربوط به این دستگاه است.

1398/1/15 پنجشنبه

از زمان سلطان محمد خدابنده، یعنی از ابتدای قرن هشتم هجری قمری تا زمان حاضر، قریب به 87 نفر عهده‌دار تولیت این آستان بوده‌اند. انتخاب و انتصاب تولیت آستان قدس رضوی همچون گذشته، بر عهده‌ی شخص اول مملکت است.
شهر مشهد از دیرباز به علت وجود حرم امام رضا(ع) مورد توجه شیعیان قرار داشته است و بارگاه آن حضرت از همان ابتدا دارای صندوق و ضریحی بوده که علاقه‌مندان و یاران امام آن را زیارت کرده‌اند.
سرپرستی و اداره این بارگاه به عهده افرادی بود که به آنها نقیب گفته می‌شد و آنها از میان علویان و نقیبان ناحیه طوس انتخاب می‌شدند که علاوه بر منصب نقابت، منصب کلیدداری حرم را نیز برعهده داشتند. چنین به نظر می‌رسد که منصب نقابت، ابتدا در اختیار علویان بود و سپس از قرن پنجم و ششم به بعد، سادات موسوی نقابت و اداره حرم را به دست گرفته‌اند. بعد از ورود سادات رضوی در قرن نهم، نقابت به طور مشترک بین این دو سلسله سادت تقسیم شد و تا زمان صفویه که سادات رضوی از نظر قدرت و ثروت بر سادات موسوی پیشی گرفتند، ادامه داشت.
بعد از تأسیس مسجد گوهرشاد توسط گوهرشاد آغا و وقف املاکی بر آن، حرم به علت برخوردار شدن مسجد از تمکن مالی و تشکیلات اداری زیر مجموعه آن گردید. گرچه بخش مهمی از موقوفات آستان قدس مانند فرهادگرد، زرگران و الندشت، قبل از دوران صفویه وقف شد و دلیل برای اداره آنها سیستم اجرایی مشخصی وجود داشت، اما سرپرستی حرم امام رضا(ع) به دلیل عدم تمکن مالی و وجود تشکیلات اداری، چندان مورد توجه شاهان و سلاطین نبود و بیشتر جنبه معنوی داشت در این میان، این بزرگان سادات بودند که در هر دوره به علت برخورداری از موقعیت اجتماعی و مذهبی، این مقام را در اختیار می‌گرفتند.
اما مقام تولیت آستانه و کلاً نظم سازمانی آستان قدس رضوی از دوره صفویه بوجود آمده است که تا کنون نیز(با تغییراتی تکمیلی) ادامه دارد که توضیحات بیشتر را می توانید در لینک های زیر مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید:
- پیشینه آستان قدس رضوی
- آستان قدس رضوی در گذر زمان
- تولیت در زمان صفویه
- تولیت در دوره افشاریه
- تولیت در دوره قاجاریه
- تولیت در دوره پهلوی
- تولیت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
تولیت آستان قدس رضوی در دوره افشاریه
  • 1398/1/8 پنجشنبه تولیت آستان قدس رضوی در دوره افشاریه
    سقوط صفویه و تصرف ایران توسط افغانها وضعیت اوقاف در این خطه را آشفته کرد و مشهد مرتب بین افراد دست به دست می‌شد. با به قدرت رسیدن نادر وضعیت املاک موقوفه به علت مصادره املاک حالت بحرانی یافت.
تولیت آستان قدس رضوی در زمان صفویه
  • 1398/1/7 چهارشنبه تولیت آستان قدس رضوی در زمان صفویه
    همزمان با به قدرت رسیدن صفویان و رسمی شدن تشیع، مشهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردید و خصوصاً با رواج سنت وقف در این دوره، زمینهای زیادی وقف امام رضا(ع) گردید که برای اداره این املاک منصبی به نام تولیت به وجود آمد.
مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در حفظ و صیانت از منافع ملی یکپارچه‌اند
امروز کشور ما نیازمند مدیران جهادی با روحیه «ما می‌توانیم» است
حوزه‌هاي علميه در عرصه مسائل اجتماعی و سیاسی حضور فعال داشته باشند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.