.

مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی:

تذهیب یکی از اصیل‌ترین هنرهای اسلامی است ­ ­

مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: هنر تذهیب بعد از خوشنویسی مقدس‌ترین و اصیل‌ترین هنر اسلامی محسوب می‌شود.

1395/10/18 شنبه

به گزارش آستان نیوز، علی ثابت‌نیا در مراسم اختتامیه پنجمین دوسالانه هنرهای قرآنی گفت: قرآن کریم به عنوان یگانه کتاب خلقت آفرینش در طول قرون مختلف همواره از زوایای مختلف مورد توجه اقشار مختلف مسلمانان و به خصوص هنرمندان بوده است.
وی تصریح کرد: هنرمندان اسلامی به فراخور توان خود تمام همت و ذوق هنری خود را برای زینت بخشیدن به این گوهر گرانقدر به کار گرفته‌اند و به همین خاطر موفق به خلق آثاری ارزشمند و فاخر در این زمینه شده‌اند.
ثابت‌نیا افزود: هنر تذهیب به خاطر آمیختگی با اعتقادات دینی و همراهی با کلام پروردگار در طول اعصار گذشته همواره  جایگاه ویژه‌ای در بین هنرهای اسلامی داشته است و در طول قرون گذشته با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌هایی به رشد و تعالی خود ادامه داده است.
وی بیان کرد: از این هنر اصیل اسلامی در طول سالیان دراز به عنوان ابزاری کارآمد برای طراحی کاشی به ویژه در اماکن مذهبی و طراحی فرش و سایر تزئینات اسلامی استفاده شده است و نقوش به کار رفته در این هنر مفاهیم عمیق فلسفی و عرفانی را با خود به همراه دارد.
مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیان اینکه در حال حاضر بدون شک و اغراق بهترین هنرمندان مذهبی را می‌توان در میان ایرانیان پیدا کرد، گفت: برگزاری این دوسالانه نقش مهمی در احیاء سنت‌ها و مکاتب قدیم تذهیب و نگارگری و حمایت از هنرمندان فعال در این رشته هنری دارد. 
وی افزود: موسسه آفرینش‌های هنری با توجه به ظرفیت بالای موجود در این مجموعه بزرگ و مقدس و دارا بودن بیش از 20 هزار قرآن نفیس، اقدام به باز نشر این آثار گران­بها کرده است.
ثابت‌نیا بازنشر این آثار در ترویج این هنر اسلامی و همچنین الگو برداری موسساتی چون شرکت کاشی و فرش از نقوش خلق شده توسط هنرمندان را موثر دانست و ابراز کرد: برای تحقق همین اهداف بود که این موسسه از سال 87 اقدام به برگزاری دوسالانه تذهیب‌های قرآنی کرده است. 
وی اعتلای هنرهای قرآنی، دینی و مذهبی، حفظ و احیا مکاتب ارزشمند گذشته، ترویج روش‌های سنتی، معرفی و بازسازی آثار نفیس موجود در موزه‌ها و کتابخانه‌های آستان قدس رضوی و حمایت از هنرمندان عرصه تذهیب و نگارگری را از جمله اهداف این دوسالانه معرفی کرد.
مدیر موسسه آفرینش‌های هنری همچنین حمایت از جایگاه تذهیب در ایران اسلامی در رقابت با کشورهای مدعی مالکیت این هنر مثل کشورهای حوزه خلیج فارس را از جمله اهداف برگزاری این مراسم دانست و گفت: در امتداد این رخداد فرهنگی موسسه آفرینش‌های هنری تلاش خواهد کرد الگوی تازه‌ای را برای برگزاری دوسالانه‌های آینده طراحی کند.
وی با اشاره به برگزیده شدن تعداد معدودی از شرکت کنندگان در هیئت داوری، اظهار کرد: درصدد هستیم با طراحی روش‌های نوین از همه کسانی که آثار هنری خود را به این جشنواره می‌فرستند، تقدیر شود.
وی اظهار امیدواری کرد با طراحی و اجرای این دوسالانه هنرمندان بیش از پیش به خلق آثار هنری در این زمینه تشویق و ترغیب شوند.
گفتنی است؛ اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی شب گذشته با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی در مرکز نمایشگاه ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آثار تذهیب دانش‌آموزان در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمد
کارگاه «فنون ظریفه در هنر تذهیب» در نگارخانه رضوان مشهد دایر می‌شود
کارگاه «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» برپا شد
نگارگران جوان، امکانات موجود را قدر بدانند
هنر تذهیب رو به پیشرفت است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.