.

مؤسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس

مقبره امام‌زاده حسین بن موسى الکاظم(ع) در طبس از قدیم موردِ توجّه و استقبالِ مردم بوده و به سعى و کوشش ارادتمندان به امامت و ولایت توسعه یافته بود، اما متأسفانه در زلزله ویرانگر طبس در سال ۱۳۵۷ شمسى این بنا به کلّى ویران شد.

 1395/8/25 سه‌شنبه
  
2016-11-15T15:50:23+03:30

در این حادثه، قسمت اعظم منابع درآمد آستانه امام‌زاده نیز از بین رفته بود و بازسازى بقعه و اماکن جوار آن نیاز به هزینه‌اى سنگین داشت. پس از آن آستان قدس رضوى، اقدام به بازسازى آن بقعه مبارکه و رواق‌هاى اطراف کرد و به سبکى بسیار عالى، بنایى کاملاً مطلوب و درخور شأن این امام‌زاده احداث کرد.
براین اساس آستان قدس رضوی در سال 1363 بازسازی مرقد مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) را به انجام رساند و بنای جدید ساخته شده به متولیان وقت آن تحویل داده شد. همچنین در سال 1367 آرامگاه شهید مدرس به مساحت سه‌هزار مترمربع با 1250 مترمربع زیر بنا احداث شد. پس از آن طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری، تولیت این استان و آرامگاه شهید مدرس به آیت‌الله واعظ طبسی(ره) تفویض شد.
برکات این حکم و تسری مدیریت موفق اسلامی بسیار زود نمایان شد، به‌طوری که با تشکیل یک هیئت اجرایی، کار توسعه این دو آستانه و ساماندهی موقوفات این دو شهرستان که در مسیر راه زائران حضرت ثامن الحجج(ع) واقع شده است، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.
از اهداف اصلی تشکیل این مؤسسه فرهنگی‌مذهبی می‌توان به ایجاد تسهیلات لازم برای ارائه خدمات مطلوب به زائران و امکانات فیض معنوی بیشتر آنان، تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه فرهنگی، عمرانی، خدماتی و مالی، بهره‌گیری از تشکل‌ها، نهادها و سازمان‌های فرهنگی و دینی، اداره امور موقوفات، ارتقای فرهنگ وقف، شناسایی و استیفای حقوق موقوفات آستان قدس رضوی و بهره‌برداری و نظارت برای اجرای نیات واقفان، جمع‌آوری نذورات و هدایا و مصرف آن برای اهداف آستان قدس رضوی، برنامه‌ریزی برای انجام مراسم فرهنگی‌ مذهبی در مناسبت‌های مختلف اشاره کرد.
ترویج فرهنگ اسلامی و تقویت باورهای دینی و زنده و پر بار کردن عشق به ولایت و امامت در قلوب زائران از برنامه‌های اساسی زیربنایی این مؤسسه فرهنگی است که خوشبختانه با بهره‌گیری از موقوفات شیفتگان ولایت و انجام فعالیت‌های عمرانی، اقتصادی و خدماتی گام‌های مؤثری برای ایجاد پشتوانه عظیم برای اهداف فرهنگی مؤسسه برداشته شده و امروزه به عنوان یک قطب بزرگ فرهنگی در منطقه محسوب می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
تولیت آستان قدس رضوی
تولیت آستان قدس رضوی در دوره افشاریه
  • 1398/1/8 پنجشنبه تولیت آستان قدس رضوی در دوره افشاریه
    سقوط صفویه و تصرف ایران توسط افغانها وضعیت اوقاف در این خطه را آشفته کرد و مشهد مرتب بین افراد دست به دست می‌شد. با به قدرت رسیدن نادر وضعیت املاک موقوفه به علت مصادره املاک حالت بحرانی یافت.
تولیت آستان قدس رضوی در زمان صفویه
  • 1398/1/7 چهارشنبه تولیت آستان قدس رضوی در زمان صفویه
    همزمان با به قدرت رسیدن صفویان و رسمی شدن تشیع، مشهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردید و خصوصاً با رواج سنت وقف در این دوره، زمینهای زیادی وقف امام رضا(ع) گردید که برای اداره این املاک منصبی به نام تولیت به وجود آمد.
کتابخانه و حسینیه‌ای با نام امام هشتم(ع)
آیین شام غریبان امام حسین(ع) و یاران بزرگوارشان در حرم مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.