.

مدیریت عمران اراضی حریم حرم حضرت رضا(ع)

1391/5/9 دوشنبهسازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع)

وقتی عکس‌های قدیمی حرم حضرت رضا(ع) را می‌بینید، تصویر گنبدی را مشاهده می‌کنید که دور تا دور آن را خانه‌های گلی گرفته است.
اگر پای صحبت قدیمی‌ترها هم بنشینید و از شکل و شمایل حرم حضرت در همین 40 یا 50 سال گذشته بپرسید باز هم وصف حرمی را می‌شنوید که با مساحتی کم و نمایی یکنواخت پذیرای زائران حضرت رضا(ع) بوده است. اما به مرور زمان، با گسترش فعالیت‌های فرهنگی و از سویی، افزایش جمعیت زائران حضرت، به چندین و چند برابر رسید و دیگر فضای فیزیکی حرم، جوابگوی حضور این همه مشتاق و دل‌شیفته حضرت نبود و از سویی با روند رو به رشد شهرسازی نوین، خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به حرم هم با ساختار قدیمی خود، پاسخگوی نیازهای شهری نوین نبودند.
اینچنین بود که با توجه به روند رو به رشد زائران و مشتاقان زیارت حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا(ع) طی سالیان متمادی و نیاز به فضاهای زیارتی و فراهم نمودن شرایط آسایش زائران در بارگاه ملکوتی آن حضرت و به منظور تسریع در تحقق این هدف بزرگ با تصویب مقام منیع تولیت آستان قدس رضوی در سال 1362 سازمانی با نام «طرح نوسازی فلکه حضرت» تشکیل گردید، که بعدها در سال 1372 به سازمان عمران و توسعه حریم حرم تغییر نام داد.
سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع)، اقدامات چشمگیری را در زمینه‌های عمرانی، تأسیساتی و خدماتی به انجام رسانیده است و به حق این اقدامات، به هیچ وجه قابل قیاس با فعالیت‌های آستان قدس رضوی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیست.
بدیهی است که همه این اقدامات در سایه لطف و رحمت خداوندی و عنایت خاص حضرت ثامن‌الحجج و توجهات حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا و نیز رهنمودهای ارزنده رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا... العظمی خامنه‌ای و تدابیر خردمندانه حضرت آیت ا... واعظ طبسی نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان و تولیت عظمی آستان قدس رضوی و نیز عنایت‌های مدبرانه مجموعه‌ای عظیم از کارکنان مخلص و خدوم که شب و روز با کوشش‌های مستمر و دامنه‌دار به این مهم دست یافته‌اند.
این سازمان به عنوان مجری طرح‌های نوسازی، بهسازی، توسعه و نگهداری حریم حرم رضوی توانسته است از متخصصان کارآمد با مدارج عالی علمی، شخصیت‌های برجسته دانشگاهی و مدیران باتجربه، بهره جسته و مساحت 120 هزار متری قبل از انقلاب را به بیش از یک میلیون مترمربع افزایش دهد.
سازمان عمران و توسعه حریم حرم با اهدافی همچون، اهتمام ویژه به امور عمرانی و توسعه اماکن متبرکه، ایجاد مدیریتی واحد و منسجم در امور مربوط به توسعه، تعمیر و نگهداری، ارتقا کمی و کیفی سطح خدمات فنی و عمرانی با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای علمی، توجه ویژه به مسئله آینده‌نگری و برنامه‌ریزی‌های درازمدت، همسو ساختن همه اقدامات عمرانی و توسعه‌ای اماکن متبرکه مبتنی بر پژوهش‌های اجتماعی و علمی انجام شده، فعالیت‌های خود را پی می‌گیرد.
از سویی در راستای طبقه‌بندی وظایف، به منظور تحقق اهداف آستان قدس رضوی وظایف زیر نیز برای این سازمان تعیین شده است.
ـ تدوین برنامه‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در راستای توسعه، نگهداری، بهره‌برداری و واگذاری اراضی و مستغلات حریم حرم مطهر.
ـ انجام کلیه امور کارشناسی، ثبتی، حقوقی مالی و اداری مربوط به خرید و فروش اراضی حریم حرم مطهر.
ـ نظارت بر فرآیند حفاظت و نگهداری اراضی و مستغلات.
ـ وصول کلیه مطالبات مالی مربوط به قراردادهای واگذاری اراضی و مستغلات حریم حرم مطهر از اشخاص حقیقی و حقوقی.
ـ هماهنگی و همکاری با شهرداری، سازمان ثبت اسناد، وزارت مسکن و شهرسازی و سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در راستای خرید، فروش و نگهداری و بهره‌برداری اراضی و مستغلات حریم حرم مطهر.
ـ ایجاد بستر مناسب جهت اطلاع‌رسانی رسانه‌ای، تبلیغات و بازاریابی درخصوص مجموعه‌های تجاری قابل واگذاری در حریم حرم مطهر.
ـ جمع‌آوری، تدوین و به روز کردن اطلاعات مربوط به اراضی و مستغلات حریم حرم مطهر.
این سازمان دارای دو رکن «مجمع عمومی» و «هیأت اجرایی» است که ریاست مجمع عمومی با مقام منیع تولیت عظمی آستان قدس رضوی و ریاست هیأت اجرایی آن در حال حاضر با مهندس عزیزیان است.
نیروی انسانی شاغل در سازمان، متناسب با تعداد پروژه‌ها و افزایش جمع عملیات ساختمانی و تأسیساتی در دست اجرا از 400 نفر در سال 62 به 1293 نفر در سال 86 افزایش یافته است.
سازمان عمران و توسعه حریم حرم رضوی دارای پنج حوزه مشاوره فنی، رایانه‌ای، اجرایی، معماری و حقوقی و پنج حوزه معاونت طرح و برنامه، مالی و اداری، بهره‌برداری و نگهداری، نوسازی تأسیسات و نوسازی ساختمان می‌باشد که عملاً وظایف این حوزه معاونت به وسیله مدیریت پروژه‌های اماکن انجام می‌شود.
شرکت کاشی سنتی قدس رضوی نیز تحت نظر مدیریت این سازمان مشغول فعالیت می‌باشد.
سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) دارای چهار کمیسیون تخصصی می‌باشد که عبارتند از: کمیسیون راهبردی معماری و سنتی، کمیسیون راهبردی تأسیسات، کمیسیون مقاوم‌سازی ابنیه حرم حضرت رضا(علیه‌السلام) و در نهایت کمیسیون امور پیمان‌ها.
در صورتی که بخواهید با این سازمان در ارتباط باشید، آدرس سازمان خیابان شهید اندرزگو (خسروی نو)، ورودی باب‌الجواد، سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(علیه‌السلام) است.
تلفن‌های تماس سازمان 2259398 و 2259399 و نمابر سازمان هم 2257085 است.
پست الکترونیک سازمان عمران و توسعه حریم حرم رضوی را یادتان نرود:
HARIMHARAM@aqrazavi.org
حال پس از این توضیحات پیشنهاد می‌کنم عکس‌های هوایی که از حریم حرم در سال‌های اخیر گرفته شده است را تماشا کنید. حرم حضرت رضا(ع) و راه‌های متفاوت دسترسی به حرم رضوی و خیل مشتاقان حضرت که هر روز رو به فزونی‌اند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.