فرهنگ کتابخوانی رضوی در کشور ترویج می‌یابد/ فعالیت 25 کانون خادمیاری کتاب در استان اردبیل

۱۳۹۸/۰۵/۱۷ - ۰۷:۵۷
مسئول دبیرخانه کانون‌های خادمیاری کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای کانون‌های خادمیاری کتاب اردبیل با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی ذیل پرچم رضوی در کشور ترویج می‌بابد از مردم خواست با حضور در برنامه‌های فرهنگی و تربیتی خادمیاران در انجام این رسالت مهم ایفای نقش کنند.

 به گزارش آستان نیوز، سید عباس مرجانی مسئول دبیرخانه کانون‌های خادمیاری کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی با حضور در شش کانون خادم یار کتاب در اردبیل ضمن بازدید از این مراکز فرهنگی از نزدیک در جریان روند فعالیت های تربیتی خادم یاران کتاب و کتابخوانی رضوی در اردبیل قرار گرفت.

مرجانی در این دیدار نقش مربیان آموزشی در امر پرورش و تربیت را مهم عنوان کرد و گفت: خادم یاران کتاب و کتابخوانی رضوی با مجاهدت های خاموش خود، آینده کودکان این سرزمین را بیمه می کنند چراکه این خادم یاران با مجاهدت های خود، دستان بچه ها را در دامن پر مهر و محبت اهل بیت(ع) قرار می دهند که این کار باعث می شود کودکان با فرهنگ اهل بیت(ع) رشد پیدا می کنند.

وی در ادامه سخنان خود نقش مادران در پرورش و رشد کودکان و نوجوانان را یادآور شد و گفت: خانواده ها در کنار خادم یاران می توانند نقش موثری در تقویت روحیه فعالیت های مشارکتی در جامعه ایفا کنند چراکه ایجاد انگیزه در کنار تذکر و یادآوری از شیوه های درست تعالی جامعه است که این امر نیز خود مستلزم دانش افزایی است.

مسئول کانون دبیرخانه کانون‌های خادمیاری کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی از روضه های خانگی، محافل بانوان بعنوان بهترین بستر برای ترویج کتابخوانی نام برد و گفت: کتاب های آموزشی در خصوص آشپزی و یا خیاطی علاوه بر اینکه موجی صرفه جویی اقتصادی در سبد خانواده ها می شود تاثیر زیادی نیز در سبک زندگی و تقویت روحیه شادی و نشاط در زندگی مردم دارد.

وی از طرح خام یاران کتابخوانی رضوی به عنوان الگو و نمونه در راستای ارتقای فرهنک مطالعه در جامعه نام برد و گفت: با اینکه 90 سال از کشورهای پیشرفته جهان عقب هستیم ولی این طرح می تواند عقب افتادگی ها در زمینه توسعه کتابخوانی و فرهنگ فعالیت های مشارکتی جبران کند.

 

فعالیت 25 کانون خادم یار کتاب در اردبیل

کاظم دبیر مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در اردبیل در این بازدید با بیان اینکه 25 کانون خادم یاری کتاب در سراسر استان ردبیل فعالیت می کنند، گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین عموم مردم از جمله اهداف خاد یاران کتابخوانی رضوی است.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح فعالیت های دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در حوزه کتابخوانی پرداخت و گفت: جمع آوری کتب ارزشمند و نفیس و راه اندازی کتابخانه های دائمی در نقاط محروم استان از جمله مهمترین برنامه های دفتر آستان قدس در این زمینه است.

وی در ادامه سخنان خود از راه اندازی کتابخانه مهدیه اردبیل با کمک های مردمی و خادمیاران خبرداد و گفت: دومین کتابخانه دائمی آستان قدس نیز در منطقه گلمغان اردبیل راه اندازی می شود.

دبیر از جمع آوری 16 نسخه کتاب خطی توسط خیرین اردبیلی خبرداد و گفت: این کتب نیز جهت نگهداری و بهره برداری به آستان قدس رضوی اهدا شده است.

 

دوره‌های دانش افزایی برای خادم یاران کتاب برگزار شود

حاجی نوری مسئول کانون خادمیاری کتابخوانی رضوی در منطقه کلخوران اردبیل نیز در این دیدار ضمن تشریح عملکرد این کانون در سال گذشته خواستار برگزاری دوره آموزشی برای مربیان شد و گفت: کسب دانش لازم جهت ارتباط مستمر خادم یاران کتاب با کودکان و نوجوان از ضروریات است.

وی از کسب افتخار کودکان منطقه کلخوران اردبیل در جشنواره های  ویژه کودکان در بخش نقاشی و داستان نویسی در سطح کشور خبرداد و گفت: باید با فراهم کردن امکانات و بها دادن به کودکان آنها را نسبت استمرار فعالیت در این زمینه ترغیب کنیم.

وی با بیان اینکه روستای کلخوران از مناطق محروم اردبیل محسوب می شود، حفظ و ترویج فرهنگ و آداب و رسوم سنتی را از فعالیت های مهم کانون خادم یاران کتابخوانی رضوی برشمرد و گفت: استفاده از لباس های محلی و ترویج آداب و رسوم بومی در برنامه ها و مراسمات که از راه های مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمنان است از جمله فعالیت های اساسی خادم یاران کتابخوانی رضوی در مناطق محروم محسوب می شود.

این فعال فرهنگی خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از فعالین کتابخوانی شد و گفت: شناسایی و استفاده از فعالیت های فرهنگی این افراد می تواند در توسعه فرهنگی آینده در منطقه  موثر واقع شود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید