مبین رجبی خبر داد؛

تکمیل سد ابیورد توسط شرکت آب و خاک قدس رضوی در سال 98

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ - ۱۶:۰۴
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی از تکمیل سد ابیورد توسط این شرکت در سال جاری خبر داد.
مبین رجبی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: سد مخزني ابیورد در استان خراسان رضوی محدوده جنوب شرق شهرستان درگز واقع شده است.
وی ادامه داد: مرحله نخست اجرایی پروژه در تابستان سال 1394 و پس از برگزاری مناقصه به این شرکت واگذار شد که با تمهیدات صورت گرفته 6 ماه قبل از برنامه زمان‌بندی به پایان رسیده است.
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی افزود: همچنین قرارداد دوم این پروژه به مبلغ 187 میلیارد ریال طی مناقصه‌ای به این شرکت واگذار شده است.
رجبی با اشاره به اهم عمليات موضوع پيمان این پروژه گفت: تجهیز و ترمیم ساختمان‌ها و راه‌های دسترسی به محل احداث سد، تکمیل بتن‌ریزی تونل انحراف آب، احداث سیستم برج آبگیری و تخلیه‌کننده تحتانی، ساخت شیرخانه انتهایی بتن‌ریزی دیوارها و اوجی سریز سد و اجرای حفاری و تزریق تکمیلی و آب‌بندی سد، از جمله این موارد به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: علاوه بر این، می‌توان ساخت ساختمان بهره‌برداری و نگهبانی، احداث جاده دسترسی به طول 8 کیلومتر، اجرای تعداد 13 عدد دراپ‌(شیب شکن) انتقال آب، تکمیل بتن‌ریزی تونل انحراف آب و... را نام برد.
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی درصد پیشرفت این پروژه را 98 درصد عنوان کرد و افزود: کارفرمای پروژه مذکور نیز شركت آب منطقه‌اي خراسان رضوی است.
رجبی ادامه داد: سد ابیورد از نوع خاكي با هسته رسي می‌باشد که حجم مفید مخزن آن 43 ميليون متر مكعب و حجم عمليات خاكي سد یک میلیون متر مكعب است.
وی ایجاد اشتغال در شهرستان درگز و روستاهای اطراف را از جمله مزایای این پروژه عنوان کرد و افزود: این مهم نقش به سزایی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر داشته است.
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی ادامه داد: با احداث این سد، بخشی از آب مورد نیاز روستاهای پایین دست و شهرستان درگز و همچنین آب مورد نیاز صنایع اطراف آن تأمین می‌شود.
رجبی ایجاد آب مورد نیاز بخش‌های کشاورزی و افزایش رونق کشاورزی در اراضی پایین دست سد را یکی دیگر از مزایای این پروژه دانست.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود