عبدالرضا کاوند:

احداث باغ مادری پسته توسط موقوفات سمنان گامی برای توسعه کشاورزی است

۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۴:۴۱
معاون ثبت بذر و نهال کشور گفت: احداث باغ مادری پسته توسط موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان گامی در راستای توسعه محصولات کشاورزی است.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، عبدالرضا کاوند معاون موسسه تحقیقات ثبت بذر و نهال وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در صدر هیئتی متشکل از همتیان کارشناس موسسه تحقیقات ثبت بذر و نهال، آل محمد مدیر گروه نهال معاونت باغبانی، طحانیان نماینده بذر و نهال در استان سمنان، قرائیان معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، رضایی کارشناس موسسه ثبت بذر و نهال، طباطبائیان مدیر جهاد کشاورزی دامغان و... از مجتمع کشاورزی موقوفه برم دامغان بازدید کردند.
وی در این بازدید با تاکید بر قابلیت‌های ممتاز آستان قدس و تلاش این دستگاه مقدس در امر تولیدات کشاورزی گفت: برای احداث باغ مادری پسته در اراضی این موسسه باید هر چه سریع‌تر نسبت به انجام آزمایش خاک و اقلیم آب و هوایی اقدام شود، چرا که احداث این باغ مادری ضرورت و پروژه ارزشمندی برای استان و کشور به شمار می‌رود که از سوی این موسسه در دستور کار قرار گرفته است.
در این بازدید همچنین مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان بیان کرد: این بازدید در راستای توسعه کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و اجرای پروژه‌های سودده با پایداری بالا به ویژه در خصوص طرح احداث باغ مادری پسته در مجتمع کشاورزی موقوفه برم صورت گرفته است.
رضا حقدادی ادامه داد: با توجه به موقعیت استراتژیک شهرستان دامغان و سابقه کهن تولید پسته در منطقه و از طرفی دیگر پل ارتباطی بین استان‌های تولیدکننده پسته در کشور، این موسسه آمادگی احداث باغ مادری را در اراضی مزرعه برم دارد.
وی اضافه کرد: مهم‌ترین شاخصه در این بازدید، مکان‌یابی مناسب در مجتمع کشاورزی موقوفه برم برای اجرای پروژه باغ مادری پسته به منظور توسعه همه جانبه در محصول استراتژیک پسته است که با توجه به طرح‌های مطالعاتی صورت گرفته توسط موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان، مناطقی مورد بازدید، بررسی و تبادل نظر کارشناسی قرار گرفت و در نهایت 3 هکتار از 11 هکتاری محصور شده بخشی از مزرعه برم دامغان، با توجه به فاکتورهای مورد نظر انتخاب شد.
مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان با بیان اینکه طرح احداث باغ مادری برای نخستین بار در سمنان برای تولید پیوندک نهال پسته در این استان و استان‌های همجوار اجرا می‌شود، افزود: این طرح بخش‌های پایلوتی و مطالعاتی مختلفی را در بر می‌گیرد که تولید پیوندک نهال پسته از جمله این موارد است.
حقدادی ابراز امیدواری کرد: با اراده و جدیت موجود و با استعانت از حضرت رضا(ع) می‌توانیم با اجرای این پروژه مهم، گامی پویا و رو به جلو برای تولیدات به روز و فنی کشاورزی برداریم.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید