پرداخت صدقه در سامانه خیرات و نذورات رضوی

۱۳۹۸/۰۵/۱۳ - ۱۶:۳۸
انفاق و صدقه از جمله اموری است که خداوند متعال در روایات و آیات بسیاری بر آن سفارش کرده و رضایت الهی، تزکیه نفس، کسب ثواب الهی و ادای وظیفه شرعی از جمله اموری است که صدقه‌دهنده و انفاق‌کننده باید آن را مد نظر قرار دهد.

صدقه و انفاق هر آنچه که انسان به آن علاقه و اهتمام بیشتری می‌ورزد، در نزد خداوند پسندیده‌تر و محبوب‌تر است به همین دلیل خداوند آن را مانعی برای دوری از عذاب جهنم برمی‌شمرد.
آستان قدس رضوی به عنوان یک نهاد اجتماعی و مردمی تلاش دارد تا این امر نیکو را در میان مسلمانان ترویج دهد و با ایجاد سامانه #8* به نیت خیراندیشان و خیرخواهان در این راستا جامه عمل پوشاند.
در این سامانه گزینه‌ای با نام صدقه و انفاق تعریف شده که دارای 7 گزینه صدقه، ایتام، ایجاد اشتغال، اطعام، جهیزیه، درمان و مسکن است و با شماره‌گیری هر کدام از گزینه‌ها ناذر می‌تواند در امر خداپسندانه الهی شریک شود.
بدین ترتیب این سامانه زمینه‌ای فراهم کرده تا نیک‌اندیشان از هر نقطه‌ای با شماره‌گیری سامانه #8* به یاری بسیاری از تهیدستان و فقرا شتابند.

صدقه
بسیاری از کمک‌های مردمی که به نیت حل گرفتاری انجام می‌شود و به افراد محروم و مستمند و قشر ضعیف جامعه می‌رسد، در این بخش گنجانده شده است.
صدقه؛ بابت هزینه‌های جاری مستمندان و اعطای آن به فقرا و مساکین، ادای دین و اعطای قرض به درراه مانده‌گان صورت می‌گیرد.
بسیاری از نذورات این گزینه به معاونت محرومیت‌زدایی اعطاء شده تا آنان در این راستا به کار گیرند.

حمایت مالی از ایتام
بسیاری از واقفان و ناذران می‌توانند با اعطای هزینه‌های مالی برای ایتام به فرزندانی که از سرپرستی پدر و مادر محروم هستند، کمک کنند.
هزینه‌های سرپرستی، پوشاک، خوراک، امور تحصیلی و توزیع لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان نیازمند، بخشی از درآمدهایی است که بسیاری از نیک‌اندیشان و خیراندیشان تلاش دارند تا با شماره‌گیری این کد در آن شریک شده و سهم خود را بپردازند.

محرومیت‌زدایی با ایجاد اشتغال
ایجاد کسب و کار یکی از جمله اهدافی است که آستان قدس رضوی در سال‌های اخیر تلاش فراوانی برای آن کرده است.
افزایش سن بیکاری و نیز افزایش درماندگان و ضعفا زمینه افزایش محرومیت و فقر را در جامعه فراهم کرده که این امر پیامدهای نامناسبی را برای افراد به همراه دارد.
ایجاد کارگاه بافندگی، خرید دستگاه جوش، پرورش گیاهان خانگی همانند قارچ، بلدرچین و ... از جمله اموری است که در قالب کمک‌های بلاعوض به روستاییان صورت می‌پذیرد تا بتوان با این امور به کاهش نرخ بیکاری در جامعه کمک کرد.
اشتغالزایی برای محرومان و روستائیان، حمایت از مشاغل خانگی در محل نمایشگاه آستان قدس رضوی و نیز اشتغالزایی و محرومیت زدایی در منطقه محروم زاوین شهرستان کلات با اجرای طرح دامداری سبک با همکاری معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی انجام شده است.
احیای مراتع شهرستان کشت و صنعت اسفراین با هدف شترداری، احیای قنوات توسط آستان قدس رضوی نیز بخشی دیگر از اموری است که در زمینه اشتغالزایی با حمایت از موقوفات و نذورات مردمی صورت پذیرفته است.

 

اطعام
با اهتمام به امر محرومیت زدایی، طرح بزرگ تغذیه رایگان دانش آموزان مدارس مناطق کم برخوردار در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی توسط معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی پیشنهاد و اجرایی شد.
این طرح به پیشنهاد آستان قدس رضوی در استان‌های خراسان برنامه‌ریزی و اجرایی شد و آموزش و پرورش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته امداد در این طرح همراهی داشتند.
 

اهدای جهیزیه به زوج‌های جوان
اهدای جهیزیه به زوج‌های جوان بخشی دیگر از اموری است که با مشارکت آستان قدس رضوی، سپاه و کمیته امداد صورت پذیرفته است و زوج‌های بسیاری توانسته‌اند با بهره‌گیری از این طرح، زندگی به سبک رضوی را آغاز کنند و طعم خوشبختی را بچشند.
اهدای جهیزیه برای زوج‌های مناطق محروم، سیل‌زدگان، زلزله‌زدگان و ... بخشی از اقداماتی است که توسط این سامانه اجرایی شده است و معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی با حمایت این سامانه توانسته‌ است شمار بسیاری از زوج‌های جوان را به خانه بخت روانه کند.

درمان
اجرای طرح خادمیاران سلامت و ارسال آنان به نقاط کم برخوردار و محروم با عنوان اردوهای جهادگران سلامت، ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی تحت عنوان خادمیاران سلامت بخشی از امور درمانی است که در سال‌های اخیر با حمایت سامانه موقوفات و نذورات انجام شده است.
درمان بیماران ناتوان و فقیر مورد اهتمام این سازمان در سال‌های اخیر قرار گرفته تا این امر زمینه رشد و پیشرفت را در جامعه فراهم ساخته و با بهبود درمان در جامعه به کاهش بیماری و افزایش نشاط یاری رسانند.
 

مسکن
از جمله دغدغه‌های قشر آسیب‌پذیر و ناتوان جامعه مسکن است و امروزه خرید مسکن با توجه به افزایش قیمت آن در جامعه برای بسیاری از افراد امری سخت و ناممکن شده است.
آغاز پروژه مجتمع مسکونی 530 واحدی زوج‌های جوان در مشهد یکی از جمله اموری است که با صدقات و نذورات مردمی در حال اجرا است.
احداث مجتمع 530 واحدی برای زوج‌های جوان در بیرجند نیز از جمله دیگر اقداماتی است که توسط معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در سال‌های اخیر صورت پذیرفته است.
این اقدامات با حمایت از کمک‌های مردمی سامانه خیرات و نذورات صورت می‌پذیرد که موجب کاهش دغدغه زوج‌های جوان بسیاری در ابتدای زندگی مشترک می‌شود.

گزارش: سمانه عیدی

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید