سخنران حرم مطهر رضوی:

ظلم به دیگران مهمترین عامل محرومیت از رستگاری است

۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۱۵:۱۵
خطیب بارگاه منور امام هشتم(ع) با بیان اینکه انسان ظالم بیش از اینکه به دیگران ظلم کند به خودش ظلم می‌کند، گفت: ظلم مهمترین عامل محرومیت از سعادت و رستگاری در دنیا و آخرت است.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین نیا در سلسله سخنرانی‌های مذهبی تبلیغی رواق امام خمینی(ره) در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی به تبیین آثار و عواقب ظلم پرداخت و اظهار کرد: ظلم یکی از گناهانی است که به حکم عقل و شرع بسیار مذمت شده است، در واقع نتیجه باور نداشتن حیات اخروى و پاداش نیک و بد اعمال است.
امین نیا با اشاره به اینکه خداوند در مقابل بسیاری از گناهان به انسان فرصت می‌دهد و به سرعت عذاب نمی‌کند، اما در مورد برخی ظلم‌ها اینگونه نیست و به سرعت انتقام می‌گیرد، گفت: ظلم یکی از ناهنجارهای اخلاقی است که بر اثر غفلت از حق و حقوق دیگران از سوی برخی از افراد انجام می‌شود.
وی با بیان آیه‌ای از قرآن کریم که می‌فرماید: «انّ الظّالمین لهم عذاب الیم؛ قطعاً برای ستمگران عذاب دردناکی هست»، افزود: در بسیاری از موارد وقتی انسان، ظـلم و حق كشی می‌كند به دنبال كسب یك موفقیت یا رسیدن به یك چیزی است كه در آن زمان فكرش فقط رسیدن به آن است، ولی اگر بفهمد كه با این روش غلطی كه در پیش گرفته چه ضررهای جـبران ناپـذیری را بر خـوشبخـتی و سعادت خـود می‌زند، هیچ گاه راضی به رسیدن به آن موفقیت نخواهد شد.
امین نیا با اشاره به اینکه اعمال انسان آثار وضعى در زندگی او دارد و بسيارى از گناهان مكافات و عقوبت هایی را در زندگی دنیایی او برجای می‌گذارد، گفت: اگر انسان کار خوبی انجام دهد در اصل به خودش خوبی کرده است و در حقیقت با این عمل دنیا و آخرت خودش را آباد می‌کند ولی در مقابل کسی که در حق دیگران بدی می‌کند در اصل به خودش ستم کرده است و ضرر دنیا و آخرت را برای خودش فراهم می‌سازد.
سخنران حرم مطهر رضوی با بیان اینکه سلب نعمت یکی از آثار ظلم است، تصریح کرد: خیلی از مصائب، مشکلات و گرفتاری های دنیوی و اخروی نتیجه ظلمی است که انسان در حق دیگران روا می دارد.
وی ضعف ایمان و باورهاى دینى را یکى از مهم‌ترین علل ظلم دانست و گفت: ظلم به دیگران نشأت گرفته از سرپیچى قوا از اطاعت عقل است که در نتیجه آن بینش‌ها، گرایش‌ها، عواطف و احساسات انسان سمت ‌وسوى دیگرى می‌یابد و با ادامه یافتن این روند، حکومت صالح عقل ضعیف و سرنگون می‌شود.
امین نیا با اشاره به اینکه ریشه همه مجازات‌هاي تلخ و شيريني كه انسان با آن مواجه مي‌شود در اعمال اوست، افزود: اعمال نیک و بد نقش موثری را در تعيين نيك‏بختى و بدبختی انسان ایفا می‌کند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود