.

بانوی نگارگر و تذهیبکار پیشکسوت مشهدی:

نگارگران جوان، امکانات موجود را قدر بدانند

بانوی هنرمند نگارگر که آثار فاخرش در موزه مرکزی آستان قدس رضوی به چشم می‌خورد، شرایط جوانان علاقه‌مند به هنر نگارگری را با توجه به امکانات موجود، خوب توصیف کرد و به آن‌ها توصیه نمود این امکانات را قدر بدانند.

1396/3/4 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، زهره مهانیمنش هنرمند نگارگر و تذهیب کار پیشکسوت مشهدی در حاشیه نشست تخصصی «قداست و زیبایی» که به نقد اثری از کمال‌الدین بهزاد می‌پرداخت، با بیان این مطلب گفت: برپایی اینگونه برنامه‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی بر دیدگاه فکری و آثار هنرآموزان و علاقه‌مندان به هنر بگذارد.
وی ضمن اعلام رضایت از موضوع این نشست تخصصی که در نگارخانه رضوان برگزار شد خاطرنشان کرد: من به کمال‌الدین بهزاد و آثار ارزشمندش ارادت خاصی دارم و بارها در مورد این اثر تحقیق کردم. از همان زمان که این نگاره را دیدم برایم بسیار جذاب بود تا حدی که قصد داشتم از روی آن اثری را مثنی‌سازی کنم. زیرا وقتی کپی یک اثر هنری را انجام می‌دهی موضوع، سبک و حتی نقاش آن را بیشتر درک می‌کنی.
این هنرمند، در رابطه با برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی هنری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: در سالهایی که ما هنرجو و علاقه‌مند بودیم چنین برنامه‌هایی وجود نداشت. من در آن دوران، هر سال چندین بار مرخصی بدون حقوق می‌گرفتم و برای تحقیق و تهیه کتاب به تهران سفر می‌کردم. باید به جوانان و هنرآموزان گوشزد کرد تا این برنامه‌ها و امکانات را قدر بدانند.
یادآوری می‌شودکارگاه تخصصی «قداست و زیبایی» با موضوع تجزیه و تحلیل در نگاره‌ای از کمال‌الدین بهزاد با موضوع حضرت یوسف(ع)، دوشنبه اول خرداد با حضور منتقد هنرهای تجسمی کشور جواد مدرسی در نگارخانه رضوان برگزار شد. این کارگاه، در ادامه فعالیت‌های دبیرخانه دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و مکتب هنر رضوان در برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی با مبحث «تجزیه و تحلیل نگاره‌های مکاتب گذشته» بود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
آثار تذهیب دانش‌آموزان در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمد
کارگاه «فنون ظریفه در هنر تذهیب» در نگارخانه رضوان مشهد دایر می‌شود
کارگاه «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» برپا شد
هنر تذهیب رو به پیشرفت است
آستان قدس رضوی نقش مهمی در معرفی هنر تذهیب و نگارگری ایرانی و اسلامی دارد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز