مروری بر نمایشگاه آثار منتخب جشنواره عکس «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان»
۱۳۹۷-۱۱-۱۴

همدلی ادیان از دریچه دوربین عکاسان

تصویرهایی از مسجد جمکران قم و مسجد مکی اهل تسنن زاهدان تا زیارتگاه خالد نبی گنبدکاووس و کلیسای سهرقه شبستر، بر دیوارهای خاکستری و آجری‌رنگ سالن نقش بسته بود.

این عکس‌ها از دریچه دوربین عکاسان توانمند کشور در سال‌های دور و نزدیک ثبت شده و اکنون به بهانه برگزاری نخستین جشنواره ملی عکس «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در قاب‌های سفیدرنگ بر دل دیوار سالن شماره سه نگارخانه رضوان جا گرفته بود. سالنی که با گشایش نمایشگاه آثار منتخب این جشنواره درِ آن نیز به روی همگان گشوده شد تا میزبان نمایشگاه‌های مختلف هنری در موزه مرکزی آستان قدس رضوی باشد و گوشه‌ای از همکاری‌های مشترک مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را به نمایش عموم بگذارد.
 
رونمایی از تابلویی دیدنی
بزرگان ادیان مختلف کشور، از اسقف ارمنی‌ها، خاخام کلیمیان و موبد زرتشتیان در کنار مسلمانان جمع شده و به تابلوی بزرگی چشم دوخته بودند که با کنار رفتن پرده از روی آن، جلوه‌ای دیگر از خود عیان ساخت. این میهمانان برای شرکت در نخستین همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در حرم مطهر رضوی گرد هم آمده بودند و اکنون در میان آثار منتخب نمایشگاه جشنواره عکس جانبی این همایش می‌توانستند به تماشای اثر نقاشی با محوریت گفت‌وگوی امام رضا(ع) و علمای ادیان مختلف بپردازند. اثری چنان دیدنی و جذاب که تک به تک با آن عکس یادگاری گرفتند. این تابلوی نفیس نقاشی به سفارش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی توسط محمدرضا حمیدی پیش‌کسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای کشور کشیده شده بود. او که بیش از ده سال سابقه همکاری با این مؤسسه را دارد تا کنون تابلوهای متعددی را مثل سلسله‌الذهب و دعای باران ترسیم کرده است. استاد حمیدی با بیان اینکه تابلوی نقاشی با محوریت مناظره حضرت رضا(ع) با ادیان در ابعاد 140 در 120 سانتی‌متر به سبک خیالی‌سازی طی مدت یک ماه خلق شده است، گفت: «نمایش چنین تابلویی در موزه مرکزی آستان قدس رضوی که هر روزه میزبان جمع کثیری بازدیدکنندگان از اقصی نقاط جهان است، یادآور این واقعه تاریخی مستند است و بی‌تردید این بیان تصویری، تأثیر خوبی بر مخاطبان می‌گذارد».
  
نمایش 40 عکس متفاوت
هر کدام از آثار منتخب نمایشگاه جشنواره عکس امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان، راوی مراسم مذهبی گوشه‌ای از ایران زمین بود که با گشت و گذاری کوتاه در آن می‌توانستی با آن‌ها آشنا شوی. با تماشای این عکس‌ها با زنان سفیدپوش مراسم غسل تعمید صابئین مندایی در رود کارون همسفر شده و یا با شهروند مسیحی در کلیسای حضرت مریم تهران به نیایش می‌پرداختی. حتی می‌توانستی به مراسم تجلیل شهدای ارامنه در پایتخت بروی یا با دخترک شیرازی در صحن حرم شاه‌چراغ آب‌بازی کنی. دیدن نمایی از مقبره امام‌زاده سیدابراهیم خلیل جوشین در ورزقان آذربایجان غربی در میان ابرهای سفید هم لذت خاص خودش را داشت. حمید سبحانی دبیر اولین جشنواره ملی عکس امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان ابراز کرد: «فراخوان این جشنواره توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در آذر ماه سال جاری اعلام شد و با توجه به فرصت کم مهلت ارسال آثار برای رسیدن نمایشگاه آثار به همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان و همین‌طور خاص بودن موضوع جشنواره، دو هزار و 633 اثر از 298 عکاس به دبیرخانه جشنواره رسید. عکس‌هایی که بعضی به تنهایی یک مقاله برای رساندن مفهوم گفت‌وگوی ادیان هستند. طبق نظر هیئت داوران، 40 اثر با توجه به محتوا و زیبایی‌شناسی برای نمایشگاه و کتاب کاتالوگ جشنواره برگزیده شد». از میان این 40 اثر، سه اثر برگزیده و دو اثر شایسته تقدیر شناخته شده و به خالق این آثار لوح تقدیر و هدایای نقدی اعطا شد. 

راویان پیام دوستی
وقتی عکاس باشی، می‌دانی نباید یک سوژه ناب را به آسانی از دست داد. مثل محمد مهدی ورال عکاس جوان اهل قم و از برگزیدگان جشنواره عکس امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان که وقتی یک روحانی را در حرم حضرت معصومه(س) مشغول ثبت عکس یادگاری از تعدادی بازدیدکننده اروپایی دید، این صحنه را ثبت کرد. او در این باره گفت: «گفت‌وگوی ادیان با توجه به وجود ادیان مختلف در ایران، موضوع بسیار مهمی است. از این‌رو برگزاری نمایشگاه آثاری با این موضوع می‌تواند دوستی بین ادیان را به مخاطبان امروز بهتر نشان دهد. وقتی عکسی را می‌بینیم که در آن بانویی مسیحی از یک مسلمان نذری می‌گیرد، در واقع مهربانی و دوستی بین آنان را می‌بینیم». در دامنه کوه دماوند زرتشتیان ساکن تهران دور هم جمع شدند تا مراسم مذهبی گاهنبار را برگزار کنند. عکسی از مازیار اسدی عکاس خبری اهل تهران و یکی دیگر از برگزیدگان جشنواره. او با اشاره به تاریخچه مراسم گاهنبار گفت: «عکس یک رسانه است و خودش حرف می‌زند. برپایی چنین نمایشگاهی نیز به مردم کمک می‌کند تا با آداب و رسوم دیگر ادیان آشنا شوند». نمایی از یکی از کلیساهای تفلیس گرجستان در تابلو عکس نمایشگاه قابل رؤیت بود. کشیش کلیسا مراسم غسل تعمید نوزادی را انجام می‌داد که در آغوش مادرش آرام گرفته بود. احمد تاجی عکاس این اثر و از دیگر برگزیدگان جشنواره عکس امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان ضمن خرسندی از برگزاری این نمایشگاه در موزه حرم مطهر رضوی بیان کرد: «این موزه میزبان زائران و گردشگرانی از سرتاسر دنیا است. از این رو دامنه مخاطبان نمایشگاه بسیار گسترده‌ است». این عکاس شهرکردی پیشنهاد داد جشنواره هر سال و حتی مانند همایش امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان، به‌ صورت بین‌المللی برگزار شود. مرضیه ایوتین بانوی عکاسی که اثرش شایسته تقدیر در این جشنواره شناخته شد نیز ابراز کرد: «با عکاسی با موضوع گفت‌وگوی ادیان می‌توان تعامل بین ادیان مختلف، نیایش‌ و فعالیت‌های ادیان الهی را به تصویر کشید».
 
فرصتی برای هنرمندان معاصر
زن و شوهر جوان اصفهانی تابلو عکس‌های نمایشگاه را یکی‌یکی نگاه می‌کردند. از عکس امام‌زاده حیدر روستای خوشیار شهرستان سنقر که در یکی از روزهای سرد و برفی عکاسی شده بود تا نمایی از شهر مذهبی لاذقیه سوریه. نمایشگاه امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان، نخستین نمایشگاه سالن شماره سه نگارخانه رضوان در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی محسوب می‌شود. محمد ظریف صدر مسئول مجموعه هنری رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: «راه‌اندازی این سالن فرصتی برای نمایش آثار هنرمندان معاصر کشور در موزه حرم مطهر رضوی فراهم کرد. همچنین آثار هنری دینی که در نگارخانه رضوان خیابان کوهسنگی به رؤیت هنردوستان مشهدی می‌رسید، اکنون امکان نمایش در موزه حرم را برای زائران فرهنگ‌دوست دارد. افتتاح این سالن موجب معرفی هنرهای دینی معاصر کشور می‌شود». نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره ملی عکس امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان تا سه‌شنبه، 30 بهمن 1397، همه روزه از ساعت 8 تا 17، در این سالن موزه مرکزی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای علاقه‌مندان است. 

گزارشگر: آرزو مستأجرحقیقی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

پخش زنده حرم مطهر