توسط شرکت کشت و صنعت اسفراین محقق شده است؛

تولید محصولات با کیفیت در آب و خاک شور اسفراین

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ - ۱۹:۰۵
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی از تولید محصولات با کیفیت زراعی و باغی در آب و خاک شور این منطقه خبر داد.
حمید برکی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: طی سال گذشته در مجموع 3 هزار و 944 تن انواع محصول زراعی از سطح 607 هکتار برداشت شده که از این میان 575 تن گندم، هزار و 110 تن جو، 37 تن کلزا، 80 تن یونجه خشک، 893 تن خربزه، 75 تن دانه هندوانه آجیلی، 344 تن چغندر قند، 9 تن کینوا، 27 تن پنبه، 2 تن سیر، یک تن زیره و 2 تن گلرنگ بوده است.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به این که باغات پسته شرکت به باردهی نرسیده و احداث باغات پسته در شرکت کشت و صنعت اسفراین هنوز ادامه دارد، لذا سال گذشته مقدار 600 کیلوگرم پسته تر برداشت شده است.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی افزود: این شرکت در حال حاضر حدود 60 هکتار باغ پسته دارد.
برکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش محصولات زراعی و باغی گفت: با توجه به اینکه آب و خاک اراضی این شرکت شور می‌باشد، لذا برای افزایش عملکرد و راندمان تولید، فعالیت‌هایی همچون استفاده از انواع کودهای ریزمغذی، محلول‌پاشی، کاهش زمان آبیار‌ی‌های شبانه، احداث استخر ذخیره آب و بهره‌گیری از مواد ضد شوری انجام شده است .
وی ادامه داد: از جمله نقاط قوت محصولات شرکت می‌توان کیفیت بالای بذر گندم و جوی تولیدی به لحاظ خلوص فیزیکی و قوه نامیه، کیفیت بالای دانه هندوانه آجیلی به دلیل استفاده از دستگاه خشک‌کن، کیفیت بالای ماهی قزل‌آلا به خاطر بهره‌گیری از آب شور و تولید خربزه کیفی به دلیل آبیاری با آب‌های شور را نام برد.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی درباره موفقیت‌های شرکت کشت و صنعت اسفراین در سال 1397 بیان کرد: این مجموعه در سال گذشته توانست پروانه تولید یک میلیون و 500 هزار قطعه ماهی حد واسط قزل‌آلا در سال را کسب کند.
برکی ادامه داد: علاوه بر این، شرکت به عنوان ذرت‌کار نمونه شهرستان معرفی شد که علت این موفقیت استفاده از سیستم آبیاری نوین از نوع تیپ و تغذیه مناسب و به موقع گیاه بوده است.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی با بیان این که شرکت در سال جاری همانند سال‌های گذشته، تولید محصولات با کیفیت بالا را در دستور کار خود قرار داده است، افزود: تولید بذر با خلوص فیزیکی و قوه نامیه بالا و تولید محصولاتی نظیر خربزه با طمع بسیار مطلوب و ماهی قزل‌آلا، خود گواه این ادعا است.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید