به همت شرکت کسب و کار رضوی صورت گرفت؛

توانمندسازی دامداران زابل با تحویل دام سبک

۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۲۰:۰۸
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی از آغاز اجرای طرح توانمندسازی دامداران با تحویل دام سبک در زابل شامل دهستان‌های زهک، خمک و جزینک و روستاهای اطراف آن طی سال 1397 خبر داد.

مهدی جعفرنژاد در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: از شروع طرح ساماندهی دامداری‌های سيستان از اوايل تير ماه 1396، اقدامات نرم‌افزاری از قبيل شناسايی دامداران مستعد و توانمند، تيم‌سازی، شبكه‌سازی، آموزش، مشاوره، عارضه‌يابی و استانداردسازی در رسته‌های دام سبك و سنگين روستاهای پايلوت انجام شده و در حال حاضر بستر لازم به منظور توسعه فيزيكی دامداری‌ها مهيا شده است.
وی ادامه داد: در این راستا فاز توسعه دامداری‌ها شامل مراحل به‌سازی جايگاه‌ها، ارتقای كمی و كيفی دام‌ها و نیز ساماندهی خريد و مصرف خوراك دام است.
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی با بیان اینکه در رسته دام سبك در شهر سيستان حدود هزار و 600 نفر دامدار وجود دارد، ادامه داد: از اين تعداد، نزدیک به هزار و 400 نفر دامدار دارای کمتر از 50 رأس هستند، حال آنكه مابقی، دامداران خرد و در حد 10 رأس به پايين می‌باشند.
جعفرنژاد افزود: با توجه به خشكسالی شديد سال جاری، اين دامداران به فكر فروش دام خود بوده تا بيش از اين ضرر و زيان نبينند و این در حالی است خانواری كه تنها درآمد آن يارانه و دام می‌باشد، وقتی دام خود را نیز از دست بدهد، سرمايه ديگری برای ادامه امرار معاش نداشته و بالاجبار به سمت مهاجرت سوق پيدا می‌كند.
وی با اشاره به سامان یافتن 200 نفر از دامداران مذکور در فاز نخست این طرح گفت: به مرور زمان طی 4 سال، اين تعداد به هزار 400 نفر خواهد رسيد.
مدیر عامل شرکت کسب و کار رضوی ادامه داد: در طرح توانمندسازی دامداران شهرستان زابل تعداد 20 عدد میش و یک عدد قوچ در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.
جعفرنژاد اضافه کرد: به این ترتیب در فاز نخست، افرادی كه بيشترين آسيب را دیده‌اند و در فازهای بعدی افرادی كه به مرور زمان ممكن است وضعيتشان رو به وخامت برود، مد نظر قرار می‌گيرند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید