قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد؛

نورپردازی ویژه اماکن متبرکه در شب میلاد امام رضا(ع)

۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۲۳:۳۸
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در دهه کرامت امسال گنبد منور رضوی، گلدسته ها و صحن های حرم مطهر امام رضا(ع) به سبک خاص و ویژه ای نورآرایی و نورپردازی شده است که اوج این زیبایی در شب ولادت حضرت ثامن الحجج(ع) خواهد بود.
به گزارش آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی ظهر امروز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری رادیو زیارت با اشاره به اینکه دهه کرامت، دهه فجر آستان قدس رضوی محسوب می‌شود، اظهار کرد: آستان قدس رضوی همانند سال‌های گذشته برنامه‌های متعددی با محوریت معرفی و ترویج سیره رضوی و تعمیق و توسعه افکار و اندیشه های امام رضا(ع) و ارائه خدمات به زائران امام رئوف(ع) در بخش‌های مختلف این آستان مقدس تدارک دیده است.
وی با بیان اینکه ویژه برنامه‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی در چهار گستره حرم مطهر، شهر مشهد، کشور و گستره بین المللی برنامه ریزی شده است، افزود: ویژه برنامه زیر سایه خورشید نخستین و محوری‌ترین برنامه آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت است که اکنون در بیش ‌از 6 هزار نقطه از استان‌ها و شهرستان‌های کشور با هدف انتقال حال و هوای معنوی و فرهنگ رضوی با حضور کاروان‌های خدام همراه با پرچم متبرک حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در ایام دهه کرامت برای نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در استان‌ها ویژه برنامه‌های متعددی تدارک دیده شده است، بیان کرد: برپایی ایستگاه استقبال از زائر، برگزاری همایش‌های مختلف با موضوع قرآن کریم با تکیه بر توانمندی مردم از جمله برنامه‌های دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در سرتاسر استان است.

نورآرایی و گل‌آرایی ویژه حرم مطهر در روز میلاد امام رضا(ع)
خاکسار قهرودی با تأکید به اینکه بیش¬ترین برنامه‌های دهه کرامت در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود، تصریح کرد: از شروع دهه کرامت تاکنون برنامه‌های متعددی در فضای داخلی حرم مطهر رضوی برگزار شده است و ان¬شاءالله برای روز میلاد حضرت رضا(ع) با تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی ویژه برنامه مهم و مفصل نورآرایی و گل‌آرایی حرم مطهر رضوی را با کمک‌های مردمی و موقوفات در دستور کار قرار داده‌ایم تا یک حلاوت و زیبایی خاصی در فضای ملکوتی حرم ایجاد شود.
وی ادامه داد: شب میلاد امام رضا(ع) مراسم تعویض پرچم متبرک گنبد حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که از طریق رسانه ‌ملی به صورت مستقیم پخش‌خواهد شد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: علاوه ‌بر این برخی از ویژه برنامه‌ها نظیر سخنرانی، اجرای گروه سرود، کاروان زیر سایه خورشید در 8 کشور، اجتماع 25 هزار نفره دختران در ورزشگاه امام رضا(ع)، تشرف زائران دارای بیماری‌ها خاص در قالب طرح مهر درخشان رضوی، کمک‌ به محرومان در قالب ارزاق غذایی، آزادی سازی 88 زندانی در قالب طرح یا ضامن آهو، همایش بین المللی جایزه گوهرشاد، اعطای تسهیلات برای جهیزیه، افتتاح اقدامات محرومیت زدایی در استان‎های خراسان رضوی و جنوبی از روز اول دهه کرامت شروع شده است و تا انتهای دهه کرامت ادامه خواهد داشت.
خاکسار قهرودی با بیان اینکه مردم مشهد به برکت همجواری با حضرت رضا(ع) در ایام دهه کرامت میزبان و خادم الرضا(ع) هستند، گفت: مردم مشهد برای برگزاری هر چه بهتر این ویژه برنامه‌ها باید به آستان قدس رضوی کمک کنند از همین هر شخصی که در مشهد با اشراف بر مسئولیت و وظیفه، کار خود را در راستای خدمت به زائران حضرت رضا(ع) به درستی انجام دهد بدون شک خدمتی در محضر حضرت رضا(ع) انجام داده است و آن شخص خادم این امام همام محسوب می‌شود.

ایجاد اشتغال در استان‌های سیل‌زده کشور
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگر از این گفت‌وگوی رادیویی به بیان برخی از اقدامات معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در رخداد سیلآب اخیر در استان‌های کشور پرداخت و گفت: تاکنون با کمک سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول، اقدامات خوبی همچون ارسال بسته‌های غذایی، معیشتی و لایروبی منازل و زمین‌های کشاورزی برای مردم آسیب‌دیده از سوی این معاونت انجام شده است.
وی اضافه کرد: تأکید تولیت آستان قدس رضوی کمک‌رسانی به مردم سیل‌‌زده، توجه به کمک‌های زیرساختی و ایجاد اشتغال است که این معاونت به صورت جدی با رصد مستمر به سمت اعطای تسهیلات به مردم سیل‌زده برای ایجاد اشتغال در زمینه دامداری و کشاورزی پیش ‌می‌رود.
خاکسار قهرودی با اشاره به اینکه خدمت و تلاش برای رفاه و آسایش زائران یک سیاست مهم برای آستان قدس رضوی است، افزود: بازگشایی دور برگردان شیخ طوسی برای تردد وسایل نقلیه عمومی طبق بازدید و دستور تولیت آستان قدس رضوی و با همکاری سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، شهرداری، نیروی انتظامی و سازمان اتوبوسرانی با حفظ تدابیر امنیتی و برنامه‌ریزی‌های متعدد با کمترین زمان ممکن با هدف ایجاد زیارتی دلنشین برای زائران انجام شد.
وی ادامه داد: امیدوارم در صورت عدم مشکل، طی بازه زمانی باقی مانده دو بست شیخ طبرسی و نواب صفوی برای روز میلاد امام رضا(ع) بازگشایی و موجب تردد راحت زائران و مجاوران شود.

تغییر کاربری پارگینک‌ها و زیرگذر حرم مطهر رضوی
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی به مسئله پارکینگ‌ها و زیرگذر حرم مطهر رضوی اشاره کرد و افزود: طی سه سال اخیر موضوع تغییر کاربری پارگینک‌ها و زیرگذر حرم مطهر رضوی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و جلساتی متعددی برای رفع این مشکل با مسئولان مربوط برگزار شده است. خاکسار قهرودی گفت: زیر گذر حرم مطهر رضوی برای تردد وسایل نقلیه ساخته نشده است، چرا که برای تردد وسایل نقلیه شرایطی خاصی نیاز است که زیرگذر قابلیت آن را ندارد، این زیرگذر برای زائران در نظر گرفته شده چرا که رواق‌های زیر سطحی به زیرگذر راه دارند، از همین رو به طور جدی در جلسات ملی و استانی موضوع در حال پیگیری است تا تردد زائران و مجاوران به نقطه مرکزی شهر راحت‌تر و بدون ترافیک انجام شود.
وی در پایان عنوان کرد: آستان قدس رضوی برای بهره‌مندی بیش‌ از پیش زائران حضرت رضا(ع) از غذای متبرک، با حذف غذای کارکنان ظرفیت غذای متبرک را برای زائران بالاتر برده است تا زائران حضرت رضا(ع) ضمن زیارت این امام همام از غذای متبرک بهره‌مند شوند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود