علی اورعی زارع:

توسعه بیش از پیش باغداری مدرن در دستور کار مزرعه نمونه قرار دارد

۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۸:۳۰
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی گفت: توسعه بیش از پیش باغداری مدرن در دستور کار مزرعه نمونه قرار دارد.
علی اورعی زارع در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز با تأکید بر لزوم تغییر سیستم باغداری از سنتی به مدرن بیان کرد: باغداران در مناطقی که با خطرات سرمای زودرس پاییزه، سرمای دیررس بهاره، باد و طوفان‌های شدید و به ویژه تگرگ‌های مکرر و همچنین آفتاب سوختگی شدید میوه‌ها مواجه هستند، از گذشته‌های دور به فکر چاره‌ای برای مقابله و جلوگیری از این خطرات و خسارت‌های وارده بوده‌اند.
وی ادامه داد: در کشور و بیشتر مناطق میوه‌خیز استان‌ها و به ویژه استان‌های خراسان، خطرات و بلایای طبیعی همه ساله به وقوع پیوسته و خسارات جبران‌ناپذیری را برای باغداران ایجاد کرده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی افزود: بر اساس آمار موجود از هر 5 سال، در 2 تا 3 سال آن شاهد خسارت کامل یا صدمه به میوه‌های سردرختی بوده‌ایم .
اورعی زارع با اشاره به احداث باغات مدرن توسط مزرعه نمونه بیان کرد: در روش جدیدی که طی چند سال گذشته به طور گسترده در بسیاری از کشورها ابداع شده است، این کشت و صنعت همگام با دانش روز دنیا باغاتی را احداث کرده است که برای مقابله با تگرگ از توری‌های مخصوص و به منظور جلوگیری از سرمازدگی از سیستم مه‌پاش استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این، توری‌های ضد تگرگ در فصل تابستان نیز از تشعشع زیاد خورشید که باعث آفتاب سوختگی سطح میوه می‌شود جلوگیری می‌کند.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی درباره برنامه‌های مزرعه نمونه برای احداث باغات مدرن در سال جاری گفت: در صدد هستیم تا 13 هکتار باغ نیمه متراکم آلبالو و همین‌طور 30 هکتار باغ پسته با پایه بذری را در سال 1398 احداث کنیم.
اورعی زارع با اشاره به 53 هکتار باغ مدرن این کشت و صنعت گفت: مزرعه نمونه در سال گذشته 30 هکتار باغ پسته و 13 هکتار باغ شلیل و هلو و همچنین در سال 1395، مساحت 10 هکتار باغ گلابی را در حوزه باغات مدرن احداث کرده است.
وی ادامه داد: در این باغات از ارقام بازار‌پسند که از مرغوبیت خاصی برخوردار هستند، استفاده شده که متناسب با شرایط منطقه و کشور بومی‌سازی شده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی افزود: علاوه بر این، سیستم آبیاری این باغات به صورت قطره‌ای است که به نوبه خود نقش مهمی در افزایش راندمان تولید دارد.
اورعی زارع تأکید کرد: در این باغات، ارقام میوه مورد استفاده به نحوی اصلاح شده‌اند که طی سال دوم یا سوم، به بار نشسته و از سال چهارم باردهی اقتصادی دارند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود