.

در ایام ماه مبارک رمضان

آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت آیات قرآن معرفی شد

در ایام ماه مبارک رمضان، آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت آیات قرآن کریم معرفی شد.

1397/3/4 جمعه

به گزارش آستان نیوز، رییس اداره پژوهش و معرفی آثار با اعلام این خبر گفت: تابلوی قرآن کریم، حکاکی شده بر روی 85 قطعه دُرّ نجف یکی از این آثار است که در تالار قرآنی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض بازدید عموم قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد در خصوص این اثر گفت: تابلوی مذکور با ابعاد: 51×71 س.م. هر جزء یا قسمتی از یک جزء از قرآن بر روی سنگی از دُرّ نجف حکاکی شده و هر پنج قطعه از سنگ‎ها در نوار فلزی به شکل گل بر روی زمینه تابلو چوبی مشبک قرار گرفته است.
وی همچنین به تابلوی خطاطی سوره یس بر روی پوست اشاره کرد و گفت: در این تابلوی خطاطی که سوره یس به صورت دایره خطاطی شده، نشان سازمان کنفرانس اسلامی کشیده شده است.
تابلوی خوش‌نویسی سیاه مشق «سوره حمد» اثر کرمعلی شیرازی، اثر دیگری است که فرهمندنژاد به آن اشاره کرد و گفت: این اثر خوش‌نویسی با ابعاد 180×180 س.م. به خط نستعلیق، با تکنیک رنگ روغن روی بوم خطاطی شده که زمینه تابلو با طرح خشتی و به رنگ طلایی و متن اصلی به رنگ قرمز می‌باشد.
رییس اداره پژوهش و معرفی آثار بیان کرد: در موزه هدایای مقام معظم رهبری، آثار بسیاری با محوریت قرآن وجود دارد که زینت‌بخش این مجموعه شده است و از جمله آن می‌توان به تابلوی خوش‌نویسی جزء سی قرآن کریم به همراه سوره توحید در مرکز اثر که در ابعاد 87×87 س.م. خلق شده اشاره داشت.
جواد فرهمندنژاد افزود: خالق اثر با بهره‌گیری از جوهر قهوه‎ای رنگ، جزء سی‎ام قرآن کریم را از گوشه بالا و سمت چپ بوم به شکل مورب و در خطوط موازی یکدیگر، به خط نستعلیق کتابت نموده و در مرکز بوم سوره توحید را با استفاده از جوهر سیاه رنگ و به خط شکسته نستعلیق در محیطی دایره‎ای شکل، نگاشته است.
وی همچنین به قرآن حکاکی شده بر روی سنگ گرانیت که در موزه هدایای رهبری نگهداری می‌شود به عنوان یکی دیگر آثار قرآنی موزه اشاره داشت و گفت: این قرآن بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه به قطر 92 س.م با سوزن گلدوزی حکاکی شده و خطوط آن مزین به آب طلا می‌باشد.
فرهمندنژاد، خوش‌نویسی سوره بقره روی سنگ مثلثی شکل را به عنوان دیگر اثر قرآنی موجود در موزه نام برد که در ابعاد طول 35 و عرض 6 تا 19 و قطر 5/5 سانتی‏‎متر نگاشته شده است.
وی گفت: این اثر که خواندن آن با چشم غیر مسلح به سختی امکان‌پذیر است، در قاب خاتم‌کاری به ابعاد 7/42×90 س.م. قرار گرفته است.
جزوه قرآنی کتابت شده بر روی چوب به ابعاد: 33×45 س.م. شامل 40 سوره قرآن به نیت سن شروع رسالت پیامبر اکرم(ص) که در 14 صفحه چوبی به نیت چهارده معصوم(ع) نگاشته شده از دیگر آثار موزه آستان قدس رضوی با محوریت آیات قرآن است که وی به آن اشاره داشت.
جواد فرهمندنژاد تصریح کرد: آثار فوق، در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پرچم‌های متبرک در موزه‌های آستان قدس رضوی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد
آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع «قربان تا غدیر» معرفی شد
راهکارهای جذب گردشگران دینی به موزه‌های آستان قدس رضوی
برنامه‌های دهه کرامت موزه‌های آستان قدس رضوی معرفی شد
آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین معرفی شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.