.

بررسی بخشی از برنامه‌های فرهنگی میقات‌الرضا(ع) در مناطق محروم

محرومیت‌زدایی از جنس فرهنگ

ایجاد جامعه‌اى آباد و سالم، توجه به فقرا و تلاش برای برداشتن غبار محرومیت از چهره محرومان و ضعفاء از نکاتی است که در سیره امام رئوف حضرت رضا(ع) به آن توجه ویژه‌ای شده است.

1395/10/23 پنجشنبه

آستان قدس رضوی که حیات آن سرمشق‌ گرفته از امام رضا(ع) است نیز این مسئله را سرلوحه کارهای خود قرار داده و بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تمام تلاش خود را در این زمینه به کار گرفته است‌.
همه موسسات و نهادهای این آستان مقدس بر مبنای فرمان تولیت آستان قدس رضوی در این زمینه فعالیت خود را گسترش داده‌اند. به گونه‌ای که می‌توان گفت این آستان مقدس به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای موقوفاتی جهان اسلام امروزه در گستره وسیع و پهناوری به ارائه خدمات متنوع در زمینه‌های مختلف و محرومیت‌زدایی می‌پردازد که از جمله این موسسات می‌توان به آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) اشاره کرد.
در این گزارش سعی شده گوشه‌ای از برنامه‌های فرهنگی اجرا شده این موسسه در مناطق محروم بیان گردد.

تجلی اقدام و عمل
آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) برای گسترش عدالت اجتماعی سعی کرده در راستای محرومیت‌زدایی حرکت کند و در روستاهای کم‌برخوردار و موقوفاتی آستان قدس رضوی خدمات متنوع فرهنگی، آموزشی، مذهبی و... را اجرا نماید. روستاهای جمز، ملوند و محمدآباد از جمله روستاهای موقوفه آستان قدس رضوی هستند که این موسسه توانسته علاوه بر وظیفه حفظ و حراست از آنان در زمینه محرومیت‌زدایی، جمعی از نیازمندان و مستمندان این روستاها را شناسایی کرده و البسه، لوازم‌التحریر، مواد غذایی و... را به آنان اهدا کند. هم‌چنین در مناسبت‌های مختلف مذهبی طول سال به خصوص دهه پر خیر و برکت کرامت رضوی، کاروان‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی شامل سخنران، مداح، قاری و... به روستاهای موقوفه‌دار جمز، ملوند و محمدآباد و مناطق محروم شهرهای دیهوک و عشق‌آباد طبس اعزام می‌شوند تا شور و نشاط معنوی را برای روستائیان به ارمغان آورند.
در این ایام فرخنده کاروان "زیر سایه خورشید" در روستاهای جمز، ملوند، محمدآباد و مناطق محروم شهرهای دیهوک و عشق‌آباد اعزام شدند تا حال و هوایی پر از معنویت حرم مطهر رضوی را در این روستاها حاکم کنند. هم‌زمان با سالروز میلاد با سعادت حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) نیز جشن ازدواج 53 زوج جوان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) در جوار بارگاه منور برادر گرامی امام رضا(ع) حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) برگزار شد. در این همایش، کارگاه‌‌های آموزشی مختلفی با حضور کارشناسان برجسته دینی تشکیل گردید و زوج‌های جوان  آموزش‌های چگونه عاشقانه زیستن را آموختند.

 خدمت در پرتو قرآن
در راستای ترویج تعالیم قرآن و فرهنگ اهل بیت(ع)، موسسه آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) مراسم‌ باشکوه محفل انس با قرآن و جلسات ترتیل‌خوانی را با حضور قاریان و حافظان برجسته کشوری در روستاهای محروم برگزار کرد که خیل عظیمی از دوستداران قرآن و علاقه‌مند به مفاهیم قرآنی در این جلسات معنوی حضور داشتند. هم‌چنین برای تقویت فرهنگ اجتماعی همچون فرهنگ قانون‌گرایی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، خودباوری، روحیه کار جمعی، درستکاری، پرهیز از اسراف و تقویت فرهنگ الگوی صحیح مصرف، جلسات آموزشی با حضور کارشناسان برجسته دینی در روستاهای جمز، ملوند و محمدآباد برگزار شد.

اطعام 9 هزار نفر بر سر سفره‌های مهربانی
در ماه مبارک رمضان، سفره‌های همدلی و مهربانی در میقات‌الرضا(ع) همچون هر سال گشوده شد و قریب به 9 هزار نفر از خانواده‌های ایتام، اقشار کم‌درآمد و مستضعف، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران شهرستان کاشمر و طبس و... همزمان با میهمانان بزرگترین سفره افطاری جهان اسلام در آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) متنعم از غذای متبرک امام رضا(ع) شدند. ارائه تسهیلات اقامتی به اردوهای زیارتی دانش‌آموزی، دانشجویی و افراد مستمند با تخفیفات لازم، برگزاری نشست‌های صمیمی پرسش و پاسخ پیرامون مسائل متنوع مذهبی در روستاها و اهداء هدایای متبرک فرهنگی به شرکت‌کنندگان، تامین وسیله ایاب و ذهاب برای حضور روستائیان در مراسم نماز جمعه و برنامه‌های فرهنگی آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع)، ارائه تسهیلات ویژه به نیازمندان و خانواده‌های کم‌درآمد متقاضی ثبت‌نام در کلاس‌های اوقات فراغت و مراکز آموزشی از جمله برنامه‌هایی بود که تابستان امسال با هدف محرومیت‌زدایی در طبس انجام شد. خدمت‌رسانی مستمر و شبانه‌روزی به زائران حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع)،  تکریم آنان در نمازخانه‌های میان‌راهی امام رضا(ع)، برگزاری کارگاه آموزشی و جشنواره غذای سالم در کتابخانه امام رضا(ع) روستای محمدآباد، به منظور آموزش توان‌مندی روستائیان در کمک به اقتصاد خانواده از دیگر برنامه‌های این موسسه در راستای ارائه خدمات فرهنگی در مناطق محروم بود.

خدمت از نوع فرهنگی در مناطق محروم
اهمیت کتاب و کتابخوانی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. طوری که هر چقدر سرانه مطالعه در جامعه‌ای بیشتر باشد آن جامعه از لحاظ فرهنگی و علمی پیشرفت‌های به سزایی کسب خواهد کرد. متاسفانه در کشور ما سرانه مطالعه نسبت به برخی کشورهای توسعه یافته پائین است و بسیاری از مسئولان و اندیشمندان به فکر ایجاد راهکارهایی برای این امر هستند. از این رو برخی از دستگاه‌های فرهنگی در سطح کشور با ایجاد کتابخانه‌های سیار، اهدا کتاب و محصولات فرهنگی، ایجاد زمینه سهولت دسترسی مردم به کتاب و.... سعی داشته‌اند در رشد سرانه مطالعه در کشور سهیم باشند. موسسه آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) نیز از این امر غافل نبوده و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است.

ایجاد کتابخانه‌های سیار
برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور و رسیدن به وضعیت مطلوب باید زمینه دسترسی ‌آسان مردم به کتاب را فراهم کرد. با توجه به اینکه روستائیان دسترسی کمتری به کتاب‌های مورد نیاز دارند، طرح "کتابخانه‌های سیار" در مناطق محروم شهر طبس از سوی  آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ارائه خدمات فرهنگی در مناطق محروم، پر کردن اوقات فراغت کودکان، نوجوانان، جوانان، دانش‌آموزان، دانشجویان و بانوان و پاسخگویی به نیازهای علمی و دینی آنان به مرحله اجرا درآمد. اوایل مرداد سال جاری این طرح در روستاهای محروم طبس از جمله خرو، جوخواه، جمز، کریت‌بالا، کریت‌پایین و ابراهیم‌آباد، خسروآباد، دهنو فاطمه برات، شیرآباد، الله‌آباد، بهشت‌آباد و تشکانان با همکاری بخشداری مرکزی، دهیاری، هیئت امنای هیئت‌های مذهبی، پایگاه مقاومت بسیج و خانه بهداشت روستاها اجرا شد. در قالب این طرح، آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره)، کتاب‌هایی را با موضوعات مختلف برای ساکنان روستاهای محروم طبس که امکان مراجعه به کتابخانه‌ها را ندارند در اختیارشان قرار می‌دهد. کارشناسان فرهنگی این موسسه نیز هفته‌ای یک‌بار به هر روستا مراجعه و برای ارائه خدمات امانت کتاب، تحویل یا تمدید کتاب و نشریه مستقر می‌شوند. در طرح کتابخانه سیار، ماهانه حدود 2 هزار نسخه کتاب در موضوعات مختلف و تمامی رده‌های سنی به صورت رایگان به روستاییان امانت داده می‌شود و روستائیان اگر متقاضی کتاب یا نشریه خاصی باشند آن محصول فرهنگی، برایشان در هفته بعدی برده می‌شود. از ابتدای اجرای طرح تاکنون 8 هزار جلد کتاب به اهالی روستاهای محروم شهر طبس ارائه شده است و 3 هزار نفر از اهالی روستاها به کتابخانه‌های سیار مراجعه کرده‌اند.

ایستگاه‌های مطالعه در مراکز بهداشت
طرح ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در مراکز  شبکه بهداشت و درمان طبس از 15 دی سال 1394 اجرایی شده است. در قالب این طرح، 20 ایستگاه مطالعه کتاب در مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت طبس از جمله پایگاه مراکز بهداشتی درمانی شماره 1 و 2 طبس، خانه‌های بهداشت روستاهای محمدآباد، جمز، دشتغران، کریت‌بالا، کریت‌پایین، شیرآباد، حلوان، پیستان، سرند، جوخواه، بهشت‌آباد، ازمیغان، خرو، خسروآباد، اصفهک، فهالنج، ده‌محمد و منطقه دیهشک دایر شده است. در قالب این طرح، ماهانه بیش از 500 عنوان کتاب با موضوعات مختلف در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. هم‌چنین برای ایجاد انگیزه بیشتر در مخاطبان جهت مطالعه کتاب، بروشورهای معرفی کتاب در موضوعات مختلف و فرم نیازسنجی توسط کتابخانه حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) تهیه شده و در اختیار رابطان ایستگاه‌های مطالعه قرار گرفته تا در صورت نیاز، کتاب‌های مورد نظر افراد تهیه و ارسال شود. طرح ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در خانه‌های بهداشت روستاهای طبس با هدف ارتقای آگاهی و سلامت روحی و فکری مردم اجرا شد که خوشبختانه با استقبال خوب مردم مواجه گردید.

قفسه‌های آرایشگاه مزین به کتاب در قاین
کتابخانه حضرت امام رضا(ع) قاین در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، قفسه‌های مخصوص نگهداری کتاب را تهیه کرده و با هماهنگی مجمع امور صنفی شهرستان پس از تنظیم قرارداد، کتاب و نشریاتی را  به آرایشگاه‌های مردانه سطح شهر قاین به صورت امانتی تحویل می‌دهد. در قالب این طرح، ماهانه 15 عنوان کتاب و نشریه در سطح آرایشگاه‌های مردانه شهر قاین توزیع می‌شود که از این طریق کتاب‌های مفید، مورد نیاز جامعه و متناسب با اقشار مختلف سنی مورد استفاده  قرار می‌گیرد.

تحفه دانایی در فضای مجازی

با توجه به اهمیت فضای مجازی در آگاهی‌بخشی به مردم و جایگاه کتابخوانی در توسعه علمی جامعه بر اساس هماهنگی صورت گرفته با خبرنگاران و اصحاب رسانه در آغاز هر هفته یک عنوان کتاب یا نرم‌افزار از منابع موجود در کتابخانه حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) به همراه مشخصات و گزیده کتاب یا نرم‌افزار در فضاهای مجازی معرفی می‌شود. در قالب این طرح هر هفته معرفی کتاب یا نرم‌افزار از منابع موجود در کتابخانه حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) برای مدیران کانال‌ها در فضاهای مجازی ارسال می‌شود که تا کنون 14 کتاب و نرم‌افزار با موضوعات مختلف معرفی گردیده است.

ارائه خدمات کتابخوانی به 42 هزار نفر
آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) با اداره کتابخانه‌های حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) طبس، شهید آیت‌الله مدرس(ره) کاشمر، حضرت امام رضا(ع) قاین و روستای محمدآباد توانسته گام‌های موثری را با هدف ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تعمیق فرهنگ دینی در مناطق محروم و روستاها بردارد. در حال حاضر این کتابخانه‌ها با 167 هزار و 877 جلد کتاب به 42 هزار و 611 عضو خدمات ارائه می‌کنند. ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سطح جامعه و ارتقاء جایگاه تحقیق و پژوهش از جمله اهداف مهم کتابخا‌نه‌های این موسسه است که در این زمینه کتابخانه‌های میقات‌الرضا علاوه برارائه خدمات کتابداری، همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه، جلسات مشاوره‌ای و آموزشی در موضوعات مختلف برای خانواده‌های کم‌بضاعت با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) ، مسابقات فرهنگی، کتابخوانی و قرآنی "ترنم رحمت"، "زمزم نور"، "منتظران ظهور"، "گوهر آرامش"، "برکه نور" و... را اجرا کرده است.

گزارشگر: وجیهه تقی‌زاده
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
سقاخانه‌های امام رضا(ع) آب آشامیدنی خراسان جنوبی را تأمین می‌کنند
خدمت‌رسانی 25 گروه جهادی در مناطق محروم خراسان شمالی
پویش «خدمت کریمانه» در مناطق محروم استان اصفهان اجرا می‌شود
توزیع 1200 بسته غذایی بین محرومان آذربایجان غربی
اعزام 300 گروه جهادی برای خدمت رسانی به 43 دهستان کشور
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.