در گفت وگو با رئیس شبکه رسانه‌ای عراق مطرح شد،

در تولیدات رسانه‌ای باید سیره ائمه اطهار(ع) را با مسائل روز مردم تطبیق داد

۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۱۷:۰۲
رسانه، چشم و زبان مردمان این زمانه گاه مخاطب را به عرش می رساند و گاه او را به ورطه نابودی هدایت می کند.

شبکه های در بستر ماهواره از جمله ابزارهای رسانه ای به شمار می روند که به فراخور رسالت خود همواره درصدد جذب مخاطب حداکثری و هدایت او به سمت سلایق و اهداف خود هستند. در میان هزار هزار شبکه های مختلف با موضوعات خبری، علمی، هنری، اجتماعی و... با تولیدات متنوع تعدادی نیز با انتساب به حرم های شریف ائمه معصومین همواره درصد هستند تا مروج دین مبین اسلام در اقصی نقاط عالم باشند.
فضل عباس محسن آل فرج الله؛ رئیس شبکه رسانه‌ای عراق (متشکل از تعدادی کانال تلویزیونی، ایستگاه های رادیویی، روزنامه ها و مجلات هفتگی و روزانه) متولد 1977 در بصره با مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه لبنان است. او یکی از میهمانان این روزهای بارگاه منور رضوی است که مدتی از زمان حضور خود در مشهد را به بازدید از شبکه ماهواره ای امام رضا(ع) اختصاص داده است. لحظاتی را با او به گفت وگو می نشینیم.


فعالیت ها و خدمات آستان قدس رضوی را چطور دیدید؟
خدمات آستان قدس رضوی به زائران بسیار عظیم است و هر زائری که می آید از ارائه خدماتی که در اینجا ارائه می شود خرسند است و با توجه به وسعت مساحت اماکن متبرکه رضوی زائران می توانند در هر زمان و مکان به راحتی نماز بخوانند و زیارت کنند.


ظرفیت رسانه ای آستان قدس رضوی و به ویژه شبکه ماهواره ای امام رضا(ع) را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 من با بخش خیلی کوچکی از فعالیت های شبکه آشنا شدم. شبکه امام رضا(ع) شبکه‌ای نوپا است و خروجی که تحویل می دهد قابل توجه است و امیدوارم گستره مخاطبان آن بیشتر شود و بتواند در اقصی نقاط کشورهای اسلامی برد داشته باشد.


با توجه به تشرف خیل عظیمی از زائران عرب زبان به بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) موثرترین روش اطلاع رسانی به این مخاطبان را چه می دانید؟
در خصوص ابزارهای اطلاع رسانی باید بگویم که ما نباید بر روی یک ابزار تکیه کنیم و طبعا باید از ابزارها و وسایل متعددی استفاده کنیم، از فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و حتی نباید به یک شبکه ماهواره ای یا تلویزیونی اکتفا کنیم باید در رادیو هم فعالیت داشته باشیم و از آن طریق نیز به اطلاع رسانی بپردازیم، البته شبکه ماهواره ای خود ظرفیت بزرگی برای اطلاع سانی است، مثلا ما در عراق شبکه کربلا را داریم که شبکه امام رضا(ع) نیز با آن در حال همکاری و تعامل است. آنجا فضای روحانی حرم امام حسین(ع) را نشان می دهد و برای خیلی از شیفتگانی که امکان سفر ندارند تصاویر را در اختیار قرار می دهند تا از فضای معنوی آن بهره مند شوند و البته باید از ظرفیت های دیگری نیز استفاده کنیم.

 

شبکه ماهواره‌ای امام رضا(ع) چطور می تواند از ظرفیت‌های رسانه‌ای عراق در راستای اطلاع‌رسانی به زائران حضرت رضا(ع) بهره‌مند شود؟
تعامل و ارتباط با شبکه های عراقی به منظور پخش تصاویر زنده از کربلا و کاظمین یکی از ظرفیت های قابل بهره مندی است و اگر چه شبکه های مذهبی از جمله شبکه امام رضا(ع) بیشترین اولویتشان نشان دادن تصاویری از فضای روحانی و نورانی حرم مطهر است اما نیاز است یک سری برنامه های دیگر مثل برنامه های فرهنگی، اجتماعی و... نیز تولید شود و بر روی مسائل فکری دینی هم کار شود و ما می توانیم در این زمینه برنامه هایی را تولید و تبادل کنیم.


با توجه به نوپا بودن این شبکه چه پیشنهادی برای معرفی بهتر این شبکه به مخاطبان در کشورهای عربی دارید؟
معرفی هر چه بیشتر شبکه بستگی به گفتمان و نوع برنامه هایی دارد که  از شبکه امام رضا(ع) بر روی آنتن می رود و بهتر است برنامه هایی ساخته شود که مرتبط با زندگی روز مردم باشد و سیره ائمه اطهار(ع) را با مسائل روز تطبیق دهند به طوری که مردم بتوانند در زندگی روزمره‌شان از آن استفاده کنند. معمولا شبکه‌های مذهبی و دینی ما یک نگاه و یک چارچوب سنتی دارند، در ایام عزاداری تعزیه و در ایام شادی مولودی پخش می کنند و در این چارچوب سنتی مانده اند باید از این چارچوب خارج شوند و برنامه های جذاب تری تولید کنند که مرتبط با موضوعات روز زندگی مردم باشد ما تمنا داریم از شبکه امام رضا(ع) که در این زمینه گام بردارد و بتواند با برنامه های جذاب و مرتبط با زندگی مردم برنامه های خوبی را تولید کند.


سالی چند بار به مشهد مقدس مشرف می شوید و آیا خاطره خاصی دارید؟
در سال های اخیر تقریبا هر تابستان به اتفاق خانواده به مشهد الرضا مشرف شده ایم و حرم خاطره های خوش و بسیاری دارد. هر دفعه با گروه ها و دوستان جدیدی آشنا می شویم و شهر مشهد را می بینیم که هر سال بیشتر گسترش پیدا کرده و پیشرفت آن بیشتر شده است. آرزوی قلبی من این است که این شبکه پیشرفت خوبی داشته باشد و یکی از پایه های نشر معارف دینی به شمار آید.

 

تهیه و تنظیم: تکتم حیدریان

 

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود