.

عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد

«عید غدیر 1375 بود. همراه با همسرم مرحومه حاجیه خانم مرضیه حکیم نشستیم مقابل قبله. حاجیه خانم صیغه وقف خانه را که به او بخشیده بودم، خواند و من صیغه وقف همه کتاب‌های خطی، سنگی و چاپی‌ام را.

1398/1/17 شنبه

بعد از آن نامه‌نگاری ما با آستان قدس رضوی آغاز شد و در سال 1379 کتاب‌خانه آیت‌الله سید محمد تقی حکیم به طور رسمی وقف بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) شد.»
وقتی این جملات را پشت تلفن از آیت‌الله سید محمد تقی حکیم شنیدم، رفتم توی فکر و زیر لب با خودم گفتم خوش به سعادت جوانان تهرانی ساکن نیاوران که چنین مرد بزرگی را در همسایگی خود دارند.
آیت‌‌الله سید حکیم در ادامه گفت‌و‌گویمان از کتاب‌خانه حکیم گفت: ساختمان کنونی و نوساز کتاب‌خانه در شش طبقه بنا شده است. دو طبقه زیرین انبار کتاب و پارکینگ است و طبقه همکف منزل مسکونی خودم. سه طبقه بالا نیز یکی مخزن کتاب و دو طبقه دیگر بصورت مجزا در اختیار خواهران و برادران اهل مطالعه قرار دارد. همه جور امکانات رفاهی نیز برای جوانان کتاب‌دوست فراهم است.
آیت الله سید محمد تقی حکیم را بی‌شک بسیاری در گوشه و کنار ایران می‌شناسند. آخر ایشان نه فقط واقف کتاب‌خانه حکیم بلکه از استادان و محققان برجسته کشور و مؤلف کتاب‌های بسیاری است که برخی از آن‌ها به انگلیسی نیز ترجمه شده است. این واقف تهرانی متولد 1305 شوشتر است و متولی کارهای خیر بسیاری بوده است.
از آیت‌الله سید حکیم در خصوص انگیزه‌اش از وقف هر آن‌چه داشت، پرسیدم. پاسخ داد: این عنایت خاصی است که امام رضا(ع) به ما فرموده است. بطوری که بعد از وقف با همسرم حاجیه خانم که هنوز زنده بودند، مشرف شدیم مشهد برای عرض تشکر از امام هشتم(ع). در همان شب اول آقای بزرگواری با لباس مخصوصی به خوابم آمدند و فرمودند: هر چه دادی به ما رسید. آستان قدس رضوی را برای وقف انتخاب کردم چون کتاب‌‌های خطی و باارزشی داشتم و این آستان مرکز بزرگی در این خصوص است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
  • 1398/1/18 يكشنبه واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
    در گاوصندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. به آیه‌ها نگاه کرد. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
وقف همه جورش خوب است
وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
  • 1398/1/17 شنبه وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
    نمی‌دانم وقتی نگاهش به تابلوی سبز رنگ جاده افتاد چه حسی داشت. آخر چند کیلومتر بیشتر تا مشهد فاصله نداشت. از اصفهان با موتور راه افتاده بود. موتورسیکلتی که چند ماه پیش از شیراز خریده بود و خیلی دوستش داشت، اما او عزم خود را جزم کرده بود تا نذرش را ادا کند.
خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم
وقف بهترین کار دنیا است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز