بهره‌گیری سازمان موقوفات ملک از نرم‌افزار اختصاصی حوزه املاک ‌و اراضی

۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۲۱:۱۳
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی از بهره‌گیری این سازمان از نرم‌افزار اختصاصی حوزه املاک و اراضی خبر داد.
حمید‌رضا قاسمی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: این سازمان علاوه بر بهره‌گیری از نرم‌افزارهای عمومی و تخصصی مورد نیاز، مجهز به نرم‌افزار اختصاصی حوزه املاک و اراضی می‌باشد که دارای پروتکل‌های یکسان در جغرافیای آستان قدس رضوی بوده و تحت عنوان سیستم یکپارچه املاک و اراضی آستان قدس (سیاق) مورد بهره‌برداری کارشناسان و مدیران تمامی سطوح تصمیم‌گیری آستان قدس قرار گرفته است.
وی ادامه داد: برقراری سیستم رایانه‌ای پاسخگویی به اربابان رجوع و مستأجران متقاضی اخذ انتقال، تجدید اجاره اسناد استیجاری و یا خدمات ثبتی همچون تفکیک قطعات در اختیار به نحوی که درخواست های مطروحه در فرایندی منظم و با اطلاع‌رسانی از طریق پیامک با حداقل زمان ممکن و بدون نیاز به پیگیری‌های مکرر اربابان رجوع طراحی شده، از جمله ویژگی‌های نرم‌افزار سیاق به شمار می‌رود.
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی اضافه کرد: به ویژه اینکه نرم‌افزار یکپارچه و اختصاصی اراضی تحت عنوان سیاق در سال 1397 به بهره‌برداری رسیده است.
قاسمی با اشاره به اعمال مصوبه مساعدتی تولیت آستان قدس رضوی در زمینه امکان سنددار کردن قطعات واحدهای مسکونی در برخی محدوده‌های شهری و منازل مسکونی روستایی گفت: این مصوبه تحت عنوان "دستورالعمل سند‌دار کردن منازل مسکونی تصرفی در روستاها و برخی عرصه‌های شهری" با معافیت‌های ویژه تشریح شده است که می‌توان جزو خدمات عملکردی بخش املاک و اراضی سازمان موقوفات ملک به محرومان برشمرد.
وی ادامه داد: آمار مربوط به مصوبه مذکور در شهرستان فریمان شامل 51 مورد ابلاغ حقوق و 18 مورد تنظیم و صدور اعتبارنامه و سند و همچنین در شهرستان تربت جام شامل 48 مورد ابلاغ حقوق و 22 مورد تنظیم و صدور سند است.
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی درباره جانمایی و شناسایی تمامی قطعات واگذاری بیان کرد: این مهم از طریق بهره‌مندی از نرم‌افزارهای سیستم‌های اطلاعات مکانی و نیز ترکیب و تجمیع اطلاعات توصیفی و مکانی هر مورد از قطعات واگذار شده، انجام می‌شود که به نوبه خود به ارتقاء بهره‌وری و تصمیم‌گیری مدیران ارشد منجر خواهد شد.
قاسمی ادامه داد: این امر از گذشته تا کنون با درج مختصات در نقشه‌ها و کروکی‌های ترسیمی شروع شده و هم‌اکنون قابلیت انتقال اطلاعات مکانی بر روی نرم‌افزارهای گرافیکی از جمله گوگل ارث و اتوکد و جانمایی ملک در موقعیت واقعی آن برقرار شده است.
وی اضافه کرد: ضمن اینکه مقدمات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استقرار پایگاه اطلاعات مکانی بر روی سامانه جامع املاک و اراضی‌(سیاق) فراهم شده است که در این صورت قابلیت ارجاع از وصف توصیفی به وصف گرافیکی و بالعکس در واگذاری، تجدید اجاره و یا انتقال قطعات موقوفه امکان‌پذیر خواهد شد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود