در همایش تخصصی انتخاب رشته آزمون سراسری مطرح شد؛

کسب مدرک دانشگاهی بدون مهارت انسان را به موفقیت نمی رساند

۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۱۸:۳۸
با اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری تب و تاب انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزش عالی به شدت افزایش یافته است. دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) امسال همچون سال گذشته «همایش تخصصی انتخاب رشته آزمون سراسری 1398» را طی دو نوبت برای داوطلبان و والدین برگزار کرد تا آن‌ها را برای یک انتخاب درست و منطقی همراهی کند.

به گزارش آستان نیوز، جلیل معماریانی استاد کشوری دوره‌های توانمندسازی در این همایش خطاب به داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه‌ و موسسات آموزش عالی را دارند، گفت: تحصیل تنها در یک رشته دانشگاهی باعث موفقیت شما نخواهد شد بلکه باید در کنار دانش صاحب یک یا چند مهارت باشید.
وی با اشاره به اهمیت تغییر نگرش بیان کرد: اگر نگاه ما عوض شود، مسیر زندگی ما هم تغییر خواهد کرد، زیرا داشتن هدف، آگاهی از مسیر، آگاهی از ویژگی‌های مسیر و ارزش ها جزو عناصر موفقیت افراد است.
معماریانی آزادگی و آگاهی را دو عنصر اساسی موفقیت معرفی کرد و افزود: عده‌ای از افراد تنها به خاطر حرف‌های دیگران و ترس از برداشت‌های اطرافیان دست به انتخاب‌ها و تصمیماتی می‌زنند که اشتباه است.
وی خاطرنشان کرد: بیکاری به معنای کار نداشتن نیست، بلکه منظور عدم کارآرایی، کارآمدی و اثر بخشی است و عموماً افراد بیکار آن‌هایی هستند که انتخابی درست و منطقی و بر اساس ویژگی‌ها و ارزش‌های وجودی خود نداشته‌اند.
در ادامه این همایش تخصصی مصطفی مرواید از کارشناسان مشاوره، با اشاره به شیوه گزینش دانشگاه‌ها بیان کرد: در گزینش بومی امکان قبولی در رشته‌های بومی برای داوطلبان هر ناحیه با توجه به امکانات در نظر گرفته شده برای آن ناحیه، بیشتر خواهد بود.
وی با بیان اینکه چند استان مجاور یک ناحیه بومی را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: در جدول دسته‌بندی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی در نواحی بومی هم قرار دارند.
مروارید افزود: چند ناحیه مجاور هم تشکیل یک قطب بومی می‌دهند و اگر رشته‌ای در دانشگاه‌های یک ناحیه از چند ناحیه همجوار وجود داشته باشد، پذیرش در آن رشته بصورت بومی قطبی خواهد بود.
به گفته این کارشناسان انتخاب رشته، استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و کرمان در جدول دسته بندی قطب‌های بومی هم هستند و درصد قبولی داوطلبان این استان‌ها در
دانشگاه‌ها هم قطب بیشتر است.
در ادامه این همایش تخصصی تقی اسداللهی نماینده سابق سازمان سنجش آموزش کشور در استان خراسان رضوی، به تغییرات صورت گرفته در انتخاب رشته اشاره کرد و گفت: با آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری که از 20 مرداد شروع می شود، هشت نوبت امکان ویرایش انتخاب رشته برای داوطلب وجود دارد.
وی افزود: عموم داوطلبان متقاضی که امسال در آزمون سراسری ثبت نام کرده یا نکرده اند و یا در جلسه آزمون حاضر و یا غایب بوده اند، می‌توانند تا دهه سوم شهریور ماه بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته نمایند.
در پایان این نشست تخصصی در كارگاه‌هاي جداگانه، رشته‌هاي دانشگاهي به صورت كاملاَ تخصصي و كاربردی توسط اعضای هیات علمی گروه‌های مختلف آموزشی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) به متقاضيان معرفي شد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود