.

وقف، بهانه‌ای برای اتصال به امام مهربانی‌ها

چه زیباست وقتی صبح با یاد امام هشتم (ع) بیدار شوی و شب نیز با یاد این امام بزرگوار سر بر بالین بگذاری. توفیقی است که شاید نصیب هرکس نشود، اما این برکت شامل حال خانواده آقای علیرضا صدرزاده شده است. خاتم‌کار شیرازی که از کودکی با این هنر اصیل عجین شده و اکنون آن را به خدمت دین در آورده است.

1398/1/12 دوشنبه

این هنرمند خوش‌ذوق در حال حاضر در کنار خدمت به مردم در بانک، همراه همسرش مشغول ساخت بزرگترین قرآن و رحل جهان اسلام بنام «قرآن خاتم‌الرضا» می‌باشد.
قرآنی به ابعاد 6 متر و ارتفاع 175 سانتی‌متر که بر پایه چوب و بکارگیری خاتم و معرق ساخته شده و قرار است آیات آن بصورت طلاکوب کار شود و در نهایت وقف آستان قدس رضوی گردد. البته به گفتة آقای صدرزاده امکان ساخت همة سوره‌های قرآن بصورت خاتم نیست، در نتیجه این قرآن حجیم مزین به سوره‌های علق، توحید و چند سورة دیگر و 24 اسم اعظم خداوند، صلوات خاص امام رضا (ع)، سلام چهارده معصوم (ع)، حضرت زینب کبری و ابوالفضل العباس می‌باشد.
علیرضا صدرزاده دربارة انگیزه انجام این کار بیان کرد: «من همچون کودکی به دنبال جلب توجه امام هشتم (ع) بودم. می‌خواستم حضرت رضا (ع) به من نظری بیندازند. از طرف دیگر علاقه وافر داشتم که از هنرم در راه دین اسلام و ترویج فرهنگ قرآنی استفاده نمایم. همچنین این اثر برای مردم ماندگار شود و توشه آخرتم گردد.» این هنرمند شیرازی از سال 1387 کار بر روی این قرآن را آغاز نموده و در حال حاضر کارهای انفرادی آن را به مراحل نهایی رسانده است.
در ادامه احتمالاً با حرکتی مردمی و از طریق جمع‌آوری نذورات مردم متدین، طلاکوب نمودن آیات این اثر فاخر به اتمام برسد و به حرم مطهر رضوی اهدا گردد. اگرچه هنوز کاملاً مشخص نیست این قرآن ارزشمند بطور دقیق در موزه آستان قدس رضوی یا دارالقرآن بارگاه امام رضا (ع) قرار می‌گیرد، ولی آقای صدرزاده معتقد است: «مهم این است که امام هشتم (ع) آن را بپذیرد و زوار نیز از آن بهره ببرند، پس هر مکانی از حرم رضوی قرار گیرد، خوب است. بطور مثال شما چه در سقاخانه اسماعیل طلائی آب بنوشید و چه از شیرهای آب‌ دیگر حرم، فرقی نمی‌کند.» در پایان نیز اضافه کرد: «ما دنبال برکت مادی نبوده‌ایم. این کار فقط بهانه‌ای بود تا خود را به امام هشتم (ع) وصل کنیم.»
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
  • 1398/1/18 يكشنبه واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
    در گاوصندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. به آیه‌ها نگاه کرد. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
وقف همه جورش خوب است
وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
  • 1398/1/17 شنبه وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
    نمی‌دانم وقتی نگاهش به تابلوی سبز رنگ جاده افتاد چه حسی داشت. آخر چند کیلومتر بیشتر تا مشهد فاصله نداشت. از اصفهان با موتور راه افتاده بود. موتورسیکلتی که چند ماه پیش از شیراز خریده بود و خیلی دوستش داشت، اما او عزم خود را جزم کرده بود تا نذرش را ادا کند.
عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
  • 1398/1/17 شنبه عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
    «عید غدیر 1375 بود. همراه با همسرم مرحومه حاجیه خانم مرضیه حکیم نشستیم مقابل قبله. حاجیه خانم صیغه وقف خانه را که به او بخشیده بودم، خواند و من صیغه وقف همه کتاب‌های خطی، سنگی و چاپی‌ام را.
خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز