.

سخنران حرم مطهر رضوی:

آثار دوستی اهل بیت(ع) باید در زندگی انسان ظهور پیدا کند

یک کارشناس دینی گفت: کسی که محب اهل بیت(ع) است باید زندگی اش رنگ و بوی خدایی داشته باشد و آثار این دوستی در زندگی اش ظهور پیدا کند.

1394/8/10 يكشنبه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام والمسلمین «مرتضی حمیدی» در سلسله جلسات بیان معارف اهل بیت(ع) که با حضور زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تبیین آثار دوستی و محبت اهل بیت(ع) در زندگی انسان پرداخت.
این کارشناس دینی افزود: کسی که در ایام محرم که ماه عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است، زیر خیمه عزای آن حضرت قرار می گیرد و برای ایشان اشک ماتم می ریزد، باید معارفی را که در این خیمه یاد می گیرد به بیرون از این خمیمه هم گسترش دهد.
حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه گسترش معارف حسینی به معنای تسری دادن اخلاق حسینی در زندگی است، عنوان داشت: کسی که اهل عزاداری برای سیدالشهدا(ع) است باید اخلاق و رفتارش به گونه ای نباشد که موجب آزار و اذیت دیگران باشد.
وی با استناد به روایتی از رئیس مکتب شیعه حضرت امام جعفر صادق(ع) که ایشان فرموده اند «به شیعیان ما بگویید باعث زینت ما باشند نه باعث ننگ ما» اظهار کرد: کسی که در زمره گریه کنان بر امام حسین(ع) و برپاکنندگان محافل عزاداری برای آن حضرت است، مردم توقع بیشتری از او دارند و از آنجا که مردم آن ها را منتسب به دستگاه امام حسین(ع) می دانند باید در زندگی ادب حسینی را رعایت کنند.
این مدرس حوزه در تعریف ادب حسینی گفت: امام حسین(ع) فرموده اند «انسان با ایمان کسی را نمی بیند مگر اینکه آن شخص را با فضیلت تر و بهتر از خود بداند» بنابراین مهمترین نکته ای که می توان از این حدیث دریافت کرد دوری از برتری جویی و تکبر نسبت به دیگران است.
وی ادامه داد: نمی توان به دلیل شرکت در مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) نسبت به دیگران برتری جویی کنیم و به آن ها به دیده حقارت نگاه کنیم.
این کارشناس مذهبی با انتقاد از کسانی که به بهانه اینکه برخی از افراد اهل گناه و معصیت هستند، با آن ها قطع ارتباط می کنند، ابراز داشت: طبق روایات اسلامی ما حق نداریم با این افراد قطع رابطه کنیم و فقط می توانیم از گناه آن ها رویگردان باشیم.
وی متذکر شد: افراد جامعه اسلامی باید همواره با یکدیگر ارتباط داشته باشند، چرا که ممکن است افرادی که به دلایلی اهل انجام گناه و معصیت هستند، از طریق همنشینی و مجالست با اهل ایمان به اشتباه خود پی برده و توبه کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
محبت راز بزرگ معنویت دینی است
مودت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بزرگترین موهبت الهی است
محبت یکی از مهم‌ترین ریشه‌های عبودیت و بندگی است
مودت اهل بیت(ع) مصداق رشد و تعالی بشریت است
محبت قلبی و عملی به اهل بیت(ع) راه نجات انسان است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز