.

گفتگو با کشاورزی از دشت‌های استان چهار محال و بختیاری که یکی از واقفان حرم مطهر است

عشق به حضرت دلیل وقفم بود

در گوشه و کنار این مرز و بوم بسیارند انسان‌هایی که به عشق امام رضا (ع)، اموال و املاک خود را به بارگاه امام هشتم (ع) اهدا می‌نمایند.

1398/1/14 چهارشنبه

برخی واقف فرهنگی هستند و از کتاب و تابلوهای نایاب و باارزش خود می‌گذرند و برخی دیگر از خانه و زمین خود و مهدی قلی سلیمی یکی از این انسان‌های خوب خدا است. کشاورزی هفتاد و چهار ساله و اهل شهر بِن.
شهری در نزدیکی شهرکرد که بزرگترین دشت‌های استان چهار محال و بختیاری را دارد.
شهری که در آن باغداری پیشه مردمان بسیاری است، از جمله حاج مهدی قلی سلیمی. این واقف دیار بِن، داستان وقف خود را این طور شروع می‌کند: «از کودکی علاقه خاصی به حضرت رضا (ع) داشتم. اگر بخواهم دقیق بگویم این عشق از نه سالگی شروع شد، درست پس از زیارت حرم رضوی.
وقتی بزرگ شدم زمین کشاورزی از پدرم خریداری کردم و به محض آن‌که سند به اسمم خورد، بخشی از آن را نذر حرم حضرت رضا (ع) نمودم و یک سوم از عواید زمین را هر ساله به دفتر نذورات آستان قدس رضوی می‌دادم.» اما پس از مدتی این کشاورز سخت‌کوش دید که نمی‌تواند بدین ترتیب کار کند. به گفتة خودش امکان جداسازی کامل عواید و درآمد زمین خود و بخش نذری حضرت رضا (ع) میسر نبود.
از طرف دیگر می‌ترسید که پس از درگذشتش، فرزندانش راه او را ادامه ندهند.
او در این باره گفت: «نذر بعد از فوت ادا نمی‌شود، اما وقف دنبال می‌گردد.» بنابراین در سال 1385 تصمیم گرفت کل زمین کشاورزی خود را وقف آستان قدس رضوی نماید. در این میان حاج سلیمی با زبان ساده خود جملة جالبی اضافه کرد: «تصمیم گرفتم من کشاورز باشم و حضرت رضا (ع) ارباب.» اما از آن‌جایی که باید خودش به درخت‌های نوپا و زمین کشاورزی رسیدگی می‌کرد، زمین وقف شده را از آستان قدس رضوی اجاره نمود تا روی آن با شور و اشتیاق کار کند و هرسال آبان ماه اجاره‌نامه جدیدی را با آستان قدس رضوی امضاء می‌کند تا نذر ابتدایی‌اش پس از فوتش نیز ادامه یابد.
در آخر هر چه از آقای سلیمی در بارة برکات و ثمرات این وقف در زندگی‌اش پرسیدم، فقط پاسخ داد: «این برکات فقط بین من، خدا و حضرت رضا (ع) است و لازم به بیان آن‌ها نیست.»
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
  • 1398/1/18 يكشنبه واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
    در گاوصندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. به آیه‌ها نگاه کرد. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
وقف همه جورش خوب است
وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
  • 1398/1/17 شنبه وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
    نمی‌دانم وقتی نگاهش به تابلوی سبز رنگ جاده افتاد چه حسی داشت. آخر چند کیلومتر بیشتر تا مشهد فاصله نداشت. از اصفهان با موتور راه افتاده بود. موتورسیکلتی که چند ماه پیش از شیراز خریده بود و خیلی دوستش داشت، اما او عزم خود را جزم کرده بود تا نذرش را ادا کند.
عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
  • 1398/1/17 شنبه عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
    «عید غدیر 1375 بود. همراه با همسرم مرحومه حاجیه خانم مرضیه حکیم نشستیم مقابل قبله. حاجیه خانم صیغه وقف خانه را که به او بخشیده بودم، خواند و من صیغه وقف همه کتاب‌های خطی، سنگی و چاپی‌ام را.
خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.