.

ایوان

ایوان در لغت به معنای صفّه، درگاه و پیش‌گاه اتاق است و در حقیقت بخش مسقّفی از ساختمان که جلوی آن باز است، در و پنجره ندارد و مشرف به حیاط است.

1392/9/3 يكشنبه

سابقه‌ی این بخش از ساختمان به قبل از اسلام و به دوره‌ی اشکانیان و ساسانیان باز می‌گردد. ایوان، واسطه‌ی میان صحن و درون بناست. این فضای خالص ایرانی، از نظر کارکردی نقش واسطه میان درون و برون، سرما و گرما و نیز نور و تاریکی را به عهده دارد و این فضا، فضای مکث و بحث مؤمنان بعد از نماز و نیز تماشای صحن و تفکر مؤمن در عالَم خلقت است.
زیباترین و عالی‌ترین ایوان‌ها در مساجد و بناهای اسلامی ایران است و ایوان‌های ایرانی اغلب بلند و متناسب با بنا با طاق‌نماهای بسیار جالب و متنوع ساخته شده‌اند.
در حرم مطهر ثامن‌الحجج علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) قریب به 23 ایوان وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ایوان جنوبی صحن انقلاب(صحن عتیق) که در کنار پنجره‌ی فولاد و مشهور به ایوان طلای نادری است، ایوان شرقی صحن انقلاب که ساختمان نقاره‌خانه در آن واقع است، ایوان جنوبی صحن جامع رضوی به نام ایوان ولی‌عصر(عج) و نیز دو ایوان جنوبی و شمالی مسجد گوهرشاد به نام ایوان مقصوره و ایوان دارالسیاده اشاره کرد.
عکس : ایوان طلای صحن انقلاب اسلامی
عکس : ایوان طلای صحن آزادی
عکس : ایوان دارالسیاده
عکس : ایوان عباسی
صوتی : حرم شناسی- ایوان نادری
صوتی : حرم شناسی- ایوان عباسی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.