.

همراه با عبدالحسین زعفرانی، واقف سکه‌های تاریخی به حرم مطهر رضوی

وقف همه جورش خوب است

گاهی دلم هوای سفر به گذشته‌های دور را می‌کند و چه جایی بهتر از گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی. مکانی که پشت هر سکه آن داستانی شنیدنی نهفته است. مثل داستان عبدالحسین زعفرانی.

1398/1/17 شنبه

مجموعه‌داری که مسیرهای پر پیچ و‌ خم بسیاری را پشت سر گذاشت تا سکه‌های دوره‌های مختلفی مانند ساسانی، صفوی، زندیه، قاجار، پهلوی و حتی چین باستان را جمع‌آوری کند.
نمی‌دانم چقدر مرارت کشیده، اما بی‌تردید علاقه فراوانی به این دایره‌های کوچک فلزی، پاکت‌‌های نامه‌ دوره‌ قاجار، چک‌های سفید بانک‌های قدیم از قاجار تا امروز و ... دارد. مجموعه‌‌های نفیسی که اکنون دیگر در منزل آقای زعفرانی در تهران چشم را خیره نمی‌کنند، چرا که در موزه آستان قدس رضوی جاخوش کرده‌اند یا بهتر است بگوییم ایشان تک تک آن‌ها را وقف موزه بارگاه امام هشتم (ع) کرده است.
به گفته این مجموعه‌دار بنام ابتدا به دلیل علاقه و ارادت خاص به ساحت نورانی امام رضا (ع) و سپس به علت غنی‌ بودن گنجینه سکه موزه جایی بهتر و امن‌تر از آستان قدس رضوی برای سپردن سال‌ها تلاشش نیافته است. از سویی دیگر این مجموعه‌ها را وقف کرده است، چون نه فقط خودش، بلکه عموم مردم می‌توانند از دیدن آن‌ها لذت ببرند. به ویژه در موزه آستان قدس رضوی امکان تحقیق برای پژوهشگران و دانشجویان نیز بر روی این گنجینه‌ها وجود دارد.
این کارشناس برجسته سکه کشورمان درباره احساسش بعد از وقف مجموعه‌های گوناگون و نایابش چنین گفت: «احساس سبکی و راحتی».
از آقای زعفرانی به عنوان یک واقف فرهنگی از تأثیر سنت حسنه وقف در زندگی‌اش پرسیدم و ایشان پاسخ داد: «مگر می‌شود بی‌تأثیر باشد» و از گره‌گشایی در زندگی‌اش گفت.
به نظر این مجموعه‌دار، اهدای این گنجینه‌ها به موزه مانند اهدای سقاخانه‌ای است که مردم از آن آب می‌نوشند. ایشان همچنین معتقد است: «وقف همه جورش خوب است. چه یک درخت و کتاب باشد، چه یک مدرسه و بیمارستان. آخر وقف، صدقه جاریه است و چه جایی بهتر از بارگاه امام هشتم (ع) که زوار بی شماری دارد. بطور مثال با وقف فقط چند سکه می‌توان در این امر نیکو سهیم شد و زیباترین حس درونی را تجربه کرد.» آقای زعفرانی در آخر هم گفت: موزه‌ها بهترین امانت‌دار گنجینه‌های شخصی هستند و از خطر نابودی این مجموعه‌های باارزش را حفظ می‌کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
  • 1398/1/18 يكشنبه واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
    در گاوصندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. به آیه‌ها نگاه کرد. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
  • 1398/1/17 شنبه وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
    نمی‌دانم وقتی نگاهش به تابلوی سبز رنگ جاده افتاد چه حسی داشت. آخر چند کیلومتر بیشتر تا مشهد فاصله نداشت. از اصفهان با موتور راه افتاده بود. موتورسیکلتی که چند ماه پیش از شیراز خریده بود و خیلی دوستش داشت، اما او عزم خود را جزم کرده بود تا نذرش را ادا کند.
عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
  • 1398/1/17 شنبه عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
    «عید غدیر 1375 بود. همراه با همسرم مرحومه حاجیه خانم مرضیه حکیم نشستیم مقابل قبله. حاجیه خانم صیغه وقف خانه را که به او بخشیده بودم، خواند و من صیغه وقف همه کتاب‌های خطی، سنگی و چاپی‌ام را.
خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم
وقف بهترین کار دنیا است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.