قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی،

«خانه تاریخی ملک» به پایگاهی برای توسعه فرهنگ دینی تبدیل می‌شود

۱۳۹۸/۰۴/۱۶ - ۰۰:۲۵
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: بنابر تأکیدات و رهنمودهای تولیت آستان قدس رضوی، «خانه تاریخی ملک» به پایگاهی برای توسعه فرهنگ دینی و وقف و نذر مبدل خواهد شد.
به گزارش آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی در مراسم بهره‌برداری از بخش نخست خانه تاریخی ملک که امروز در این خانه واقع در بازار بین‌الحرمین تهران برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره «حاج حسین آقا ملک» بنیانگذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک ابراز کرد: آن‌چه موجب شکل‌گیری این مکان به عنوان موزه شده اقدام ارزشی، ایمانی و دینی این بزرگ‌مرد در حوزه وقف است.
وی وقف را عامل تطهیر و تثبیت روح و رمز جاودانگی و بقای ابدی انسان خواند و با بیان اینکه حسین آقاملک از جمله این افراد بوده که با عمل به سنت حسنه وقف نام خود را جاودان کرده است، تصریح کرد: وقف همواره در طول تاریخ اسلام عامل مهمی برای توسعه و نشر مبانی دینی و تقویت مسلمانان برای تبلیغ فرهنگ اسلامی بوده است.
خاکسار قهرودی با بیان اینکه موقوفات ملک نشان‎دهنده خیرخواهی، ایمان راستین و اخلاص حاج حسین آقا ملک است، افزود: در طول تاریخ افراد بسیاری از نعمت‌های دنیوی برخوردار بودند، اما نه نامی و نه نشانی از آنها باقی مانده است، اما حاج حسین آقا ملک با روح بلند و ایمان عمیق از طریق وقف اموال، از خود آثار ماندگار و صدقه جاریه برجای گذارده‌ که تا همیشه تاریخ برای مردم منشاء خیر و برای روح ایشان منشاء رحمت خواهد بود.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به موقعیت مکانی خانه تاریخی ملک در بازار بین الحرمین تهران، ابراز کرد: حضور این خانه تاریخی در بازار، پیام‌آور خوبی برای بازاریان است که یک انسان متعالی و کامل چگونه می‌تواند از نعمت‌های دنیوی خویش در راستای نیات خیر و الهی بهره‌ ببرد.
وی ادامه داد: خانه حاج حسین آقا ملک در دوران حیاتش پذیرای میهمانان با آغوش باز بود و پس از آن نیز آیینه دینداری، باور و ایمان عمیق او و پیوند زدن دنیا و آخرتش است.
خاکسار قهرودی از خانه تاریخی ملک به عنوان یک مجموعه فاخر و ارزشمند که می‌توان گفت در نوع خود بی‌نظیر است، نام برد و بیان کرد: تولیت آستان قدس رضوی به احیا، مرمت و بازگشایی خانه تاریخی ملک توجه ویژه‌ای دارند و این مسیر برای درس‌آموزی از این مجموعه ادامه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: به ‌نظرم آنچه قابل آموزش و یادآوری بوده و اوج هنرمندی را می‌رساند، نوع نگاه و باور این فرد مؤمن و معتقد به ارزش‌های دینی است که چگونه از داشته‌های مادی و معنوی‌اش با هنرمندی و با استفاده از ایمان بالا در زمان حیات بهترین بهره را برده است.
خاکسار قهرودی در پایان تأکید کرد: صیانت از موقوفات و عمل به نیات واقفان یک واجب شرعی است و آستان قدس رضوی تقید و حساسیت دارد که غبطه وقف و موازین شرعی آن بطور دقیق رعایت شود.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود