حجت الاسلام والمسلمین مرویان:

فرهنگ کمک‌رسانی باید بین مردم همگانی شود

۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۲۳:۵۸
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: یکی از راه‌های ترویج سنت حسنه همگانی کردن فرهنگ کمک‌رسانی است و ضروری است تا روحیه کمک به خویشاوندان و همسایه به یک سنت تبدیل شود.
به گزارش آستان نیوز، در آستانه ولادت حضرت رضا(ع) در بازدیدی که علمای برجسته حوزه علمیه خراسان به منظور خدمت‌رسانی به خانواده‌های نیازمند در قالب طرح «ردای خدمت» از مناطق محروم و حاشیه شهر مشهد داشتند، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود مرویان اظهار کرد: بی تردید مهم‌ترین هدف این طرح بازدید مسئولان آستان قدس رضوی از این خانواده‌هاست تا نشان دهند که به یاد فقرا و محرومین هستند و علاوه بر آن سنت و سیره حضرت رضا(ع) در کمک به فقرا احیا شود.
وی بیان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبان‌گیر مردم شده ضروری است تا افرادی که توانایی کمک‌رسانی به این خانواده‌ها را دارند به حمایت آنها بشتابند و این اقدام بیش از گذشته ترویج یابد.
حجت الاسلام مرویان با بیان اینکه حضور روحانیون و خدام در این طرح مردم را بیشتر از گذشته به امر کمک‌رسانی تشویق می‌کند، گفت: در چند روز حضور در طرح ردای خدمت بهره معنوی زیادی بردیم و مشاهده گرفتاری و مشکلات مردم در عین شکر نعمت‌ خداوند و قناعت آنها درس بزرگی برای ما بود.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: روحیه ایثار و از خود گذشتگی این افراد ارزشمند است و باید از این روحیه درس بگیریم و بیش از پیش به دیگران رسیدگی و توجه کنیم.

سرکشی از محرومین نباید محدود به یک دوره باشد
حجت الاسلام و المسلمین جعفر اسلامی‌فر از طلاب و روحانیون حوزه علیمه مشهد نیز در حاشیه این مراسم عنوان کرد: یکی از برکاتی که این طرح دارد انس و الفتی است که مردم به ویژه محرومین و مستضعفین با حضرت رضا(ع) برقرار می‌کنند که این امر به یمن وجود خدام این بارگاه مقدس در دهه کرامت محقق شده است.
وی افزود: بدون شک یکی از سنت‌های نیکوی امام رضا(ع) و سایر ائمه اطهار(ع) پیگیری از مشکلات مردم و حمایت آنها بود که با کمک‌های خود تلاش می‌کردند تا توجه ویژه‌ای بر امرار معاش مردم داشته باشند.
حجت الاسلام اسلامی‌فر تداوم این طرح را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: ارتباط علما با مردم و سرکشی از محرومین و نیازمندان نباید به یک زمان و مکان واحد محدود شود و قطعا نفس این ارتباط علاوه بر خدام و علما، برای مردم نیز آثار و برکات خوبی خواهد داشت.
وی افزود: از آنجایی که علما الگوی جامعه هستند می‌توانند برای مردم و سایر علما نیز سر مشق باشند ضروری است تا این موضوع را در جامعه بیان کنند و اگر کسی کاری می‌تواند انجام دهد و انجام ندهد مسئولیت سنگینی در روز قیامت بر عهده خواهد داشت.
اسلامی‌فر تاکید کرد: ائمه اطهار(ع) علاوه بر اینکه اهل سجود و عبادت بودند در جود و بخشش و رسیدگی به مردم غفلت نمی‌کردند، خدام این بارگاه نیز به دلیل انتساب‌شان به حضرت رضا(ع) با این اقدام بخشی از جلوه کرامت حضرت رضا(ع) را به نمایش گذاشتند و نیازمندان را از سفره اکرام بهره‌مند ساختند.
وی اضافه کرد: ظرفیت‌های خدمت توسط خیرین زیاد است و امیدواریم مردم نیز که همواره در تمامی صحنه‌ها حضوری پرشور دارند در این زمینه نیز پیشقدم شده و با تاسی به خادمان حضرت این طرح را در سراسر کشور گسترش دهند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود