در گفت‌وگو با مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان سیستان و بلوچستان مطرح شد؛

اعزام گروه‌های جهادی به نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان

۱۳۹۶/۰۱/۱۵ - ۱۵:۳۷
زاهدان، بلوار شهید قلنبر روبه‌روی مسجد طالقانی؛ اینجا دفتری قرار دارد که این روزها قرارگاه عاشقی بسیاری از هموطنان سیستان و بلوچستانی‌ شده است. آن‌ها که دل در گرو مهر خورشید هشتم بسته‌اند، ولی بضاعت اندکشان، مانع رسیدن به رویای زیارت می‌شود.
دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی سال گذشته با همت معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در زاهدان راه‌اندازی شد تا خدمات متنوعی به سرتاسر استان پهناوری که مردمانش به سخت‌کوشی، رشادت و ایمان مشهورند، ارائه دهد.
اعزام تعداد زیادی زائر زیارت‌اولی به مشهد، پذیرایی از هزاران زائر پیاده پاکستانی و خدمات درمانی و عمرانی تنها بخش کوچکی از این فعالیت‌هاست.
دکتر دادخدا خدایار؛ سرپرست این دفتر در خصوص فعالیت‌های دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان سیستان و بلوچستان حرف‌هایی خواندنی دارد. نتیجه این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم:

طی چند ماهی که از تاسیس دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در زاهدان می‌گذرد، خدمات ارزنده‌ای به اهالی منطقه ارائه شده است. چند مورد از برنامه‌های اجرا شده یا در حال اجرای این نمایندگی را ذکر کنید.
در بخش مربوط به امور بهداشت و درمان، هر روز جمعه با تیم پزشکان عمومی و تخصصی و پرستاری در مساجد یا مدارس یکی از محله‌های محروم و حاشیه شهر حضور پیدا کرده و ضمن معاینه مراجعان، داروهای آن‌ها را نیز تامین و پس از غربالگری بیماران صعب‌العلاج را به بیمارستان‌های مرکز استان یا سایر استان‌ها معرفی و هدایت می‌کنیم.
در بخش تشرف، با کمک بعضی از خیرین استان و خارج استان زائران محروم شناسایی و به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.
در خصوص جذب و جلب خادم‌یاران و خیرین و تکمیل و تقویت تیم‌های خادم‌یاری به طور مستمر اقدام و پیگیری می‌شود.
همچنین با جلب کمک‌های آستان قدس رضوی و مشارکت بسیج سازندگی سپاه، کمیته امداد، بهزیستی و... سبدهای کالا و ارزاق تهیه و بین نیازمندان توزیع می‌شود.

از برنامه‌های پایانی سال 95 و برنامه‌های در دست اقدام در سال جدید بگویید.
در پایان سال 95 و هم‌زمان با آغاز نوروز، با مشارکت کمیته امداد، بهزیستی و خادم‌یاران، بسته‌های ارزاق به بعضی از نیازمندان اهداء شد.
هم‌چنین از بیماران بستری در منزل عیادت و بسته‌های متبرک رضوی به آن‌ها تحویل داده شد.
ضمن اینکه چهار گروه جهادی به چهار نقطه استان برای انجام فعالیت‌های عمرانی-فرهنگی- بهداشتی اعزام شدند.
در سال جدید نیز قرار است ساختار سازمانی اصلاح و تکمیل شود.
تشکیل کانون‌های خادم‌یاری در سطح استان مخصوصا شهرستان‌های دور گسترش یابد و واحد اهل سنت فعال گردد.
موضوع مجتمع بین‌راهی میرجاوه و اماکن دیگر پیگیری شود.
همچنین سرمایه‌گذاری و مشارکت آستان قدس رضوی در طرح‌های اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی پیگیری خواهد شد و زمین مناسبی برای ساخت مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) در مرکز استان تامین می‌شود و برای استقبال و خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام می‌گیرد.

در طی این مدت خاطره‌ای به یاد ماندنی از برخورد مردم با این مجموعه داشته‌اید؟

مردم به قداست و احترام امام رضا(ع) و انتساب دفتر به آستان قدس رضوی کمال اکرام را نسبت به بنده و همکاران داشته و دارند. اما جمله‌ای که دکتر میری؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در دفتر نمایندگی داشتند، برایم بسیار تامل‌برانگیز است.
ایشان که بیش از شصت سال دارند و از انقلابیون بوده و مدیریت‌های مهمی داشته‌اند، گفتند: من بهترین و مهم‌ترین حادثه و واقعه تاریخی عمر خود را از نظر اهمیت و برکت و قداست، تاسیس دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان می‌دانم و امیدوار و مطمئنم تنها نهادی که می‌تواند این استان را نجات دهد، آستان قدس رضوی است.
خاطره دیگر برمی‌گردد به ایام محرم و صفر، زمانی که در محل زائرسرای امام رضا(ع) مشغول پذیرایی از زائرین پاکستانی بودیم.
وقتی توسط مترجم اعلام شد این سفر و غذا از جانب آستان قدس رضوی تهیه و تدارک دیده شده است، همه یک‌صدا و با هم شروع به خواندن ذکر مخصوص کردند که حاوی دعا و ثنای خدا و سلام و عرض ارادت به امام رضا(ع) بود و با شوق وافر به صرف غذا پرداختند.

برای بهبود فعالیت‌های دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی چه پیشنهادی دارید؟
بازبینی ساختار سازمانی به اقتضای هر استان، مدنظر قرارگرفتن شرایط و موقعیت استان‌های محروم در عرصه‌های مختلف، امکان ارتباط مستقیم دفاتر نمایندگی و معاونت‌های آن با معاونت‌ها و مدیریت‌ها و سازمان‌های آستان قدس رضوی، پشتیبانی استان‌های برخوردار از استان‌های محروم از مهمترین نیازهایی است که باید به آن توجه ویژه شود.

در پایان از احساس خود درباره توفیق خدمتگزاری در این بارگاه بگویید.
احساس نوکر گناهکار و شرمنده‌ای را دارم که به رغم لغزش‌ها در عمل و زندگی، چون قلبا به امام رضا(ع) ارادت دارم، ایشان نه بر اساس لیاقت بنده بلکه بر اساس تفضل خویش، بنده را مورد محبت قرار داده و در عین حال به امتحان بزرگی فرا خوانده است. در گذشته محنت بُعد داشتم و حالا که خادم این درگاه شده‌ام، ترس قرب دارم که نتوانم به تکلیف نوکری عمل کنم و از بارگاه محبوب طرد شوم.
خدمت در دستگاه ائمه اطهار (ع) قابل وصف نیست، احل من‌العسل است، چشیدنی و ذوقی و شهودی است. چون ارباب ربانی و مقدس است، خدمت نیز مقدس و ماورایی است. برای این حقیر از هر مقامی برتر است و امیدوارم باعث اصلاح و اکمال و عاقبت به خیری شود.

تهیه و تنظیم: هدیه سادات میرمرتضوی
 
برچسب ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود