حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی تاکید کرد،

ضرورت توجه بنیاد پژوهش‌های اسلامی به نیازها و الزامات روز

۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۱۶:۵۰
استاد دانشگاه قرآن و حدیث با بیان اینکه بنیاد باید از تکرار پژوهش‌های علمی پرهیز کند، تصریح کرد: این مجموعه باید برای کارهای پژوهشی آینده خود، نیازها و الزامات را مورد توجه قرار دهد.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی در نشست علمی «کتاب رضوی در آیینه پژوهش» که با محوریت نقد و بررسی کارنامه نشر آستان قدس رضوی در موضوع امام رضا(ع)، در سالن شیخ طوسی نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد، با اشاره به اینکه نتایج نقد آثار باید در نوشته‌های آینده این مرکز مورد استفاده قرار گیرد، اظهار کرد: نقد می‌تواند موجب هم‌افزایی و نتیجه‌ بخشی بیشتر یک اثر شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث اظهار کرد: اگر بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی که کار تولید آثار را دنبال می‌کنند با یکدیگر همکاری و تقسیم‌ کار گسترده‌ای داشته باشند، می‌توانند حرکت‌های تاثیرگذارتری را رقم بزنند.
مهریزی تصریح کرد: در برخی از موارد از پایان‌نامه‌های بیرونی بدون نظارت و بررسی استفاده شده است به همین علت برخی تولیدات و خروجی‌ها متناسب با اهداف تعیین شده نیست.
این استاد دانشگاه به کتاب «آستان قدس رضوی در دوره قاجار» از آثار بنیاد که به موضوعاتی از جمله پراکندگی جغرافیایی مشهد و سنخ‌شناسی زائران در دوره قاجار پرداخته است، اشاره کرد و گفت: این کتاب براساس اسناد و مدارک آستان تهیه شده و اثری عالمانه است.
مهریزی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: کتاب «همگام با امام رضا(ع) از مدینه تا مرو» نیز از آثار خوب و عالمانه برای مشخص کردن مسیر حرکت امام رضا(ع) بر اساس اسناد تاریخی و جغرافیایی است.
وی از ارائه اطلاعات جانبی و محتواهای عمومی در کتاب امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه یاد کرد و افزود: همچنین کتاب تحلیل زندگانی امام رضا(ع) نیز از نخستین آثاری است که در سال ۱۳۵۴ به چاپ رسیده و در آن زمان بسیار مفید بوده است، اما برای فضای امروز باید تحقیقات گسترده‌تری دنبال شود.
مهریزی با تاکید بر اینکه موضوع بانوان در عملکردهای پژوهشی آستان قدس باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد، ادامه داد: از دیگر موضوعاتی که در آستان قدس رضوی جای تحقیق دارد تولیت آستان‌های مقدس و تطورات جغرافیایی حرم و آستان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

لزوم تشکیل شورای مشورتی کارآمد در بنیاد
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، استاد دانشگاه تهران در ادامه این نشست نیز به تحلیل و ارزیابی چند اثر از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پرداخت و اظهار کرد: کتاب «الامام الرضا(ع) عند اهل السنه» از جمله آثار بی نظیری است که با استفاده از زبان عربی مطالب و مفاهیم جدیدی را به مخاطبان ارائه می‌کند.
وی به کتاب «الامام الرضا(ع) عند اهل السنه» و پرداختن این اثر به مباحث مختلف از جمله ولایت، کرامت و زیارت اشاره کرد و گفت: موضوع حضور امام هشتم(ع) در نیشابور و روایت معروف سلسله‌الذهب در این کتاب ذکر شده و نویسنده نشان داده که در منابع زیادی از اهل سنت قسمت ذیل روایت یعنی انا من شروطها به صورت جاهلانه و از روی عمد حذف شده است.
استاد دانشگاه تهران، همچنین «کتاب الامام الرضا(ع) عند اهل السنه»را کتابی دقیق و خواندنی دانست و تصریح کرد: نویسنده کتاب به صورت ریشه‌ای به روایات پرداخته و آن‌ها را تحلیل کرده است به همین علت می‌تواند به زبان فارسی نیز ترجمه و به‌عنوان یکی از آثار مهم بنیاد پژوهش‌ها در اختیار مخاطبان قرار گیرد.
وی با اشاره به تدوین کتاب «علی بن موسی‌الرضا(ع) در انساب و تاریخ» گفت: نسل جوانی که به صحنه آمده‌اند در حال تولید آثار بسیار خوبی هستند که مایه خرسندی انسان است؛ می‌توان در این راستا به کتاب «علی بن موسی‌الرضا(ع) در انساب و تاریخ» اشاره کرد که اثری بسیار خوب، محققانه و عالمانه است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه میراث مکتوب بنیاد پژوهش‌های آستان قدس در مورد امام رضا(ع) هر چند مفید اما قابل قبول نیست، عنوان کرد: این مجموعه باید از یک شورای مشورتی کارآمد، به ‌روز و فرهنگ‌‌شناس برخوردار شود و کارهایی را انجام دهد که دیگران ظرفیت و توان آن را ندارند.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود