فعالیت ۸۰ خادمیار در کانون کتاب و کتابخوانی رضوی خراسان جنوبی

۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۴:۲۰
مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی از فعالیت ۸۰ خادمیار رضوی این استان در کانون کتابخانه رضوی خبرداد و گفت: این کانون با طرح «نذر کتاب» سعی در افزایش تعداد کتابخوان های استان دارد.

به گزارش آستان نیوز، فاطمه شاد، کانون خادمیاری کتابخانه آستان قدس رضوی را کانونی خودجوش و افتخاری عنوان کرد و گفت: این کانون هیچ هزینه ای از نمایندگی های آستان قدس برای تامین کتاب دریافت نمی کند.

وی افزود: با راه اندازی طرح نذر کتاب «هر بیرجندی، یک کتاب» در نماز جمعه‌های خراسان جنوبی، بلافاصله مدارس و خانواده‌ها کتاب‌هایی را به این کانون خادمیاری به صورت نذری اهدا کردند.

وی ادامه داد: با جمع آوری این کتاب ها، کانون خادمیاری کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی؛ کتاب ها را به صورت امانی، با مهلت دو هفته ای و بدون دریافت حق عضویت و در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش افراد کتابخوان؛ به علاقه مندان کتاب تحویل می دهد.

مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی با بیان اینکه تحویل کتاب به علاقه مندان کتاب خیلی آسان در اختیار مردم قرار می گیرد، افزود: کار کانون ترویج کتابخوانی و افزایش کتابخوان است وگرنه در سطح شهر کتابخانه زیاد بوده و هدف این کانون راه اندازی کتابخانه نیست.

شاد بیان کرد: برخی از کتاب‌های اهدایی از سوی مردم، بازیافتی بود و مقداری از هزینه های کانون از محل بازیافت کتاب ها تامین و کتاب‌های به روز از انتشارات معتبر خریداری شد.

وی اعضای کانون خادمیار کتاب در مرکز استان را 80 نفر برشمرد و گفت: این نیروها یا خادمیار رضوی هستند و یا کسانی هستند که در زمینه کتابخانه آشنایی دارند که کانون کتاب را انتخاب کرده و شروع به فعالیت در کانون کتابخانه رضوی کرده اند.

مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی اضافه کرد: فعالیت اعضای کانون کتاب به صورت افتخاری بوده و در زمینه معرفی کتاب و قصه‌گویی در مهدها، پارک ها و مدارس فعالیت می کنند.

شاد، کتاب رسانی به مناطق محروم، احیا و بازسازی کتابخانه های مساجد دور افتاده و داخل شهر، شرکت در اردوهای کمیته امداد و معرفی کتاب و برگزاری مسابقات کتاب را از دیگر اقدامات دیگر کانون کتابخانه رضوی برشمرد و افزود: کتاب‌های اهدایی از سوی مردم به کانون زیاد بود و نیاز به مکانی برای نگهداری کتاب داشتیم تا این کتاب‌ها را بتوانیم دسته بندی کنیم؛ که موفق به دراختیار گرفتن مکانی برای کانون شده ایم.

وی افزود: کانون کتاب در شهرستان‌های درمیان، خوسف، سربیشه، سرایان، بشرویه و طبس فعال شده و به تک‌تک رابطان خادمیار در شهرستان تماس گرفته شده تا یک نیروی خادمیار آشنا با کتاب را به کانون معرفی و بعد از مشخص شدن این فرد، به وی آموزش داده می شود؛ تا با طرح نذر کتاب شروع و با کمک نیروهای خادمیار خود را جذب و فعالیت را آغاز کنند.

مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی گفت: کانون کتابخانه رضوی سه روز در هفته صبح ها و سه روز در هفته بعدازظهر باز و خادمیاران مشغول فعالیت هستند.

شاد اضافه کرد: اگر باب همکاری سایر ادارات مانند کانون پرورش فکری کودکان و نهاد کتابخانه ها با کانون باز شود، از هزینه های اضافی و موازی کاری جلوگیری می شود؛ چراکه ما از توان و علاقه نیروهای خادمیار و افتخاری استفاده می کنیم.

وی در پایان گفت: به روحانیون 12 روستای استان بسته های کتاب تحویل داده شده تا در روستاهای خود به کار تبلیغ، اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توزیع کتاب بپردازند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود