در گفت‌وگو با علی اورعی زارع مطرح شد؛

مزرعه نمونه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نشاء گوجه‌فرنگی در خراسان رضوی

۱۳۹۸/۰۱/۲۹ - ۰۳:۵۱
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی گفت: این مجموعه بزرگ‌ترین تولیدکننده نشاء گوجه‌فرنگی در استان خراسان رضوی به شمار می‌رود.
علی اورعی زارع در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: کشت گوجه‌فرنگی به عنوان محصولی استراتژیک از دیر‌باز در کشت و صنعت مزرعه نمونه مرسوم بوده و همه ساله در مساحتی حدود 500 هکتار انجام می‌شود.
وی ادامه داد: این نوع کشت به صورت مزارعه‌کاری و با استفاده از تعداد 400 نفر مزارعه‌کار که همگی بومی منطقه هستند، صورت می‌گیرد.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با اشاره به روش کشت این محصول در گذشته و حال گفت: در گذشته کشت گوجه‌فرنگی به روش بذرکاری مستقیم انجام می‌شده که پس از آن بذر در خزانه‌های سنتی کاشته و نشاء تولیدی به زمین اصلی انتقال داده می‌شده است.
اورعی زارع ادامه داد: پس از ورود تکنولوژی تولید نشاء به روش نرسرینگ به عرصه کشاورزی، این کشت و صنعت نیز سریعاً وارد عمل شده و در سال‌های نخست با خرید نشاء آماده و تحویل آن به زارعین، این نوع کشت را ترویج کرده است.
وی افزود: کشت و صنعت مزرعه نمونه در ادامه راه با احداث گلخانه‌های ویژه و تهیه ماشین‌آلات مورد نیاز، به بزرگ‌ترین تولید‌کننده این نوع نشاء در استان با ظرفیت تولید سالیانه بالغ بر 30 میلیون عدد نشاء تبدیل شده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی همچنین از مزرعه نمونه به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول در سطح شمال شرق کشور با تولید سالیانه 35 هزار تن گوجه‌فرنگی یاد کرد.
اورعی زارع با اشاره به تعامل این مجموعه با کشاورزان بیان کرد: با توجه به تنظیم قرار‌داد مشارکت برای تولید گوجه‌فرنگی با مزارعه‌کاران، اقداماتی همچون آماده‌سازی زمین، تأمین بذر و نشاء مورد نیاز، انواع کود‌های شیمیای و ریز‌مغذی، تجهیزات و سیستم آبیاری قطره‌ای، سموم دفع آفات نباتی و به طور کلی هرگونه نهاده مورد نیاز توسط مجموعه انجام و 50 درصد از هزینه آن از مزارعه‌کاران دریافت می‌شود.
وی درباره افزایش راندمان تولید به عنوان یکی از مزایای تولید نشاء به روش نر سرینگ گفت: به منظور کاهش هزینه‌های تولید و تسریع در زمان کاشت که موجب بهره‌برداری حداکثری از فصل کشت می‌شود، مزرعه نمونه در چند سال اخیر کشت نشاء تولید شده به روش نرسرینگ را جایگزین روش کشت مستقیم بذر کرده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی ادامه داد: این اقدام باعث شده تا در سال زراعی 98-97 تا 100 درصد سطح گوجه‌فرنگی کشت شده به روش نشائی نرسرینگ انجام شود.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید