حرم
تولیت آستان قدس رضوی شهر مشهد از دیرباز به علت وجود حرم امام رضا(ع) مورد توجه شیعیان قرار داشته است و بارگاه آن حضرت از همان ابتدا دارای صندوق و ضریحی بوده که علاقه‌مندان و یاران امام آن را زیارت کرده‌اند. سرپرستی و اداره این بارگاه به عهده افرادی بود که به آنها نقیب گفته می‌شد و آنها از میان علویان و نقیبان ناحیه طوس انتخاب می‌شدند که علاوه بر منصب نقابت، منصب کلیدداری حرم را نیز برعهده داشتند. چنین به نظر می‌رسد که منصب نقابت، ابتدا در اختیار علویان بود و سپس از قرن پنجم و ششم به بعد، سادات موسوی نقابت و اداره حرم را به دست گرفته‌اند. بعد از ورود سادات رضوی در قرن نهم، نقابت به طور مشترک بین این دو سلسله سادت تقسیم شد و تا زمان صفویه که سادات رضوی از نظر قدرت و ثروت بر سادات موسوی پیشی گرفتند، ادامه داشت.
 بعد از تأسیس مسجد گوهرشاد توسط گوهرشاد آغا و وقف املاکی بر آن، حرم به علت برخوردار شدن مسجد از تمکن مالی و تشکیلات اداری زیر مجموعه آن گردید. گرچه بخش مهمی از موقوفات آستان قدس مانند فرهادگرد، زرگران و الندشت، قبل از دوران صفویه وقف شد و دلیل برای اداره آنها سیستم اجرایی مشخصی وجود داشت، اما سرپرستی حرم امام رضا(ع) به دلیل عدم تمکن مالی و وجود تشکیلات اداری، چندان مورد توجه شاهان و سلاطین نبود و بیشتر جنبه معنوی داشت در این میان، این بزرگان سادات بودند که در هر دوره به علت برخورداری از موقعیت اجتماعی و مذهبی، این مقام را در اختیار می‌گرفتند.
اما مقام تولیت آستانه و کلاً نظم سازمانی آستان قدس رضوی از دوره صفویه بوجود آمده است که تا کنون نیز(با تغییراتی تکمیلی) ادامه دارد که توضیحات بیشتر را می توانید در لینک های زیر مطالعه فرمایید.

تولیت آستان قدس رضوی از صفویه تا انقلاب اسلامی
تولیت در زمان صفویه
- تولیت در دوره افشاریه
- تولیت در دوره قاجاریه
- تولیت در دوره پهلوی
- تولیت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

مطلب مرتبط:
- پیشینه آستان قدس رضوی
- آستان قدس رضوی در گذر زمان
- آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی
******http://news.aqr.ir/Portal/home/?news/38388/5968/102201/تولیت****** کلمات کليدي
تولیت, تولیت آستان قدس رضوی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

عناوین مرتبط: