.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

چسبندگی جفت ناشی از سزارین میزان مرگ و میر را افزایش می‌دهد

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: چسبندگی جفت ناشی از سزارین، میزان مرگ و میر را در بانوان افزایش می‌دهد.

1394/12/8 شنبه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، دکتر صدیقه آیتی در حاشیه‌ کنفرانس یک روزه زایمان واژینال بعد از سزارین در مقایسه زایمان طبیعی با عمل جراحی سزارین عنوان کرد: عوارض فراوانی در سزارین به بار می‌آید که اگر روند زایمان به طور طبیعی صورت بگیرد، این عوارض به وجود نمی‌آید.
وی افزود: در سزارین، احتمال عفونت، خون‌ریزی حین زایمان و آمبولی بسیار زیاد است و عوارض بیهوشی نیز برای مادران بیشتر است و هم‌چنین زمان بستری در بیمارستان و میزان زمانی که طول می‌کشد تا مادر به زندگی طبیعی خود بازگردد، در سزارین طولانی‌تر است.
دکتر آیتی ادامه داد: از طرفی هزینه صرف شده برای سزارین، عوارض روحی و روانی و کاهش احتمال موفقیت در امر شیردهی از عوارض دیگر سزارین است که در مجموع، این عوارض از نظر عاطفی ارتباط میان مادر و نوزاد را مختل می‌کند.
وی با اشاره به اینکه مادران سزارین شده در حاملگی‌های آینده خود ترس از بیهوشی و حتی مرگ را دارند، عنوان کرد: عارضه‌ چسبندگی جفت به محل بارش سزارین در حاملگی‌های آینده برای بانوان سزارین شده، به میزان قابل ملاحضه‌ای مرگ و میر مادران را افزایش می‌دهد و هم‌چنین چسبندگی ناشی از عمل جراحی به صورت چسبندگی روده، مثانه و سایر ارگان‌ها ممکن است در این بانوان به اعمال جراحی مجدد بیانجامد.
به گفته‌ این متخصص، علاوه‌بر دردهای محل عمل جراحی سزارین که مدت‌های طولانی برای بانوان برجا خواهد ماند، برای نوزادانی که با سزارین متولد می‌‎شوند نیز مشکلات متعددی مشاهده می‌شود.
دکتر آیتی درباره‌ این مشکلات اظهار کرد: احتمال اینکه تعیین زمان دقیق سزارین در سزارین‌های بعدی به خوبی انجام نشود، بالاست که این امر می‌تواند منجر به نارسی نوزاد شود و هم‌چنین احتمال بروز عوارض تنفسی در این نوزادان افزایش می‌یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیشترین عامل گرایش و تمایل در بانوان باردار برای انجام سزارین را ترس و هراس از درد در زایمان طبیعی دانست و بیان کرد: این ترس کاذب را می‌توان با آموزش‌های حین بارداری کاهش داد و محیط زایمان را برای خود خوشایند و دل‌پذیرتر کرد.
وی هم‌چنین اظهار کرد: می‌توان برای رفع این دردها از برخی از عوامل که در مادران ایجاد بی‌دردی می‌کند، مانند روش‌های بی‌دردی، زایمان در کنار همراه و... بهره برد.
این متخصص از بانوانی که باردارند یا قصد بارداری دارند خواست تا برای این دوره از زندگی خود و فرزند خود وقت لازم را صرف کنند و با مراجعه به مراکز مشاوره و هم‌چنین مطالعات مداوم، آگاهی و اطلاعات لازم را به دست بیاورند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
میزان زایمان طبیعی نسبت به سزارین در بیمارستان رضوی افزایش یافته است
پنج قلوهای ام البنین(س) تحت حمایت امام رضا(ع)
انجام سزارین برای حاملگی‌های بعدی عوارض ایجاد می‌کند
کاهش درد در زایمان‌های طبیعی به راحتی ممکن است
یک بار سزارین برابر با سزارین‌های متداوم نیست
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.