به همت شرکت کسب و کار رضوی صورت گرفت؛

توانمندسازی دامداران زابل با تحویل دام سبک

۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۲۰:۰۸
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی از آغاز اجرای طرح توانمندسازی دامداران با تحویل دام سبک در زابل شامل دهستان‌های زهک، خمک و جزینک و روستاهای اطراف آن طی سال 1397 خبر داد.

مهدی جعفرنژاد در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: از شروع طرح ساماندهی دامداری‌های سيستان از اوايل تير ماه 1396، اقدامات نرم‌افزاری از قبيل شناسايی دامداران مستعد و توانمند، تيم‌سازی، شبكه‌سازی، آموزش، مشاوره، عارضه‌يابی و استانداردسازی در رسته‌های دام سبك و سنگين روستاهای پايلوت انجام شده و در حال حاضر بستر لازم به منظور توسعه فيزيكی دامداری‌ها مهيا شده است.
وی ادامه داد: در این راستا فاز توسعه دامداری‌ها شامل مراحل به‌سازی جايگاه‌ها، ارتقای كمی و كيفی دام‌ها و نیز ساماندهی خريد و مصرف خوراك دام است.
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی با بیان اینکه در رسته دام سبك در شهر سيستان حدود هزار و 600 نفر دامدار وجود دارد، ادامه داد: از اين تعداد، نزدیک به هزار و 400 نفر دامدار دارای کمتر از 50 رأس هستند، حال آنكه مابقی، دامداران خرد و در حد 10 رأس به پايين می‌باشند.
جعفرنژاد افزود: با توجه به خشكسالی شديد سال جاری، اين دامداران به فكر فروش دام خود بوده تا بيش از اين ضرر و زيان نبينند و این در حالی است خانواری كه تنها درآمد آن يارانه و دام می‌باشد، وقتی دام خود را نیز از دست بدهد، سرمايه ديگری برای ادامه امرار معاش نداشته و بالاجبار به سمت مهاجرت سوق پيدا می‌كند.
وی با اشاره به سامان یافتن 200 نفر از دامداران مذکور در فاز نخست این طرح گفت: به مرور زمان طی 4 سال، اين تعداد به هزار 400 نفر خواهد رسيد.
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی ادامه داد: در طرح توانمندسازی دامداران شهرستان زابل تعداد 20 عدد میش و یک عدد قوچ در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.
جعفرنژاد اضافه کرد: به این ترتیب در فاز نخست، افرادی كه بيشترين آسيب را دیده‌اند و در فازهای بعدی افرادی كه به مرور زمان ممكن است وضعيتشان رو به وخامت برود، مد نظر قرار می‌گيرند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید