نشست «کرامت انسانی در ادیان ابراهیمی براساس آموزه‌های رضوی» در شیراز برگزار شد

۱۳۹۸/۰۴/۲۶ - ۰۵:۲۲
نشست «کرامت انسانی در ادیان ابراهیمی براساس آموزه‌های رضوی» به ابتکار آستان قدس رضوی و با حضور اندیشمندان ادیان ابراهیمی در محل سالن حافظ شیراز برگزار شد.
به گزارش آستان نیوز، در این نشست جابر مهدی‌یار مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در جلسه با بیان اینکه همه باید در حفاظت از کیان و کشورمان با هر دین، آیین و مذهبی که هستیم بکوشیم خاطر نشان کرد: ما در «گام دوم انقلاب» نیز باید محکم و پا برجا بایستیم.
وی در ادامه به انجام بیش از 27 برنامه محوری و بالغ بر 600 برنامه در کل شهرستانهای استان فارس در دهه کرامت اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها توسط خادمیاران آستان قدس رضوی و در راستای انجام خدمت کریمانه و ترویج فرهنگ و سیره رضوی به مرحله اتمام رسید.

هدف از نشست با ادیان رفع کدورت‌هاست
 آیت الله عبدالکریم بی آزار شیرازی عضو شورای مرکزی گفتگوی ادیان آستان قدس رضوی اولین سخنران این نشست بود که گزارشی از اقدامات آستان قدس رضوی در موضوع گفتگوی بین ادیان ارائه کرد.
وی به مناظرات میان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با دانشمندان ادیان مختلف اشاره کرد و گفت: در واقع دو نوع مناظره وجود دارد: 1. مناظرات شیطانی که با نفی دیگران به هر قیمت و اثبات خود همراه بوده و نمونه آن شبکه های تبلیغی ماهواره ای به ظاهر دینی با در اختیار قراردادن امکانات توسط کشور انگلیس می‌باشد که ادیان مختلف را به جان هم می اندازد و 2. مناظرات و گفتگوهای الهی به بهترین وجه که در قرآن از آن با تعبیر «وَجادِلهُم بِالَّتي هِيَ أَحسَنُ...» یاد شده و از زمان حضرت ابراهیم(ع) شروع شده است و مناظرات حضرت رضا(ع) از همین دست بوده و در آن هیچگونه بی ادبی از طرفین ملاحظه نشده بلکه حتی حضرت در جاهایی که طرف مقابلش کم آورده به وی کمک نموده و اگر کسی در مقام مسخره کردن طرف مقابل بر می آمد با وی برخورد می نمود.
عضو شورای مرکزی گفتگوی ادیان آستان قدس رضوی در ادامه نتیجه این نوع مناظرات در گردهمایی و نشست ها را رفع کدورت و از بین رفتن بدبینی ها عنوان کرد و گفت: در سالهای قبل علمایی همچون سید نورالدین حسینی الهاشمی شیرازی(ره) با تکیه بر این اخلاق و آموزه رضوی در همین شهر شیراز باعث رفع اختلاف بین جامعه کلیمیان و مسلمانان شده و در بین آن جامعه محبوبیتی خاص کسب نمودند.

همه در کنارهم و هم وطن یکدیگریم
در ادامه این نشست آقای یوحنا نماینده جامعه آشوریان از شهر رنگین کمان ادیان، ارومیه به پژوهش در زمینه محبت بین ادیان مختلف پرداخت و گفت: محبت عبارت است از احساس و میل به چیزی که برای انسان لذت بخش باشد و در قرآن و انجیل و تورات این واژه بصورت محبت به خالق، محبت به مخلوق و همسایه و حتی دشمن و ... آمده است.
وی گفت: قاعده طلایی این است که دیگران را چون خویشتن دوست بداریم و این نیز بین ادیان مختلف بصورت مشترک آمده است؛ مثلا در اسلام آمده که آنچه را برای خود می‌پسندی برای دیگران نیز بپسند و آنچه را برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز مپسند.
وی در ادامه سخنرانی خود را با بیان اینکه ما اقلیت دینی در ایران نداریم بلکه همه در کنارهم و هم وطن یکدیگریم به پایان برد.

ایران الگوی همزیستی میان ادیان
 آقای افلاطون سهرابی رئیس انجمن زرتشتیان شیراز نیز در زمینه زرتشت و کتاب زرتشتیان (گاتا) به ارائه سخن پرداخت و ضمن اشاره به تاریخ زمان پیامبر اکرم(ص) در فتح یمن و سوال از ایشان که با زرتشتیان چه کنیم؟ و پاسخ ایشان که با آنان به مانند اهل کتاب برخورد نمایید، اشاره کرد.
وی ادامه داد: حضرت امام صادق(ع) و امام رضا(ع) نیز با موبدان زرتشتی نشست داشته اند.
افلاطون به صلح پایدار و تعامل سازنده و دوری از جدل و جنگ بین ادیان همانند آنچه که در ایران وجود دارد تاکید کرد و گفت: خوشبختی از آن کسی است که خوشبختی دیگران را بخواهد و از مسئولین خواهانم برای ادامه اینگونه نشست‌ها تلاش نمایند.
شایان ذکر است، در پایان این نشست با اهدا جوایز و تقدیرنامه و تمبر نشست ادیان به عنوان یادبود به نمایندگان و همراهان جامعه های آشوریان، کلیمیان و زرتشتیان از حضور آنان تشکر به عمل آمد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید