در گفت‌وگو با سیده اعظم حسینی یکی از برگزیدگان جایزه جهانی گوهرشاد مطرح شد،

بانو گوهرشاد الگوی زنی موفق پرورش یافته در مکتب اهل بیت(ع) است

۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۲۳:۳۱
سیده اعظم حسینی متولد تهران و تحصیل کرده در رشته مبانی فقه و حقوق اسلامی دانشگاه تهران یکی از هشت بانوی برگزیده جایزه جهانی گوهرشاد است.
وی با پژوهش و نگارش مستندات و خاطرات حوزه مقاومت، برگزیده در بخش شاخصه فرهنگی اجتماعی این جایزه جهانی است.
کتاب «دا» اولین اثر وی تا کنون 157 بار چاپ و به زبان‌های بوسنیایی، ترکی استانبولی، اردو، عربی و انگلیسی ترجمه شد است.تا کنون از متن اثر انیمیشن های متعدد و  نمایشنامه رادیویی تولید شده است که از سیمای جمهوری اسلامی ایران و کانال‌های مختلف استانی پخش شده است.
این اثر همچنین تا کنون موضوع 25 پایان‌نامه دانشگاهی، اقتباس نمایشنامه‌ایی، برگزیده جشنواره ادبی جلال آل‌احمد1388، برگزیده کتاب سالِ جمهوری اسلامی ایران1388 ، برگزیده جشنواره پروین اعتصامی سال 1388، برگزیده جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور1388، برگزیده کتاب سال دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس1389، کتاب برگزیده در سال 88 نهاد عمومی کتابخانه‌های کشور قرار گرفته و  مقام معظم رهبری حفظه‌الله در خصوص آن نظر و یادداشتی داشته‌اند.
طی گفتگویی با فعالیت‌های فرهنگی و دیدگاه‌های اجتماعی این بانوی برگزیده جایزه جهانی گوهرشاد آشنا می شویم.

در ابتدا لطفا ضمن معرفی بفرمایید در چه شاخصه ای فعالیت فرهنگی و اجتماعی دارید.
سال‌های شروع کارم در اوخر دهه هفتاد، معلم بودم و پس از بازدید از مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور با یک گروه داوطلب، برای دانش‌آموزان شهر خرمشهر اردوی آموزشی برگزار کردیم. این اردو سه سال پیاپی در ایام نوروز به مدت پانزده روز با هدف ارتقاء سطح علمی دانش‌آموزان دختر خرمشهری اجرا شد. کتابخانه‌ایی هم که بیشتر آثارش را خاطرات دفاع مقدس شامل می‌شد، در یکی از حسینیه‌های شهر افتتاح کرده و کلیه منابعش را از تهران تهیه و به آنجا ارسال کردیم. این فعالیت‌ها کنار کارهای دیگری که در این مجال نمی‌گنجد، فرصت شناخت و آشنایی مرا به حوزه موضوعی مقاومت در خرمشهر رقم زد و به این ترتیب من از کار و پیشه معلمی، به حوزه پژوهش و پرسش و نگارش مستندات جنگ کشیده شدم.
از این روی، حداقل در پانزده سال اخیر بیشتر وقت و انرژی و تلاشم ابتدا فهمیدن و دریافت درست از موضوعات متعدد، گسترده، متنوع و دقیق حوزه جنگ و یا دفاع مقدس است و سپس جمع‌آوری درست، کامل، دقیق، عمیق و جامع موضوعی که از این دایره بزرگ موضوعی، انتخاب کرده، آنرا در ظرفی مطابق با محتوا و مظروف به دست‌آمده، شکل و فرم می‌دهم و در ظرفی(کتاب) که  ساختار و شاکله متناسب با محتوا دارد، می‌ریزم.
نزدیک به سه هزار ساعت مصاحبه ضبط شده با شخصیت‌های متعدد از زنان و مردان جبهه‌های غرب و جنوب کشور در جنگ تحمیلی و مبارزان و مجاهدانی از سرزمین عراق و افغانستان بخشی از فعالیت هایی است که برای به ثمر نشاندن کتاب هایی مرتبط با فضای دفاع مقدس به انجام رساندم

شما به عنوان بانوی برگزیده در جایزه جهانی گوهرشاد انتخاب شدید آیا شناختی از بانو گوهرشاد و خدمات ارزنده او دارید؟
بانو گوهرشاد بیگم که در قرن نهم و در دوره تیموریان می‌زیسته، زنی قدرت‌مند، سیاستمدار، اهل فرهنگ و هنر، دوستدار هنرمندان و شاعران است. درباره او چنین می‌گویند که در سایه توجهات وی زبان و ادب فارسی در عصر او ارتقاء یافت. این بانوی فهیم از قدرت و شهرت و اقتدار و ثروت خود در راه کمک به مردم و رفع مشکلات ایشان بهره می‌گرفت و اهداف بلند بشردوستانه و فرهنگی‌اش را دنبال می‌کرد. 360 بنای تاریخی احداث و وقف کرده که به مسجدجامع مشهد، مسجدجامع شهر هرات، مدارس و دارالشفاهای او می‌توان اشاره کرد.
او الگوی زنی موفق، کنشگر و قهرمان است که در هرات به شهادت رسید و در آنجا بخاک سپرده شد. این بانوی بزرگ در دنیای امروز که تمام امپراطوری‌های تبلیغاتی و غول‌های رسانه‌ایی تلاش دارند هویت زن را از او بگیرند و او را از سرمایه‌های فکری و معنوی تهی کنند، الگوی برتر و شاخصی است که با شناخت او می‌توان راه را از بی‌راه شناخت و به سعادت رسید.

جایزه جهانی گوهرشاد چه کمکی می‌تواند به قشر بانوان داشته باشد و آنان را در انجام و استمرار کارهای نیکوکارانه و خدا پسندانه پوتاتر و مصمم‌تر کند؟
راه‌اندازی و اقامه یک جایزه جهانی به نام بانویی که الگوی جریان‌سازی فرهنگی، فهم والای فرهنگی اجتماعی و بلکه سیاسی است، اوج دانایی و توان یک زن مسلمان کنشگر را نشان می‌دهد. او با زحمت و تلاش بر قله‌های رفیع نیکوکاری، درستی، تهذیب و بندگی ایستاده، این زن، راه درست را بر ما مخاطبانش می‌نمایاند و دستگیری می‌کند. در دنیای آشفته و پرهیاهوی امروز، شناخت این بانوی بزرگوار ما را به شناخت ظرفیت‌های موجود، استفاده بجا از فرصت‌ها و تلاش برای تحقق آرمان‌ها دعوت می‌کند و سوق می‌دهد؛ زنان جامعه امروز را از سرگردانی در یافتن هدف می‌رهاند و راه انسان بودن و انسان زیستن را می‌آموزاند. بانو گوهرشاد نمونه زن موفقی است که در مکتب اهل‌بیت علیهم السلام پرورش پیدا کرده است. 360 موقوفه ایشان که صرف کمک به مردم و رفع مشکلات ایشان بوده و هست، افتخار و عزتی است که بانو از سایه مکتب اهل‌بیت کسب کرده‌اند. شناخت ایشان، شناخت مکتبی است که چنین انسانی را می‌پروراند و ناجی جامعه خویش می‌گرداند. 

از دیدگاه شما خیّر و نیکوکار به چه کسی گفته می‌شود؟
هر فعل و قول و عملی که مرضی پروردگار باشد و انسان را قدمی به حضرت حق نزدیک کند، کار خیر و کار نیک است. آنچه کار خیر و نیک را برکت و درجات می‌بخشد اخلاص در کار است که انشاالله خداوند رحمان به همه ما ارزانی بدارد. مقدار و اندازه کار خیر بیش از آنکه به حجم و بزرگی‌اش مقیاس شود، به اخلاص و سلامت نیتش سنجش می‌شود. چه نیک است که کار خیر هم در اندازه و گستره بزرگ و زیاد باشد هم در اخلاص و پاکی نیت. امید بخشیدن به انسان‌ها، تابیدن نور امید به قلب‌ها، نجات انسان‌ها از ظلمت غفلت و نادانی، ایجاد زمینه و بستر رشد معنوی و فرهنگی انسان‌ها مصادیق کار خیر و نیک هستند و هر آن کس که قدمی در راه نجات بشریت از تباهی و ظلمت بر دارد، از رنج دیگران بکاهد، درد و رنج دیگران را درد و رنج خود بداند، خیر و نیکوکار است.

چه اقدامات نیکوکارانه‌ای انجام دادید که در جشنواره جایزه جهانی گوهرشاد به عنوان بانوی برگزیده، انتخاب شدید؟
اینکه چه کار و فعل نیکی در کارنامه این حقیر است باید از مجریان برگزارکننده و داوران پرسش شود.
اهتمام من در بیان و انتقال حماسه‌های مقاومت، به تصویر کشیدن رشادت زنان و مردان مسلمان در مواجهه با ظالم، گذر به کوره‌راه‌های تاریخ گذشته و تن سپردن به سختی‌های این راه برای به نتیجه رساندن ادبیاتی هم‌شان با منزلت و جایگاه زنان و مردان مسلمان و مجاهد و... تنها خدمت کوچک و ناقابلی است که در توان و عهده حقیر بوده که انشاالله مرضی پروردگار قرار بگیرد.

نظر شما در خصوص انتخابتان به عنوان بانوی برگزیده در جایزه جهانی گوهرشاد چیست؟
این انتخاب برای من مسئولیت‌آور است. بار گران تعهد درست بودن و درست طی کردن راه را، بیش از پیش بر شانه‌هایم می‌نهد. تلاش کردم این انتخاب را نپذیرم، با گفتگو و استدلال، با نگارش متنی سعی کردم نظر داوران را برگردانم و عزیزان دارای صلاحیت را معرفی کنم. لکن تلاش‌هایم بی‌نتیجه ماند. بهر حال راه سخت بود، سخت‌تر شد. این مرحله نیز امتحانی است که در عین شکرگزاری به درگاه حق بایست، همت، مقاومت و سعی دوصد چندانی بکار گرفت تا بتوان حق این انتخاب را بجای آورد.
احساسم این است شهیده بانوگوهرشاد ما را با این دعوت، به کار و مجاهدت خالصانه بیشتری برای اسلام فرا می‌خواند.
ضمن عرض سلام و ادب به پیشگاه متعالی و منور حضرت ثامن‌الحجج علی ابن موسی‌الرضا علیه‌السلام، از محضر متعالی آن حضرت توفیق عمل صالح، توفیق خدمت به اسلام و شهداء را خواستارم.
انشاالله به دعای ایشان، زندگی و مرگ ما برای و در راه اسلام باشد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید