گزارشی از حضور مردم مشهد در راهپیمایی روز قدس؛

فریاد رهایی در حرم امن الهی

۱۳۹۵/۰۴/۱۲ - ۱۹:۳۰
11 تیر ماه آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان است. مردم روزه‌دار، با حضور در راه‌پیمایی قدس آمده‌اند تا حماسه‌ای دیگر خلق کنند. از پیر و جوان تا کودک خردسال با کلاه‌‌ها و دستبندهایی به رنگ پرچم فلسطین و چفیه‌‌هایی بر سر، گروه‌‌گروه در خیابان‌ها جمع شده‌اند تا به مستکبران و طاغوتیان بگویند ملت فلسطین هیج‌گاه تنها نیست.
بلکه برادران و خواهران مومن و دلسوزی دارد که همیشه در همه جا، حامی و یاور آنان هستند. امت ما با مشت‌های گره کرده در حالی که در دل‌های طوفانی‌شان‌ عشق موج می‌زند، فریاد آزادی قدس را سر می‌دهند.

حضوری پرشور در مسیر حرم
در مشهد‌الرضا(ع)، حوالی حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع)، از حدود ساعت 9 صبح مردم در هوایی بسیار گرم هم‌زمان با دیگر شهرهای کشورمان، به صورت پر شور و باشکوه در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده‌اند تا فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دهند. خیابان‌های منتهی به حرم مملو از زنان، مردان، جوانان، نوجوانان و حتی کودکان کوچکی است که در آخرین روز از ماه مبارک رمضان آمده‌اند تا به مردم بی‌دفاع و مظلوم سرزمین‌های اشغالی بگویند کسانی هستند که شاید از آن‌ها دور باشند، ولی قلبشان با یاد آن‌ها می‌تپد.
حرم مطهر رضوی، نقطه عطف و کانون مبارزات انقلاب اسلامی علیه رژیم پهلوی بار دیگر حضور پر شور اهالی مشهد الرضا(ع) را بر خود می‌بیند. در حماسه ای که نشانهی پای‌بندی به عقاید اسلامی و تجدید پیمان با آرمان‌های مقدس بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی آیت‌الله خمینی(ره) و اطاعت از فرمایشات رهبر معظم انقلاب است.
حضور حماسی راهپیمایان روز قدس در خیابان‌های منتهی به حریم شمس‌الشموس، با پرچم‌هایی که شعار "مرگ بر اسراییل" بر آن‌ها نقش بسته، پرچم‌های کوچک و بزرگ فلسطین و پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران، گوشه‌ای از وحدت امت اسلامی را نشان می‌دهد؛ اینجا است که ظلم و ستم رنگ می‌بازد و حماسه دفاع از مظلوم جان می‌گیرد.

تلفیق حماسه دفاع با معنویت

جمعیت تظاهرات‌کنندگان، حالا به حرم مطهر رضوی رسیدند و فریاد حماسه و آزادی‌شان از هر طرف در حریم مهربان امام هشتم طنین‌انداز شده است. اینجا است که معنویت با حماسه تلفیق و معنایی دگرگون می‌یابد. در این روز، زائران و مجاورانی را می‌بینی که با شوقی وافر و دلی پر امید برای رهایی مردم فلسطین به پابوسی هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت آمده‌اند.
در گوشه‌ای از صحن انقلاب اسلامی، دختری 17 ساله در حالی که روی صورتش پرچم فلسطین نقاشی شده، ایستاده است. خودش را لیلی رحمتی معرفی می‌کند و می‌گوید: «آمده‌ام در این روز عزیز، حمایت خود را از مردم بی‌دفاع فلسطین اعلام کنم و بگویم خواهران و برادران من در فلسطین تنها نخواهند بود. بلکه ملت همیشه بیدار ما حامی و پشتیبان آن‌هاست. به گفته بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره)، روز قدس روز حیات اسلام است. به همین دلیل دفاع از فلسطین باعث عزت ماست.»
در گوشه‌‌ دیگر صحن، مجتبی نجاتی در حالی که کودک 5 ساله‌اش را در آغوش گرفته است، می‌گوید: «روز قدس، روز وحدت و اقتدار جهان اسلام است. همه ما با شرکت در راهپیمایی این روز علاوه بر حمایت از مردم بی‌دفاع فلسطین، بیزاری خود را از مستکبران جهان به خصوص آمریکا و اسرائیل اعلام می‌کنیم و می‌گوییم مردم فلسطین اگر چه سلاح و اسلحه ندارند، ولی اراده‌های آنان مانند کوه استوار است.» این زائر جوان با اشاره به اینکه دیگر کودکش را به صحن قدس برای شرکت در ویژه‌برنامه "دوستان فلسطینی من" فرستاده ادامه می‌دهد: «کودکان این سرزمین باید از حالا معنی همدلی و برادری را در دین اسلام بدانند و یاد بگیرند نهضت استکبارستیزی ما تا همیشه و برای همه‌ نسل‌ها ادامه خواهد داشت.»
خانم نجاتی همسر این مرد نیز همین طور که مچ‌بند پرچم فلسطین را دور دستش بسته، تاکید می‌کند: «اگر تمام امت‌های مسلمان با یکدیگر متحد شوند، کشوری به نام اسرائیل در خاورمیانه وجود نخواهد داشت. ولی متاسفانه در حال حاضر برخی از کشورهای اسلامی حامی گروه‌های تکفیری هستند که در واقع نوعی هم‌پیمانی با اسرائیل است.»

تبلور شکوه دین
مرتضی سلمانی دانشجویی که با جمعی از دوستان جوان خود به راهپیمایی آمده، پرچم بزرگ ایران را روی دوش حمل می‌کند و می‌گوید: «روز جهانی قدس، تبلور شکوه دین و نشانگر وحدت مسلمانان جهان است.» او با بیان اینکه حضور گسترده مردم در این راهپیمایی نشان می‌دهد توطئه دشمنان در تفرقه‌افکنی میان امت‌های اسلامی بی‌تاثیر بوده، درباره‌ حضورش در بارگاه منور رضوی می‌گوید: «آمده‌ام تا ضمن زیارت امام رضا(ع) از ایشان بخواهم کشور ما را در حمایت از کشورهای اسلامی دیگر مانند فلسطین، عراق و سوریه یاری کند تا شاهد پیروزی روزافزون اسلام در جهان باشیم.»
روزه‌داران ماه ضیافت الهی، از خادمین حرم رضوی با لباس‌های خدمت و پرچم مشکی متبرک، تا مسئولان و گروه‌های مردمی و زائران غیر ایرانی از کشورهایی مانند هندوستان و پاکستان و عراق و... حالا همه در حریم مطهر رضوی جمع شده‌اند تا با بانگ ملکوتی اذان ظهر در این بارگاه مقدس، نماز روز قدس را به جماعت بخوانند و بار دیگر شکوه و اقتدار مسلمین را در این همبستگی به جهانیان نشان داده و انزجارشان را از ظالمان اعلام کنند؛ در جوار حرمی که عطر آرامش می‌دهد و رنگ معنویت دارد.

گزارشگر: وجیهه تقی‌زاده
برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید