.

سازمان اقتصادی رضوی

تحوّلات سریع جهانی، شرایط منطقه ای و ملّی و به ویژه نیازهای کوتاه مدّت ایجاب می کند که فعّالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی در قالب راهبردهای توسعه ای و برنامه های منطقی و عملی، طراحی و به مرحله ی اجرا درآیند.

1392/4/5 چهارشنبه

مؤسسه ی سازمان اقتصادی رضوی بر اساس رهنمودهای مقام منیع تولیت عظمی آستان قدس رضوی با هدف اداره ی بهینه امور شرکت های اقتصادی تحت پوشش، توسعه و سرمایه گذاری های آتی و با رسالت تأمین و ایجاد پشتوانه ی مالی و اقتصادی مطمئن برای فعّالیت های فرهنگی و اهداف عالی آستان قدس رضوی و ایجاد فرصت های شغلی به وجود آمده است.
این مؤسسه از بدو تشکیل، با درک شرایط و پیچیدگی عوامل مؤثر بر فعّالیت های اقتصادی، در پی تمهیدات طراحی و تدوین برنامه های راهبردی برای دستیابی به اهداف مطلوب سازمان بوده است.
از اواسط سال 1383 با فراهم شدن زیرساخت های لازم، موجبات تدوین برنامه ی استراتژیک برای فعالیت های اقتصادی، تحت نظر سازمان اقتصادی رضوی فراهم آمد. این مؤسسه با توجه به انتساب به دستگاه مقدس ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع)، دارای جایگاه ویژه ای است که سبب اعتبار بیشتر این سازمان نسبت به سایر بنگاه های مشابه است؛ به نحوی که این سازمان اقتصادی به عنوان یکی از بزرگ ترین هولدینگ های اقتصادی ایران به ویژه در شرق کشور محسوب می شود که نقش به سزایی در شکوفایی اقتصادی منطقه داشته است.

تاریخچه
فعالیت های اقتصادی در آستان قدس رضوی با توجه به امر مقدّس وقف، از دیرباز وجود داشته اند و از سال 1377 با تفکیک فعالیت های اقتصادی از فعالیت های فرهنگی آن و اصلاح ساختار تشکیلات و ثبت قانونی مؤسسه ی سازمان اقتصادی در اردیبهشت ماه 1383، در قالب این سازمان، سازماندهی و هدایت شده اند.
این مؤسسه، مدیریت 89 شرکت و مؤسسه را برعهده دارد که در 44 مورد دارای بیشتر از 50 درصد سهام و در 45 واحد دیگر دارای کمتر از 50 درصد سهام است.

حوزه های فعّالیت این مؤسسات و شرکت ها به چهار زمینه ی اصلی قابل تقسیم اند که عبارتند از:
1ـ صنعت و معدن
2ـ کشاورزی
3ـ عمران و خدمات
4ـ اقدامات زیربنایی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.