مدیر مرکز امور خادمین آستان قدس رضوی:

260 هزار نفر از سراسر کشور در طرح خادمیاری ثبت‌نام کرده‌اند

۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۲۲:۱۳
خدمت در آستان مقدس حضرت رضا(ع) همواره یکی از آرزوهای محبان حضرت رضا(ع) و شیعیان بوده و از سالیان دور در حرم مطهر رضوی،...
...تعداد زیادی از افراد با اخلاص و محب اهل بیت توفیق خادمی حضرت را در قسمت‌های مختلف حرم مطهر داشته‎اند و چند ساعتی از ایام هفته خود را مشغول خدمت بوده‌اند، اما همیشه جمعیت زیادی از مشتاقان خدمت از این توفیق بی نصیب می‌ماندند.
یکی از سیاست‌ها و راهبردهایی که در آستان قدس رضوی رقم خورد، توسعه مفهموم خدمت، خادم و مخدوم بود و با اجرایی شدن این راهبرد خادمی حضرت رضا(ع) به کل کشور توسعه یافت. هر فردی در هر کجای ایران می‌تواند خادم امام رضا(ع) بوده و دیگر لازم نیست که حتما در حرم مطهر حضرت رضا(ع) باشد، در همان شهر و دیار خود نیز می‌تواند توفیق خادمی امام رضا(ع) را کسب کند و البته هر از گاهی که توفیق زیارت پیدا می‌کند در حرم مطهر نیز لباس خدمت بر تن کرده و خدمت کند.
این طرح بهانه‌ای شد تا به سراغ علی‌اکبر عصارنیا مدیر مرکز امور خادمان آستان قدس رضوی بریم تا با جزئیات این طرح و نحوه خادم شدن در بارگاه مطهر رضوی بیشتر آشنا شویم.

مرکز امور خادمین آستان قدس رضوی با چه هدفی راه‌اندازی شد؟
در اقصی نقاط ایران اسلامی میلیون‌ها نفر آرزو دارند تا توفیق خدمت به حضرت رضا(ع) نصیب‌شان شود و خادم بارگاه منور رضوی باشند. توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم یکی از تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی از ابتدای آغاز به کار در این مجموعه تا به امروز بوده است. هدف از طرح این مفهوم توسط ایشان آن است که هر کس در هر جایی از کشور بتواند به حضرت رضا خدمت کند و خادم امام رضا(ع) باشد. مرکز امور خادمین آستان قدس رضوی هم برای عملیاتی شدن این خواسته ایجاد شد.

مهمترین فعالیت‌های مرکز امور خادمین آستان قدس رضوی در سه سال اخیر چه بوده است؟
گام اول فعالیت مرکز امور خادمین، طراحی مدل خادمی امام رضا(ع) در خارج از شهر مشهد مقدس بود. حدود 6 ماه زمان صرف طراحی این موضوع و تدوین دستورالعمل‌های اجرایی شد. سامانه‌ای برای ثبت نام خادمیاران و ارزیابی تقاضاکنندگان طراحی شد و هم اکنون پس از دو سال راه اندازی این سامانه، 200 هزار نفر برای طرح خادمیاری ثبت نام کرده‌اند.

در حال حاضر چه تعداد خادمیار در مرکز امور خادمیاری فعالیت دارند؟
در دو سال گذشته تنها خادمیاران مشهدی می‌توانستند هفته‌ای یک بار در حرم مطهر رضوی خدمت انجام دهند، اما با راه‌اندازی طرح خادمیار رضوی در سطح کشور به غیر از 60 هزار خادمیاری که در حرم مطهر فعالیت می‌کنند، 200 هزار نفر تقاضای خادمیاری برای خدمت در سراسر کشور کرده‌اند که 110 هزار درخواست‌ ارزیابی و تایید شده‌اند.
خادمیاران رضوی در 40 حوزه به زائران حضرت رضا(ع) در حرم مطهر خدمت می‌کنند که بخش‌های انتظامات، آگاهی، مهمانسرا، دارالقرآن، بخش‎های فنی و دارالشفاء امام(ع) از جمله مهمترین‌ حوزه‌های خدمتی خادمیاران هستند.
خادمیاران در بیرون از حرم مطهر رضوی نیز در 30 گروه خدمتی شامل پزشکی، تعلیم و تربیت، حقوقی، مشاوره خانواده، قرآنی، مداحی، علمی و دانشگاهی، تبلیغی و... خدمات ارائه می‌دهند.

چه برنامه‌های آموزشی برای خادمیاران طرح‌ریزی شده است؟
هر خادمیار در شروع فعالیت خود 8 ساعت آموزش برای اصول اولیه و شیوه‌های خدمت را می‌گذراند که شامل مباحثی مانند آشنایی با ضوابط خدمت در حرم و حرم‌شناسی می‌شود. علاوه بر آموزش‌های اولیه، آموزش‌های ضمن خدمت نیز برای خادمیاران تدارک دیده شده است که به صورت مجازی انجام می‌شود. گذراندن این دوره‌های آموزشی برای خادمیاران رضوی الزامی است.

آثار و برکات راه‌اندازی طرح خادمیاری چه بوده است؟
نتایج فعالیت خادمیارن رضوی در دو عرصه داخل مجموعه حرم مطهر و خارج از این مکان مقدس قابل گزارش است. روزانه ده‌ها هزار زائر به حرم امام هشتم(ع) مشرف می‌شوند و این خادمان و خادمیاران رضوی هستند که خدمات‌رسانی به این زائران را برعهده دارند. با گسترده شدن زمینه خدمت‌رسانی خادمیاران رضوی بیرون از محدوده حرم مطهر رضوی نیز هزاران خدمت در حوزه درمانی و پزشکی، تعلیم و تربیت و تمامی 30 عرصه خدمتی ارائه شده است. شناسایی زیارت اولی‌ها و همچنین برگزاری مراسم استقبال و بدرقه بر عهده خادمیاران و خادمیاران مداح است. خادمیاران در تمامی برنامه‌های مرتبط با زیارت همراه زائران هستند و نقش آفرینی می‌کنند.

چشم‌انداز و آینده ترسیم شده برای فعالیت خادمیاران رضوی چیست؟
چشم‌انداز طرح خادمیاری در هدف این طرح نهفته شده که همان توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم است. توسعه کمی خادمیاران، توسعه کیفیت خدمات‌رسانی و تعالی خادمیاران رضوی و توجه ویژه به تمام نیازهای زائران و حفظ کرامت آنها در چشم‌انداز طرح خادمیاری مورد توجه است.
پیوست ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید